skočit na hlavní obsah


Kam směřuje genetika? So 23.2.2013

Zajímají vás otázky jako „Určují geny náš osud? Dovedeme přesouvat geny mezi organizmy. Dovedeme geny měnit? Je to bezpečné? Je to etické? A jaká je budoucnost genetiky?,“  pak přijďtě v úterý 26. února v 18 hodin poslouchat, ptát se a diskutovat. Vstup volný. Prvním přednášejícím zde bude profesor Václav Pačes – často považovaný za zakladatele české genomiky, oboru založeného na čtení dedičné informace. Science Café Olomouc se přesouvá do většího prostoru kavárny Café bar Mezi světy (Kosinova 7).

Čeští vědci zkoumají obří sesuvy na Kanárských ostrovech Pá 22.2.2013

První etapu budování monitorovací sítě obřího sesuvu na El Hierru, nejmenším z Kanárských ostrovů, dokončili na počátku února odborníci z Oddělení inženýrské geologie Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR. Tyto práce jsou financovány z prostředků grantu National Geographic Society a Waitt Institute. Pobřežní a podmořské sesuvy u vulkanických ostrovů jsou největší známé sesuvy na Zemi.

Vědy o Zemi | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Přírodovědecká fakulta UP slaví 60 let Pá 22.2.2013

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého si připomíná šedesát let od svého založení. Celý rok proto bude ve znamení oslav a nevšedních setkání. Vznikne také nová publikace, která představí jednotlivé obory a výzkumné projekty všech kateder. Ty se mohou pochlubit bohatým portfoliem původních vědeckých výsledků. „Šedesát let v životě člověka je dost, ale v případě univerzitní půdy jsou to léta mladá a plná elánu a síly. I když máme za sebou kus práce, v řadě oborů přírodních věd jsme v naší zemi na předních příčkách a naši lidé se dobře uplatňují i v zahraničí, hodně dalších úkolů je ještě před námi. Jsem hrdý na to, že mohu pracovat v týmu špičkových odborníků a skvělých kolegů, kteří posouvají hranice našeho poznání,“ řekl děkan fakulty Juraj Ševčík.

Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Podnikavá hlava opět otevírá náruč i studentům Čt 21.2.2013

Finanční odměna, ale i zázemí pro podnikání či pomoc odborníků čekají na úspěšné účastníky soutěže o nejlepší podnikatelský záměr Podnikavá hlava. Zájemci se mohou hlásit do 18. dubna, velmi vítáni jsou studenti.  

Neplodnost mužů pomáhá léčit hybridní myš Pá 15.2.2013

Hybridní myš s opravenou poruchou párování chromozómů, která pomohla odhalit některé důvody problémů s tvorbou spermií, vyvinul mezinárodní tým badatelů v čele s prof. Jiřím Forejtem z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Ve víru tajemství galaxie M83 So 2.2.2013

Česká astrofotografie měsíce. Galaxie M83, kterou astronomové nazývají „Jižní větrník“, dělá vskutku tomuto jménu čest. Lze ji sice pozorovat již triedrem v souhvězdí Hydry, ovšem krásu mohutné spirály nám přiblíží až velký dalekohled.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Gen proti bezdůvodnému vytahování St 23.1.2013

Fytohormony se účastní veškerých životních pochodů rostlin, proto jsou i mechanismy regulující jejich činnost komplikované. Každý další kamínek v této mozaice nám umožňuje lépe porozumět tomu, jak rostliny fungují. Tyto znalosti lze využít např. při vylepšování hospodářsky významných rostlin.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Brněnští vědci potvrdili existenci tažného paprsku Po 21.1.2013

Brněnští vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR prokázali, že tažný paprsek, známý například z filmových sci-fi Star Trek nebo Hvězdné války, skutečně funguje. Jejich článek o experimentálním potvrzení tohoto principu právě vyšel v nejnovějším čísle prestižního vědeckého časopisu Nature Photonics (abstrakt zde). Tažný paprsek (tractor beam) se ve vědecko-fantastických dílech objevuje již od 20. let a pro zjednodušenou představu si můžeme vybavit loď Enterprise, jak paprskem světla do svých útrob doslova nasaje objekty či osoby.

Diamantové nanosondy nezničitelné světlem Ne 20.1.2013

Diamantové částice jsou vysoce účinná abraziva pro broušení a leštění povrchů. Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Českého vysokého učení technického, Ústavu jaderné fyziky AV ČR a Fyzikálního ústavu AV ČR společně s kolegy z Belgie a Německa vyvinuli metodu, která pro tyto tzv. nanodiamanty otevírá novou oblast aplikací.

Nanotechnologie | Inovace | Hlavní město Praha |

Filamenty, aktivní oblasti a protuberance Po 3.12.2012

Sluneční astronomové po celém světě jsou jistě spokojeni. Objekt jejich zájmu, naše nejbližší hvězda – Slunce, se probudilo z nezvykle dlouhého období ospalé nerozhodnosti minima své činnosti a od roku 2010 jeho aktivita stále roste. Spokojena byla v listopadu i porota soutěže Česká astrofotografie měsíce. Důvodem byla vítězná „sluneční“ kompozice, zachycující pohled do chromosféry Slunce, tedy do míst, kde se stále děje něco zajímavého. Autorkou snímku je Kateřina Onderková, spoluautory Bára Gregorová a Aleš Hečko.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

AXRO 2012 o rentgenové optice v astronomii Ne 2.12.2012

Pod názvem AXRO se ve dnech 10.–13. prosince 2012 v Praze již popáté uskuteční mezinárodní setkání předních odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií. Protože rentgenové záření neprochází zemskou atmosférou, lze ho sledovat jen z kosmických družic. Konstrukce takové družice je jedním z cílů pozvaných expertů. Rozšíření pozorovacího okna do vesmíru o rentgenový obor spektra přineslo v minulosti zcela klíčové poznatky o dějích v kosmu, zejména těch, při nichž se hmota ocitá v extrémních podmínkách.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Genomy řas odhalují jejich evoluční mozaikovitost Pá 30.11.2012

Genomy řas odhalují jejich evoluční mozaikovitost a osud nukleomorfu. Závěry výzkumu, který se na tuto problematiku zaměřil, nyní uveřejnil prestižní vědecký časopis Nature. V mezinárodním týmu vedeném prof. Johnem Archibaldem z Dalhousie University v kanadském Halifaxu pracovali i tři výzkumníci z České republiky – Mgr. Marek Eliáš, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a doc. Ing. Miroslav Oborník, Ph.D., a Mgr. Luděk Kořený, Ph.D., z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Technická univerzita v Liberci

Otevření nových ústavů a podpis memoranda Čt 29.11.2012

Výzkum a výuka na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci dostávají nový rozměr. „Jde o historický okamžik,“ prohlásil děkan fakulty Milan Kolář. A rektor Miroslav Mašláň neváhal Olomouc přirovnat k britské Cambridge.

Medicína | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Přednáška: Od biosensorů k nanobiotechnologiím Út 20.11.2012

Přijďte na přednášku projektu Bio-Techno. Téma: Od biosensorů k nanobiotechnologiím. Přednášející: doc. RNDr. Petr Skládal, CSc. Přednáška se koná 20. listopad 2012, 15:45 hod. Pořádá: Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum PřF UP, místo Areál PřF Olomouc-Holice, Šlechtitelů 11, učebna SE-E1.

Ocenění Česká hlava zejména pro lékařské obory Po 19.11.2012

V prestižní vědecké soutěži Česká hlava letos uspěli především zástupci lékařských oborů – průkopník chemoterapie zhoubných nádorů v ČR prof. Pavel Klener, světově uznávaný kardiolog a inovátor v oblasti srdečních náhrad prof. Jan Pirk a jeden ze zakladatelů mezinárodního programu boje s dětskou obrnou prof. Ervín Adam.

Ocenění | Hlavní město Praha |

Velké Magellanovo mračno - vítěz astrosnímku měsíce Pá 9.11.2012

I když je Velké Magellanovo mračno Evropanům skryto pod obzorem, víme, že Polynésané mu říkali mračno Mahu a že jeho první popis pochází z roku 964 z pera perského astronoma Abdurrahmán ibn Umar as-Súfího. Ten ovšem tuto trpasličí nepravidelnou galaxii nazval Bílý Býk. Jeho díla bohužel u nás nebyla známa. Změnilo se to až po objevných plavbách Portugalce Fernanda Magallanese. Právě po něm „oblak“ pojmenoval písař mořeplavcovy výpravy Antonio Pigafetta ve své „Zprávě o první cestě kolem světa“ z roku 1524. Tiskovou zprávu k vítězné astrofotografii měsíce naleznete v příloze.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Festival Týden vědy a techniky 2012 St 31.10.2012

Největší český vědecký festival – Týden vědy a techniky AV ČR – opět otevírá dveře široké veřejnosti, zejména studentům středních škol. Již po dvanácté nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do výzkumných pracovišť a laboratoří a dozvědět se víc o světě bádání. „Mottem letošního ročníku je Energie vědy. Energie je síla a vůle k činům, k vědeckému výzkumu i k vědeckým objevům. Festival Týden vědy a techniky umožní energii vědy poznat,“ vysvětluje předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Festivalové akce se konají ve dnech 1.–15. 11. 2012 v Praze a v dalších českých městech. Podrobné informace v příloze.

Ceny Akademie věd ČR převzali vynikající badatelé Pá 19.10.2012

Ceny Akademie věd ČR předal ve středu 10. října 2012 vynikajícím českým vědcům předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Slavnostní ceremoniál se tradičně uskutečnil v pražské vile Lanna.

Ocenění | Akademie věd

Nový přístroj pro včasné odhalování chorob Po 15.10.2012

Ústav akademie věd představí nový přístroj pro včasné odhalování chorob - ve dvě hodin odpoledne zahájí provoz takzvaný hmotnostní spektrometr. Toto nové zařízení nabízí detailnější pohled na látky v organizmu a buňkách. Díky tomu bude možné lépe zkoumat působení potravy a léků na tkáňové a buněčné systémy.

Biologie | Medicína | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Pevnost poznání: do roka a do dne Ne 14.10.2012

Velkolepý projekt proměny tereziánské Korunní pevnůstky v Pevnost poznání by mohl být za rok skutečností. Žurnálu to řekl bývalý prorektor Lubomír Dvořák, který je projektovým manažerem Pevnosti poznání. „Stavba běží dobře a vypadá to, že do konce příštích letních prázdnin to bude stavebně hotovo. Vybavení by tam mohlo být, předpokládám, v říjnu,“ uvedl profesor Dvořák. Právě postup stavebních prací a uvedení projektu do života byly spouštěcí mechanismy jeho odchodu z funkce prorektora k 1. září. „Byli jsme s panem rektorem domluveni, že mu polovinu období pomůžu. Je to spojené i s pevnůstkou, kde je teď potřeba být mnohem častěji,“ uvedl Dvořák.

Podpora vědy | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Nobelovu cenu za chemii získali Američané Pá 12.10.2012

Nobelovu cenu za chemii získali Američané Robert Lefkowitz a Brian Kobilka. Švédská akademie věd ocenila jejich přelomové objevy v oblasti buněčné chemie. Akademici ocenili zejména výzkum proteinových receptorů, který výrazně přispěl k pochopení způsobu, jak buňky zpracovávají signály okolí a jak se na základě toho přizpůsobují novým situacím.

Chemie | Ocenění |

Noční obloha plná barevných hvězd Po 8.10.2012

Noční oblohu plnou barevných hvězd zářících nad klidnou hladinou Jizery se podařilo velmi podmanivě zachytit autorovi vítězného snímku zářijového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce. Miloš Hron nás svým objektivem tak trochu nutí zastavit se v našem řítícím se světě a zapřemýšlet nad krásou těch krátkých pomíjivých okamžiků, kdy spojení pozemské přírody s nebem nad námi vytváří dokonalé umělecké dílo. Toto nese název „Startrails nad Velkou jizerskou loukou“. Tiskovou zprávu České astronomické společnosti naleznete v příloze.

Nobelova ceny za lékařství a fyziologii má své držitele Po 8.10.2012

Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali japonský výzkumník Šinja Jamanaka a Brit John Gurdon. Ocenění získali za buněčný výzkum, který otvírá cestu k možné regeneraci poškozených orgánů nebo k jejich nahrazení novými, které vzniknou na základě původních pacientových buněk.

Medicína | Ocenění |

Čeští geologové sledovali tektonickou aktivitu v Kalifornii Pá 5.10.2012

Sledování posunů v zóně známého seismoaktivního zlomu San Andreas v jižní Kalifornii zajišťují citlivé 3-D dilatometry české výroby, které zde minulý týden instalovali badatelé z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR.

Vědy o Zemi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nové magnetické částice usnadní léčbu závažných onemocnění Ne 23.9.2012

Nové povrchově modifikované magnetické nano- a mikročástice, které pacientům usnadní léčbu a pomohou zrychlit diagnózu některých závažných onemocnění, vyvinul český výzkumný tým v čele s Ing. Danielem Horákem z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.

Biotechnologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Týden vědy a techniky 2012 zahájil registrace Čt 20.9.2012

Největší vědecký festival v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd ČR – zahájil na svých stránkách http://www.tydenvedy.cz registrace na přednášky a další akce. Program letošního 12. ročníku nabízí od 1. do 15. listopadu rozmanitou škálu popularizačních přednášek, výstav, promítání filmů, vědeckých kaváren, seminářů, workshopů, prezentací, exkurzí a Dnů otevřených dveří.

Česko-norský výzkum míří k potlačení růstu nádorových buněk Út 3.7.2012

Slibný začátek pro vývoj nového protinádorového léku, byť v mnohaleté perspektivě, mohou znamenat výsledky spolupráce vědců z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a badatelského týmu z univerzitní nemocnice v norském Oslu. Podařilo se jim totiž najít způsob, jak potlačit růst rakovinových buněk prostřednictvím nového inhibitoru tzv. signální dráhy Wnt. Ta v lidském organismu řídí řadu buněčných procesů, mimo jiné i dělení buněk a jejich vyzrávání. Práce byla uveřejněna v odborném časopise Cancer Research v červnu 2012. Buňky komunikují se svým okolím prostřednictvím povrchových molekul, z nichž je signál přenášen signálními dráhami až do buněčného jádra, kde se generuje patřičná odpověď na úrovni genové aktivity (např. zahájit buněčné dělení, nebo naopak dělení zastavit).

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Vzorec biologické rozmanitosti pomůže přírodě Po 2.7.2012

Počet druhů organismů se mění v závislosti na ploše, kterou studujeme. Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Centra pro teoretická studia (společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR) a Yale University v USA nyní objevil univerzální matematický vztah, popisující tuto závislost pro různé skupiny obratlovců v rámci celých kontinentů. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní mezinárodní vědecký časopis Nature – zde. Objev může například pomoci odhadovat počet druhů, které by vymřely, pokud bychom zničili jejich prostředí.

6. evropský matematický kongres v Krakově Po 2.7.2012

Vrcholná událost špičkových matematiků – 6. evropský matematický kongres –probíhá v těchto dnech (2.–7. července 2012) v polském Krakově. Tato setkání se konají se čtyřletou periodou pod záštitou Evropské matematické společnosti (EMS), letos se akreditovalo 1000 účastníků.

Matematika | Avízo |

Když selže časový spínač v mozku So 23.6.2012

Možné příčiny poruchy regulace uvolňování hormonu melatoninu u pacientů se vzácným Smith-Magenis syndromem (SMS) ukazuje nová práce českých badatelů, publikovaná v časopisu The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Medicína | Inovace | Hlavní město Praha |

Vědecká expedice odjíždí na Svalbard již za pět dní Út 19.6.2012

Letošní expedice Svalbard 2012 Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se uskuteční v termínu 24. června 2012 až 1. září 2012. Expedice pod vedením doc. Josefa Elstera se účastní celkem 25 pracovníků, kteří se na stanici v průběhu letní sezóny vystřídají.

Původci krvácivých horeček často mění hostitele Út 19.6.2012

České vědkyně spoluautorkami objevné studie v Molecular Ecology. Arenaviry způsobují na americkém kontinentě smrtelně nebezpečné krvácivé horečky, na které umírá až třetina pacientů. U hlodavců přitom nevyvolávají závažnější onemocnění, a to i přesto, že druhové spektrum arenavirů je v případě těchto drobných savců daleko širší. Za důvod, proč jsou hlodavci odolní vůči nákaze, se až dosud považoval jejich dlouhodobý společný vývoj. Tento názor však vyvrací studie, na níž se podílely i české badatelky Natália Martínková a Michaela Bayerlová. Práce nyní vyšla v odborném časopisu Molecular Ecology.

Workshop Observatoře P. Augera ke kosmickému záření v Praze Po 18.6.2012

Mezinárodní workshop Observatoře Pierra Augera zaměřený na analýzu kosmického záření s nejvyššími energiemi pořádá ve dnech 18.–22. června 2012 Fyzikální ústav Akademie věd ČR spolu s Univerzitou Karlovou v Praze a Univerzitou Palackého v Olomouci.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Olomoucký kraj |

Wichterleho Prémie letos udělena 19 mladým vědcům So 16.6.2012

Prémii Otto Wichterleho převzalo z rukou předsedy Akademie věd České republiky prof. Jiřího Drahoše ve středu 13. června 2012 v pražské Lannově vile devatenáct mladých badatelů, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť AV ČR. Při této příležitosti byla ve stejné profesní i věkové kategorii udělena i Cena časopisu 21. století spojená s prémií 100 000 Kč.

Ocenění | Hlavní město Praha | Akademie věd

Materiály pro biomedicínu na konferenci PANMS Po 11.6.2012

Třetí ročník konference PANMS 2012 (Potential and applications of nanotreatment of medical surfaces 2012) (Potenciál a aplikace povrchových nanoúprav medicínských povrchů) pořádá ve dnech 3.–5. září 2012 v Mezinárodním centru duchovní obnovy v Hejnicích (http://www.mcdo.cz) katedra materiálů Fakulty strojní TUL http://www.kmt.tul.cz.

Medicína | Avízo | Liberecký kraj | Technická univerzita v Liberci

Pozvánka na diskuzní večer na téma popularizace vědy Ne 10.6.2012

V úterý 12. 6. 2012 bude hostem pražského Science café na téma popularizace vědy obrazem aneb kouzlo vědecké fotografie doc. RNDr. František Weyda, CSc., z Přírodovědecké fakulty JU a Biologického centra AV ČR, v.v.i. Diskusní večer se uskuteční od 19 hodin v kavárně Potrvá, Srbská 2, Praha 6, vstupné dobrovolné.

Avízo | Hlavní město Praha |

Výzkumný záměr přinesl unikátní řešení a šest patentů Pá 8.6.2012

Naše univerzita letos v květnu úspěšně ukončila sedmiletý výzkumný záměr „Optimalizace vlastností strojů v interakci s pracovními procesy a člověkem“. Řešitelské týmy si na konto připsaly nová unikátní řešení, z nichž šest bylo patentováno. Vykonavatelem záměru byla fakulta strojní, ale na řešení spolupracovaly i další fakulty.

Jiný obor | Inovace | Liberecký kraj | Technická univerzita v Liberci

Čeští výzkumníci míří na Špicberky seldoval geodynamické jevy Pá 8.6.2012

Čtvrtá polární výprava výzkumných pracovníků Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR na norské souostroví Svalbard se uskuteční letos v červenci. Ve spolupráci s polskými kolegy z Geofyzikálního ústavu PAV, kteří spravují polární stanici Hornsund, a s kolegy z Wroclawské univerzity bude pokračovat výzkum současných geodynamických jevů a procesů v okolí této polární stanice v oblasti jihozápadních Špicberk.

Vědy o Zemi | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Astrofotografiií měsíce května je „Kulová hvězdokupa M 92“ Čt 7.6.2012

Souhvězdí Herkules, krášlící letní oblohu, je známo svou kulovou hvězdokupou M 13, viditelnou i pouhým okem. Není však v tomto souhvězdí jediná. Nedaleko od ní, myšleno ovšem úhlově na obloze, se nachází její o něco slabší kolegyně. Ač je s označením M 92 téměř na konci Messierova katalogu, neznamená to, že by byla nevýrazná či nezajímavá. Za velmi dobrých podmínek ji dokonce můžeme spatřit pouhým okem. Její fotografický portrét přinesl v květnu Peteru Delinčákovi vítězství v soutěži „Česká astrofotografie měsíce“. Podrobnou tiskovou zprávu naleznete v příloze

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

„Co mě na fyzice fascinuje? Že funguje!“ tvrdí oceněná vědkyně St 6.6.2012

Čestné uznání v soutěži matematiků a fyziků o Cenu Milana Odehnala získala Martina Miková, studentka doktorského oboru Optika a optoelektronika na Přírodovědecké fakultě UP. Věnuje se experimentálnímu kvantovému zpracování informace s využitím optických vláknových interferometrů a jednotlivých fotonů.

Fyzika | Ocenění | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Report shows advantages of rail when calculating external costs St 6.6.2012

A study analysing the external costs of transport, carried out by a team of independent consultants, has confirmed the strong advantages of the rail sector when considering the wider social and environmental impacts of different transport modes.

Medicína blíž k léčbě degenerativních nemocí Út 5.6.2012

Využití kmenových buněk v léčbě degenerativních onemocnění jako je diabetes, Alzheimerova nemoc či slepota se opět o krok přiblížilo. Přispěli k tomu i vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU).

Medicína | Inovace | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Další krok v boji s HIV Po 4.6.2012

Čeští vědci v časopisu Nature. Pro léčbu pacientů nakažených HIV je obvykle nutná kombinace tří různých látek (inhibitorů), tj. sloučenin blokujících klíčové kroky v životním cyklu tohoto viru. Aby však po čase nezačal být odolný k některé z těchto složek, je třeba hledat stále nové a nové inhibitory. Právě tomu může napomoci práce mezinárodního týmu vědců, kterou nyní publikoval prestižní odborný časopis Nature. Významně se na ní podíleli i badatelé ze společné laboratoře Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (Dr. Michaela Rumlová) a Vysoké školy chemicko-technologické (prof. Tomáš Ruml a Dr. Pavel Ulbrich). Důvodem zmíněné kombinované terapie je fakt, že HIV velmi nepřesně kopíruje svoji genetickou informaci, a v infikovaném jedinci tak denně vzniká řada mutantních virů s nepatrně odlišným složením. Některé z těchto změn mohou vést k tomu, že určitý lék přestane být účinný. Je zřejmé, že šance vytvoření současné resistence k více lékům zároveň je méně pravděpodobná. I přesto je třeba kombinace inhibitorů podávaných pacientům měnit a hledat inhibitory nové, cílené na další kroky životního cyklu HIV.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Vzácný úkaz nad českou oblohou - 6. června Ne 3.6.2012

Vzácný astronomický úkaz oživí ve středu 6. června 2012 nebe nad Českou republikou. Na časné ranní obloze totiž budeme moci spatřit přechod Venuše přes Slunce. Za použití bezpečných filtrů se při pohledu na Slunce objeví na jeho pravém horním okraji pomalu se sunoucí temný kotouček planety Venuše. Dalšího přechodu Venuše přes Slunce se dočkají nejspíš jen někteří z právě narozených spoluobčanů – nastane totiž až v prosinci roku 2117. Podrobnou tiskovou zprávu Astronomického ústavu AV ČR a České astronomické společnosti naleznete na http://www.avcr.cz/sd/novinky/hlavni-stranka/120606-vzacny-ukaz-nad-ceskou-oblohou-prechod-venuse-pres-slunce.html

Astronomie | Avízo | Akademie věd

Vědci z Olomouce publikují v prestižních nakladatelstvích a časopisech So 2.6.2012

Vědecký ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum doc. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc. společně se třemi kolegy z Rakouska, Velké Británie a USA vydal v nakladatelství Springer první svazek knihy Plant Genome Diversity.

Věda v praxi | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Až práce v terénu naučí geologa skutečné geologii St 30.5.2012

„Geologický průzkum v terénu je jednou z nejdůležitějších součástí naší práce,“ vysvětlil studentům doktor Miroslav Raus.Více než čtyřicet studentů katedry geologie se dne 3. května 2012 v rámci projektu Okno do světa, první kroky do praxe zúčastnilo semináře Současná geologická praxe v tuzemsku i v zahraničí, který vedl předseda České asociace ložiskových geologů (ČALG) Ing. Mirko Vaněček, DrSc. a RNDr. Miroslav Raus, člen ČALG a ředitel Geo Vision.

Vědy o Zemi | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Den elektrotechniky v Technickém muzeu St 30.5.2012

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně zve všechny zájemce na Den elektrotechniky v muzeu, který se uskuteční 2. června 2012 od 10 do 16 hodin jako doprovodná akce výstavy Labyrint poznání. Podrobný program naleznete v příloze.

Informatika | Fyzika | Avízo | Jihomoravský kraj | Vysoké učení technické Brno

Novinka mezi 3D skenery z naší univerzity Po 28.5.2012

Vlastní 3D skener prostředí pro robotické aplikace v březnu představil na 11. mezinárodním veletrhu strojírenských technologií For Industry v pražských Letňanech student z naší univerzity Lukáš Stanislav. Trojrozměrným skenováním prostoru se zabýval ve své diplomové práci.

Inovace | Liberecký kraj | Technická univerzita v Liberci

Přírodní vědy mohou bavit každého Po 28.5.2012

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci pořádá již tradiční Přírodovědný jarmark. Letošní ročník Přírodovědného jarmarku proběhne v pátek 22. a v sobotu 23. června 2012 v budově Přírodovědecké fakulty UP na třídě 17. listopadu v Olomouci a jejím nejbližším okolí. Samostatný program bude připraven také v areálu Botanické zahrady UP v ulici U botanické zahrady. V duchu motta jarmarku „Přírodní vědy mohou bavit každého“ budou pro účastníky na stáncích připraveny experimenty a nejrůznější zajímavosti z oblasti matematiky, fyziky, chemie, biologie i věd o zemi, soutěže, kvízy, exkurze do laserové laboratoře, sportovní aktivity, matematická kavárna a mnohé další.

Jarmark věd a umění Ne 27.5.2012

31. květen 2012 - propagace přírodních věd formou jarmarku interaktivních činností. Akce je pořádána ve spolupráci se ZŠ Čtyřlístek v Uherském Hradišti a dalšími partnery. Jarmark je doprovázen vystoupeními hudebních a pěveckých souborů zejména ze škol Uherského Hradiště.

Fyzika | Chemie | Biologie | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Čtyři izraelští nobelisté navštíví Prahu So 26.5.2012

Čtyři nositelé Nobelovy ceny z Izraele a několik dalších mimořádných osobností z oboru chemické biologie, materiálové vědy a strukturní biologie se setkají v pražské Národní technické knihovně ve dnech 30.–31. května 2012 na konferenci Prague Nobel Get-Together. Pořádá ji Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Akademie věd ČR a izraelské velvyslanectví v ČR.

Chemie | Biologie | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Nový špičkový mikroskop v centru ALISI Pá 25.5.2012

Jedním z prvních instalovaných přístrojů nově budovaného brněnského centra mikro- a nanolaboratoří ALISI je odedneška unikátní rastrovací elektronový mikroskop Magellan 400.

Fyzika | Biologie | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Výzkum grafenu přináší další odhalení Čt 24.5.2012

Viditelné stopy ve výzkumu jednoho z nejnadějnějších materiálů pro budoucnost – grafenu – zanechali vědci z oddělení elektrochemických materiálů Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Na jeho unikátní vlastnosti, jako jsou extrémní mechanická pevnost, tepelná či elektrická vodivost a zároveň optická propustnost, se zaměřují badatelé okolo prof. Ladislava Kavana, dr. Martina Kalbáče a dr. Otakara Franka. Nové poznatky byly publikovány ve třech odborných statích prestižního mezinárodního časopisu Nano Letters. Využity mohou být např. při výrobě nové generace solárních článků a tranzistorů.Nasazení grafenu v barvivem senzitizovaných solárních článcích místo platiny ukazuje práce prof. Kavana, vzniklá ve spolupráci se skupinou prof. Michaela Grätzela z Ecole Polytechnique v Lausanne. Grafenové nanodestičky ve formě opticky transparentního filmu vykazují vynikající elektrokatalytické vlastnosti pro redox mediátory na bázi kobaltu.

Fyzika | Chemie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Tři české vědkyně získaly stipendia pro své projekty So 19.5.2012

Rekordní počet přihlášených i vysoká úroveň projektů doprovázely již šestý ročník stipendijního projektu L´Oréal Pro ženy ve vědě. Odborná porota složená z předních představitelů Akademie věd ČR, České komise při UNESCO a společnosti L´Oréal vybrala tři nejlepší projekty letošního roku, jejichž autorky získají každá stipendium ve výši 250 000 Kč.

Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

OPT skener odhalí i skryté nemoci Pá 18.5.2012

Unikátní optický projekční tomograf Bioptonics OPT Scanner 3001 uvedla slavnostně do provozu ve čtvrtek 17. května 2012 v budově oddělení biomatematiky Fyziologického ústavu (FGÚ) Akademie věd ČR v Praze jeho ředitelka Dr. Lucie Kubínová. Hlavním úkolem tohoto přístroje je vytvářet trojrozměrné obrázky a videa především živočišných a rostlinných tkání, orgánů a menších organismů. Jde například o embrya, drobné vyvíjející se orgány, celé drobné živočichy nebo části lidských těl, listy, plody a rostlinná pletiva.

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Maria Skłodowska-Curie – neobyčejná žena Út 15.5.2012

Výjimečnou osobnost světové vědy – Marii Skłodowskou-Curie – představí veřejnosti od středy 16. května 2012 obsáhlá výstava v sídle Akademii věd ČR v Praze. Koná se pod záštitou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše a velvyslance Polské republiky v ČR Jana Pastwy.

Jiný obor | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

GIS v Botanické zahradě Út 15.5.2012

Prezentace botanického geoinformačního systému BOTANGIS, umožňujícího lokalizaci rostlin v terénu Botanické zahrady UP a rostlin Sbírkových skleníků Výstaviště Flóra. Součástí akce je komentovaná prohlídka Botanické zahrady. Akce se koná 23. květen 2012 ve Smetanových sadech.

Biologie | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Den fascinace rostlinami So 12.5.2012

Přiblížit veřejnosti svět rostlin a práci odborníků, kteří ho zkoumají – to je cílem mezinárodního Dne fascinace rostlinami, který proběhne 18. května 2012. K této iniciativě se přihlásily také české univerzity, výzkumné ústavy, botanické zahrady, neziskové organizace a firmy. Uspořádají proto od 14. do 27. května řadu populárně-vědeckých akcí.

Biologie | Avízo | Olomoucký kraj |

Pomohou látky z olomouckých laboratoří vyhrávat boj s rakovinou? Pá 11.5.2012

Zúčastněte se neformální debaty s prof. Miroslavem Strnadem. Přijďte si vychutnat šálek horké lékařské vědy ve středu 16. května od 18 hodin do Café Na zábradlí (28. října, naproti Prioru). Besedu MediCafé organizuje studentská organizace IFMSA Olomouc.

Medicína | Seminář | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Švédský král s technologickou misí na návštěvě Akademie věd ČR Pá 11.5.2012

Členové švédské Královské technologické mise 2012, mezi nimiž nechybí ani král Karel XVI. Gustav, jednali ve středu 9. 5. 2012 v sídle AV ČR s reprezentanty naší nejvýznamnější vědecké instituce. V úvodu uvítal hosty předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Krátce představil Akademii věd ČR a její úlohu v našem systému vědy a výzkumu, včetně projektů mezinárodní spolupráce.

Hlavní město Praha | Akademie věd

Blíží se konec antibiotické éry? Čt 10.5.2012

10. květen 2012, 18:00 - Startuje první olomoucké MediCafé! IFMSA Olomouc vám přináší jedinečnou možnost neformálně podebatovat s odborníkem na slovo vzatým díky projektu MediCafé!

Medicína | Seminář | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Dubnovým astrosnímkem se stal „Březen – měsíc konjunkcí“ Čt 10.5.2012

Jaro nám připravilo několik velkých planetárních představení. Jasné planety se jak na promenádě pohybují po nebi, někdy se potkávají, jindy se zase marně dohánějí, aby se však nakonec všechny skryly v oslnivé záři slunečních paprsků. Jedno z úchvatných setkání zachytil i vítězný snímek dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce s názvem „Březen – měsíc konjunkcí“.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

O krok blíž k rozluštění příčin neplodnosti Pá 4.5.2012

Přestože mnozí rodiče mají problém umístit svou ratolest do mateřské školky a stále se mluví o přelidnění planety, neplodnost je jedním z hlavních problémů naší populace. Postihuje až 15 % dvojic, přičemž z poloviny případu jsou na vině muži. Jejich sterilita je často zapříčiněna poruchou molekulárních mechanismů během spermatogeneze, tvorby mužských pohlavních buněk – spermií. Jak k takovému defektu může dojít? Světlo do otázek okolo neplodnosti „silnějšího pohlaví“ nyní přináší práce badatelského týmu Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd ČR. Genetická informace je v jádrech lidských buněk nesena na 23 párech chromozómů, z nichž 22 párů jsou tzv. autozómy a jeden pár představují pohlavní chromozómy (u žen jsou to dva X chromozómy, u mužů chromozómy X a Y). Na chromozómu Y se nachází gen odpovědný za vývoj varlat, a tedy za normální vývoj mužských pohlavních znaků. Během spermatogeneze dochází k dělení pohlavních buněk, tzv. meióze, která se od mitózy (dělení tělních, tedy nepohlavních buněk) liší hlavně tím, že vznikající dceřiné buňky obsahují poloviční množství chromozómů, to znamená jen jednu sadu nepárovaných 23 chromozómů. Během oplození dojde ke splynutí pohlavních buněk, kdy se obnoví počet chromozómů na dvě párové sady.

Medicína | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Česká republika má nové centrum excelence pro studium lesa Čt 3.5.2012

„Centrum excelence pro globální studium funkce a biodiverzity lesních ekosystémů“ zahájilo svoji činnost na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a Biologickém centru AV ČR, v.v.i. Je spolufinancováno v rámci stejnojmenného projektu z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Centrum má ambici stát se mezinárodně významnou institucí pro výzkum ekologie lesů. Kolik druhů rostlin a živočichů žije v různých typech lesa a proč, jak lesy reagují na změny prostředí včetně změn klimatu, jak zachránit mizející druhy v našich i tropických lesích, to vše jsou otázky studované naším centrem, a to jak v lesích středoevropských, tak i tropických. Centru se podařilo dát dohromady silný výzkumný tým, jenž kombinuje ekology, botaniky a entomology z ČR i zahraničí (Švýcarska a Velké Británie) a zahrnuje rovněž 11 doktorských studentů. V tomto roce se zaměří zejména na dvě velká témata – ochranu ohrožených dřevokazných druhů hmyzu v českých lužních lesích a projekt dlouhodobého sledování změn v tropickém lese na Papui-Nové Guineji.

Biologie | Avízo | Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Netopýři jako rezervoár virů napadajících člověka Čt 26.4.2012

Pravděpodobný zdroj hned několika původců infekcí odhalil mezinárodní tým vědců, jehož součástí je i Dr. Peter Vallo z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně. Jak bylo zjištěno, prvotním hostitelem paramyxovirů jsou široce rozšíření netopýři, z nichž se tito vnitrobuněční cizopasníci rozšířili na člověka a další savce.

Dana Drábová o různých tvářích energie Út 24.4.2012

Různé tváře energie představí předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová při besedě, kterou  ve čtvrtek 26. dubna pořádají FM a FS TUL ve spolupráci se společností ČEZ a SÚJB od 9.00 hodin v posluchárně E9. S vtipem sobě vlastním nazvala Dana Drábová svoji přednášku "S čertem zle, bez čerta ještě hůř".

Fyzika | Avízo | Liberecký kraj | Technická univerzita v Liberci

Největší biotechnologická akce ve střední Evropě poprvé v ČESKU Po 23.4.2012

Česká republika letos poprvé přivítá největší a nejdůležitější biotechnologickou akci ve střední Evropě. Jedenáctý ročník konference Bioforum přivede 23. a 24. května do Brna biotechnologické špičky z Evropy i ze světa.

Biotechnologie | Avízo | Jihomoravský kraj |

Nový objev mění představy o vývoji rostlin Po 23.4.2012

Mezinárodní tým vědců nalezl dosud neznámou skupinu sedmi bílkovin, které v buňkách kontrolují hladinu rostlinného hormonu auxinu. Ten rozhoduje o tvaru rostliny, jejím růstu i reakcích na některé podněty z okolí. Průlomový objev v těchto dnech zveřejnil prestižní vědecký časopis Nature. Kromě rakouských, belgických a švýcarských badatelů se na výzkumu významně podíleli vědci z Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR. Zmíněné bílkoviny, pojmenované PILS1 až PILS7, jsou důležité pro růst stonků a kořenů, vývoj květů, větvení stonků nebo zakládání postranních kořenů. Hormon auxin reguluje především různé etapy vývoje od vzniku zárodku v semeni až po vytváření nových orgánů dospělé rostliny. Pro správnou funkci auxinu je nutné, aby byly precizně řízeny jeho pohyb rostlinou a jeho koncentrace v každé buňce. K tomu slouží speciální bílkoviny. Byla jich popsána již celá řada; obvykle dopravují auxin dovnitř buněk, nebo naopak ven. „Náš objev ukazuje, že systém zodpovědný za regulaci hladin auxinu v buňkách je složitější, než jsme si mysleli. Otevírají se před námi dosud netušené směry výzkumu. Díky tomu máme šanci lépe porozumět roli auxinu ve vývoji rostlin, což bude velký přínos nejen pro biologii, ale i pro zemědělství. Vývoj plodin totiž do značné míry rozhoduje o jejich výnosu,“ říká vedoucí české části týmu doc. Eva Zažímalová z ÚEB AV ČR.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Otec transplantace kostní dřeně bude přednášet na Univerzitě Palackého Ne 22.4.2012

Výroční Vědecko-populární přednášku významného absolventa Univerzity Palackého prosloví letos jedna z nejvýznačnějších českých osobností v oblasti hematologie, profesor Karel Indrák.

Medicína | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Čeští fyzikové pomohli vysvětlit supravodivost sloučeniny plutonia So 21.4.2012

Dosud jen domněnku, že spinová interakce elektronů je původcem supravodivosti ve sloučeninách těžkých kovů, se nyní podařilo potvrdit německým, českým a italským badatelům. Společným úsilím experimentátorů z Ústavu pro transuranové elementy v Karlsruhe a teoretiků z Fyzikálního ústavu (FZÚ) AV ČR v Praze a z Polytechniky v Turíně byla totiž poprvé jednoznačně určena symetrie parametru uspořádání v supravodivé fázi sloučeniny PuCoGa5.

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nositel Nobelovy ceny za fyziku Sheldon Glashow v Praze Pá 20.4.2012

Nenechte si ujít příležitost k setkání s předními odborníky společnosti Honeywell a profesorem Sheldonem Glashowem. Přijďte diskutovat a získat nové kontakty. Poslechněte si inspirativní myšlenky na přednášce a seminářích zaměřených na to, jak mohou věda a technologie spojit své síly se světem podnikání v oblasti inovací. Vždyť za několik let může být Nobelova cena právě vaše!

Fyzika | Avízo | Hlavní město Praha | České vysoké učení technické Praha

Klonální obratlovci poprvé vytvořeni i v laboratoři St 18.4.2012

Klonování není pouze umělý proces v laboratorních zkumavkách. Jde též o standardní přirozený jev, jakým se projevuje život při přepisu dědičné informace uložené v DNA či při dělení buněk. Takto se množí mnohobuněčné organismy, celá řada rostlin, mnozí živočichové, a dokonce několik forem obratlovců.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Jak doprava ovlivňuje kvalitu ovzduší Po 16.4.2012

Třetí Science Café v Ostravě si pod drobnohled vezme problematiku dopravy v souvislosti s čistotou ovzduší. Pozvání přijali hned tři hosté.

Začala rekonstrukce dělostřeleckého skladu - vzniká Pevnost poznání So 14.4.2012

Symbolicky zaťaté sekery se 5. dubna staly oficiálním momentem zahájení proměny bývalého Velkého dělostřeleckého skladu v interaktivní popularizační centrum Pevnost poznání. To brzy vyroste v areálu Korunní pevnůstky a stane se olomouckým centrem, nabízejícím populární a zábavnou formou nejnovější poznatky různých vědeckých disciplín, které souvisejí s přírodou a lidským poznáním. Z vojenské stavby tak vznikne moderní komplex, odpovídající standardům 21. století. První návštěvníci jej budou moci navštívit už v létě roku 2014. „Jestliže většina lidí do současné doby nevěděla, co se v areálu Korunní pevnůstky nachází, jsem přesvědčen, že v brzké budoucnosti tomu tak nebude,“ řekl prof. Juraj Ševčík, děkan Přírodovědecké fakulty UP těsně před symbolickým krokem vedoucím ke stavbě Pevnosti poznání.

Podpora vědy | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Omega 3 versus obezita Čt 12.4.2012

Výzkumem mechanismů, kterými Omega 3 mastné kyseliny z mořských ryb napomáhají v prevenci a léčbě metabolických poruch spojených s obezitou, se zabývá vědecký tým pod vedením MUDr. Jana Kopeckého, DrSc., z Fyziologického ústavu (FGÚ) AV ČR. Omega 3 jsou důležitou součástí zdravé výživy, redukují krevní tuky, působí protizánětlivě a snižují riziko vzniku diabetu 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění. V pokusech na myších, u nichž byla obezita podobně jako u většiny lidí indukována dietou s vysokým obsahem tuku, badatelé zkoumali vliv kombinovaného působení Omega 3 a mírné kalorické restrikce.

Medicína | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Jarní exkurze do světa vědy So 7.4.2012

Chtěli byste někdy cestovat v čase? Nebo se podívat do kosmu? Láká vás průzkum mikrosvětů? Anebo se chcete jen tak projít jarní přírodou ve vašem okolí? To vše a mnohem víc můžete zažít s vědci Akademie věd ČR.

Objev českých fyziků: Rychlé ovládání magnetu světlem Út 3.4.2012

Přenos úhlového momentu z kruhově polarizovaného světla do spinu elektronů umožňuje vybudit magnet z rovnovážného stavu na časových škálách kratších než pikosekunda. Tento efekt, díky kterému lze manipulovat spiny v magnetu pomocí krátkých laserových pulsů, představili vědci ze společné Laboratoře opto-spintroniky Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Práce byla publikována 1. dubna 2012 v časopisu Nature Physics. Přenos úhlového momentu ze spinově-polarizovaného elektrického proudu do magnetizace ve feromagnetu je tzv. spin-transfer-torque efekt. Jevu se využívá například k zápisu informace v nejnovější generaci spintronických operačních pamětí, od nichž se očekává, že umožní konstrukci počítačů s možností okamžitého zapínání a vypínání.

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

2. studentská vědecká konference Otevřené vědy II Čt 29.3.2012

Akademie věd ČR a Středisko společných činností AV ČR si Vás dovoluje pozvat na  2. studentskou vědeckou konferenci Otevřené vědy II. Projekt Otevřená věda II, ve kterém více než 200 stážistů docházelo po dobu dvou let na prestižní vědecké stáže do ústavů Akademie věd a na pracoviště univerzit, nabídl studentům příležitost prezentovat výsledky své vědecké práce.

Konference | Hlavní město Praha | Akademie věd

Vědci z PřF UP vyvinuli nové látky s protinádorovým účinkem St 28.3.2012

Dalšího významného pokroku ve výzkumu nových účinných sloučenin s protinádorovým účinkem dosáhl tým z Katedry anorganické chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů PřF pod vedením prof. Zdeňka Trávníčka, Ph.D. Novost a možná aplikovatelnost dosažených výzkumných výsledků byla stvrzena udělením národních patentů. Jde zároveň o excelentní příklad propojení základního a aplikovaného výzkumu v návaznosti na dlouhodobě kvalitní výsledky v oblasti návrhu, přípravy, studií fyzikálních vlastností a širokého spektra biologických aktivit.

Medicína | Inovace | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

150 let Jednoty českých matematiků a fyziků Po 26.3.2012

28. března roku 2012 si připomeneme 150. výročí založení Jednoty českých matematiků a fyziků. Vyvrcholením oslav výročí budou akce pořádané 28. března v Praze pod záštitou řady významných osobností, například prezidenta České republiky Václava Klause či předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše.

Matematika | Fyzika | Avízo |

Méně herbicidů na polích? Ne 25.3.2012

Auxin je klíčový rostlinný hormon, jehož pohyb mezi buňkami zajišťují zvláštní bílkoviny. Vědci nyní zjistili, že jedna z nich přenáší auxin zcela jiným způsobem než ostatní. Výsledky výzkumu mohou navíc pomoci objasnit působení herbicidu 2,4-D, a tím přispět k jeho šetrnějšímu používání v zemědělství. Zmíněná bílkovina může za určitých podmínek dopravovat auxin oběma směry. Jde o vůbec první přenašeč rostlinných hormonů, u něhož byl takový obousměrný transport popsán. Překvapivý objev se zrodil z úspěšné spolupráce týmů z Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR a Purdue University v USA.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Projekt Pevnost poznání dostal zelenou, finišují přípravy Po 19.3.2012

Poslední kroky před zahájením přestavby dělostřeleckého skladu v srdci Olomouce na moderní interaktivní vědecké popularizační centrum připravuje v těchto dnech organizační tým projektu na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci. V závěru minulého roku potvrdilo ministerstvo školství dotaci projektu Pevnost poznání, nyní se začínají práce na projektu naplno rozjíždět. „Ukončili jsme výběrové řízení na dodavatele přestavby, ustavili jsme projektový tým a sehnali odborníky, kteří už během stavby sestrojí exponáty a modely. Začali jsme práce na menu výukových obrazovek, webu i korporátním designu,“ přiblížila některé činnosti manažerka projektu Blanka Krausová.

Avízo | Olomoucký kraj |

Přeměna vodiče v izolátor a naopak Po 19.3.2012

Elektrická vodivost patří k základním vlastnostem materiálů. Ačkoli se mění s teplotou, zařazení mezi vodiče nebo izolátory je u většiny materiálů dané jejich chemickým složením a krystalovou strukturou. Existují však látky, u nichž lze malou změnou vnějších parametrů, např. teploty nebo tlaku, dosáhnout přeměny vodiče v izolátor nebo naopak.

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Čeští vědci bojují s rakovinou mozku Ne 18.3.2012

Vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM), který vznikl v rámci projektu BIOMEDREG na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, dosáhli výrazného úspěchu v boji s rakovinou mozku. Jejich studie, právě publikovaná v prestižním americkém časopise Journal of Experimental Medicine, odhalila mechanismus, kterým se buňky jednoho z nejagresivnějších nádorů, tzv. glioblastomu, dokážou bránit dnes používané terapii. Nový objev také odhalil cestu, která by mohla v budoucnosti vést k účinnější léčbě. Gliomy vysokého stupně malignity, tzv. high-grade gliomy, tvoří přibližně polovinu všech primárních mozkových tumorů v dospělosti a onemocnění je prakticky vždy smrtelné. V České republice je ročně diagnostikováno asi 350 pacientů, kteří přes agresivní léčbu přežívají s diagnózou glioblastomu v průměru pouze čtrnáct měsíců.

Biologie | Inovace | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

O původu života na Zemi St 7.3.2012

Přednáška Václav Pačese O původu života na Zemi v rámci 7. cyklu kurzu Současná chemie se koná 7. března 2012 v 15 hodin na Katedře fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty UP.

Chemie | Vědy o Zemi | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Jak zavřít kanálky bolesti? Ne 4.3.2012

Bolestivé vjemy nás chrání před poškozením, ale zároveň nám znepříjemňují život. Tým Dr. Viktorie Vlachové z Fyziologického ústavu AV ČR zaznamenal další úspěch při výzkumu čidel-receptorů bolesti – nyní na základě působení kafru. V článku publikovaném v prestižním lékařském časopisu Anesthesiology vědci oznámili, že za lehce dráždivý, ale záhy uklidňující účinek tohoto přírodního léčiva při svědění, zánětu a bolesti je do značné míry zodpovědný jeho přímý vliv na vnější obal receptoru s označením TRPV1 kanál. Ten se nejprve rychle aktivuje, poté však ještě rychleji adaptuje a znecitlivuje.


Medicína | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Na foton si posvítili vědci z Katedry optiky Přírodovědecké fakulty Pá 24.2.2012

Tým vědců kolem doc. Radima Filipa z Katedry optiky PřF UP si znovu posvítil na foton. Nejprve v prestižním americkém časopise Physical Review Letters publikoval nové kritérium neklasických projevů slabých proudů fotonů, po šesti měsících pak toto kritérium v nové laboratoři kvantové optiky a informatiky experimentálně vyzkoušel.

Fyzika | Ocenění | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Česká naděje 2011 - Scopus Awards Pá 24.2.2012

Nejlepší vědecké práce autorů do 35 let vybrala letos v únoru porota soutěže Česká naděje 2011 – Scopus Awards. Cílem bylo zapojit mladou generaci do výzkumu a vývoje v oblastech společenských věd, fyziky a matematiky, chemie, věd o zemi, biověd, lékařských věd, zemědělství, informatiky, průmyslu.

Ocenění | Akademie věd

Invazní škeble převrací role mezi hostitelem a parazitem St 22.2.2012

Přirozenou rovnováhu v povodích českých řek v posledních letech narušuje rychlé šíření vetřelce z východu – sladkovodní škeble asijské (Anodonta woodiana). Důvodem je schopnost jejích larev parazitovat téměř všechny druhy ryb, a to i ty, které samy parazitují jiné škeble. Toto převrácení rolí mezi hostitelem a parazitem odhalil výzkum vedený doc. Martinem Reichardem z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně. Práce byla nyní publikována v mezinárodním odborném časopisu Biology Letters. Neustálý nárůst počtu exotických druhů, které se na nová místa dostávají v souvislosti s lidskou činností, představuje velmi vážné ohrožení pro původní společenstva živočichů i rostlin a následně pro celé ekosystémy. Hlavní problém spočívá v ovlivnění mezidruhových vztahů, které se mezi původními druhy vyvíjely po dlouhá tisíciletí. Předpokládá se, že vliv jednotlivých nepůvodních druhů se násobí vlivem vzájemných pozitivních vazeb mezi nepůvodními druhy.

Biologie | Jihomoravský kraj | Ústavy Akademie věd

Matematika s chutí Pá 3.2.2012

Zveme Vás na tiskovou konferenci Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA) k zahájení kampaně „Matematika s chutí“, která se bude konat ve středu 8. února 2012 v 10:30 hodin v Americkém centru (Tržiště 13, Praha 1, asi 50 m pod Velvyslanectvím USA).

Matematika | Avízo | Hlavní město Praha |

Diskusní večer na téma: Polovodiče a termoelekřina Pá 27.1.2012

Studentská iniciativa Mladí pro budoucnost ve spolupráci s Univerzitou Pardubice pořádají neformální večery o zajímavostech ze světa moderní vědy, kde se návštěvníci z řad veřejnosti mohou zeptat vědců z univerzity na vše, co se ve škole nenaučili.

Fyzika | Avízo | Pardubický kraj |

NFKJ vyhlašuje 2. ročník grantové soutěže určené vědcům Čt 26.1.2012

Národní fond Karla Janečka vyhlašuje 2. ročník grantové soutěže určené vědcům do 40 let pro obory ekonomie, matematika a medicína. Jsme přesvědčeni, že budoucnost a úspěch civilizace závisí především na kvalitě vzdělání, vědy a výzkumu.

Matematika | Medicína | Avízo | Hlavní město Praha |

Olomoucký fyzikální kaleidoskop Út 24.1.2012

Olomoucký fyzikální kaleidoskop je jednodenní popularizační akce pro studenty středních škol. Jde vlastně o „den otevřených dveří“ na fyzikálních pracovištích Přírodovědecké fakulty UP. Kdy: pátek 27. ledna 2012. Kde: Nová budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, 17. listopadu 12, Olomouc.

Bodlákem a zeleným čajem proti rakovině Út 24.1.2012

Nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění otevírá objev českých a španělských badatelů. Tým prof. Vladimíra Křena z Mikrobiologického ústavu (MBÚ) AV ČR společně s týmem prof. Jitky Ulrichové z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a s vědci ze španělské Universidad de Málaga vyvinuli nové deriváty s antiangiogenní aktivitou na bázi silybinu ‒ látky získávané z bodláku ostropestřce mariánského (Silybum marianum). Takzvané antiangiogenní látky zabraňují vývoji cévního zásobení tumorů. Ty se pak dále nešíří, nebo jsou zničeny v důsledku nedostatku živin a kyslíku. Teoretické základy této poměrně nové terapie nádorových onemocnění, jež je velmi selektivní a nepoškozuje pacienty jako např. klasická chemoterapie, byly položeny již v 80. letech 20. století. Využívá se často jako komplementární léčba spolu s další terapií.

Medicína | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Syndrom bílého nosu: Pomohou čeští netopýři americkým? Po 23.1.2012

Vědci z moravských pracovišť prokázali, že netopýři u nás trpí syndromem bílého nosu ‒ plísňovým onemocněním, které v Severní Americe ohrožuje ekosystém. V Česku i v dalších oblastech Evropy však netopýři s tímto syndromem umírají jen velice zřídka a onemocnění dosud nezpůsobilo pokles množství jejich populací.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Vědeckotechnický park UP vyhlašuje třetí ročník Podnikavé hlavy Ne 15.1.2012

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého vyhlašuje další ročník veřejné soutěže o nejlepší nerealizovaný podnikatelský záměr Podnikavá hlava. Stejně jako v loňském roce čeká na vítěze 50.000 korun, pronájem kanceláře pro rozjezd podnikání na rok zdarma a další věcné ceny. V loňském roce se přitom v souboji idejí utkalo přes čtyři desítky soutěžících.

Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Astrofotografie za prosinec: Proměnný vesmír So 14.1.2012

Prosincové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce vyneslo po nelehké a zdlouhavé volbě na stupeň nejvyšší obrázek Pavla Cagaše a Václava Přibíka "Proměnný vesmír". Již letmý pohled mnohé možná překvapí. Proč právě tento snímek? Vždyť na něm nevidíme ani ladné spirály vzdálených galaxií, ani roztrhané cáry vodíkových mračen halících vznikající hvězdy, ba ani jemné parsky sluneční koróny. Vždyť tam dokonce ani žádná mlhovina není. Pouze černé tečky, pravda doplněné o červené, avšak laikovi nic neříkající popisky. A přeci je to snímek plný pohybu, změn, pulzací hvězdných atmosfér a oběhu hvězd okolo sebe. Uvidíte. Snímek zachycuje okolí proměnné hvězdy V 729 Aql. "V" proto, že je to hvězda proměnná, tedy "variable", 729 je její pořadové číslo v souhvězdí Orla, jehož latinská zkratka je právě Aql. To od slova Aquila. Autoři hvězdu sledovali po 10 nocí od září do listopadu 2011 a na snímku zabírajícím plochu jen o trochu větší než 4 měsíční úplňky kromě ní zachytili i více než 40 000 dalších hvězd. Z nich přibližně 30 vykazovalo proměnnost, o které se dříve vůbec nevědělo.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha |

První pražské Science Café roku 2012 odhalí tajemství laseru Po 2.1.2012

Nedaleko Prahy bude zanedlouho postaven nejintenzivnější laser na světě – ELI Beamlines. Pozvání na první pražské Science Café roku 2012 přijali Pavel Bakule a Daniel Kramer - dva vědci, kteří kvůli tomuto výzkumnému projektu odešli z Rutherford Appleton Laboratory a CERNu a vrátili se do České republiky.

Fyzika | Avízo | Hlavní město Praha |

Univerzita dětského věku má nové absolventy St 21.12.2011

Olomouc 21. prosince -  Radost v očích dětí, hrdost rodičů i prarodičů, slavnostní atmosféra. Tak se dá popsat promoce absolventů Univerzity dětského věku, která se odehrála dnes na Přírodovědecké fakultě (PřF UP) v Olomouci. Téměř stovka nadšených děti se chlubila vysokoškolskými diplomy svým otcům, maminkám, babičkám a dědům.

Ocenění | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Geologie v praxi Po 19.12.2011

Přírodovědecká fakulta UP plánuje od nového roku daleko více propojit teoretickou výuku studentů s praxí. Za tímto účelem navštívil 8. prosince děkan fakulty prof. Juraj Ševčík spolu s vedoucím Katedry geologie doc. Ondřejem Babákem lokalitu na Břeclavsku, kde se těží zemní plyn a ropa. Cílem této exkurze bylo učinit první krok k zahájení projektu, který připravuje Přírodovědecká fakulta UP pro své studenty na rok 2012. „Dobrá praxe v oboru může být začátkem úspěšné budoucnosti,“ říká děkan Přírodovědecké fakulty UP prof. Juraj Ševčík, Ph.D. Exkurze, stáže a diskusní semináře by měly být hlavním obsahem projektu, který vzniká především na podporu motivace a zájmu studentů o daný obor a následného kvalitního vstupu do reálné praxe.

Vědy o Zemi | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Jeden den s fyzikou na Univerzitě Palackého Po 19.12.2011

Fyzikální dílna pro školy (třídy a semináře) zahrnuje práci s jednoduchými pomůckami a netradiční školní pokusy. Z důvodů omezené kapacity našich laboratoří je nutné se předem domluvit!
Pořádá: Přírodovědecká fakulta UP, místo: Přírodovědecká fakulta UP, tř. 17. listopadu.

Fyzika | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Vědci z Pedagogické fakulty pomohli sestrojit robota "pečovatele" Po 19.12.2011

Vědci z katedry aplikované fyziky a techniky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity se podíleli na úspěšném mezinárodním projektu ROBO M.D., jehož cílem bylo vyvinout robota, který umožňuje průběžně monitorovat vybrané životní funkce sledované osoby. Plně funkční prototyp byl představen v pondělí 12. 12. 2011 na linecké Johannes Kepler Universität.

Věda v praxi | Jihomoravský kraj | Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Český fyzik se podílí na objasňování unikátního astronomického jevu St 14.12.2011

O vysvětlení neobvyklého záblesku gama, jenž byl pozorován 25. prosince 2010, a proto je nazýván „Vánočním zábleskem“, se snaží autoři dvou článků publikovaných v těchto dnech v časopise Nature. Nechybí mezi nimi ani jméno českého vědce z oddělení astročásticové fyziky Fyzikálního ústavu AV ČR Mgr. Petra Kubánka.

Astronomie | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nový ročník stipendijní projektu L´Oréal Pro ženy ve vědě St 14.12.2011

e spolupráci s Českou komisí pro UNESCO a Akademií věd ČR byl oficiálně otevřen 6. ročník stipendijního projektu L´Oréal Pro ženy ve vědě. Společnost L´Oréal si uvědomuje, že svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy, a proto také v roce 2012 poskytne třem nejlepším laureátkám z řad mladých vědkyň stipendium.

Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Astrofotografií měsíce listopadu je galaxie v Andromedě Čt 8.12.2011

Je teplá voňavá jeseň ešte niekedy dávno pred našim letopočtom. Unavený pútnik leží na tráve a díva sa na oblohu posiatu hviezdami so striebristým pásom Mliečnej cesty klenúcou sa vysoko nad obzorom. Len kúsoček pod ňou si všimne slabý hmlistý fliačik, netušiac to, čo vieme dnes, že sa díva na najvzdialenejší objekt viditeľný voľným okom. Tento obláčik prvýkrát popísal v Knihe stálic perzský astronóm Abd ar-Rahmán ibn Umar as-Súfí v roku 964 a ešte aj Christian Huygens či Edmund Halley v 17. storočí ho považovali len za akýsi otvor v oblohe, ktorým k nám preniká "večné svetlo". Ďalekohľad naň prvýkrát namieril v decembri 1612 Simon Maurus a "Veľkú hmlovinu v Androméde" zaradil do svojho slávneho katalógu Charles Messier 3. 8. 1764 pod číslom 31.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Polymery: obtížný odpad, nebo unikátní materiály pro užití v medicíně? Po 5.12.2011

Syntetické polymery se začaly používat na začátku 20. století – nejdříve jako první obalové materiály a lepidla, později podpořily technickou převahu spojenců ve 2. světové válce  využitím syntetického kaučuku. V průběhu druhé poloviny minulého století pak razantně a neodmyslitelně vstoupily do každodenního života. Jejich využití dnes můžeme vidět na každém kroku, od obalů přes vybavení domácností a konstrukční materiály až po zdravotnictví.

Chemie | Medicína | Seminář | Hlavní město Praha |

Biofyzika pomáhá medicíně Po 28.11.2011

„Opticky čisté, ve vodě rozpustné závitnicové struktury na bázi kovů vykazující antibiotickou aktivitu“ je název nové objevné publikace v časopise Nature Chemistry, o kterou se zasloužili také dva vědci z Biofyzikálního ústavu AV ČR v Brně – prof. Viktor Brabec a Dr. Jaroslav Malina. Jde o výsledek mezinárodní spolupráce s badateli renomované University of Warwick v Anglii, spoluautory článku. Biofyzikální vlastnosti závitnicových struktur na bázi kovů (např. tvar, velikost a náboj) jsou velmi podobné biofyzikálním vlastnostem alfa-šroubovic peptidů. Díky této skutečnosti byly charakterizovány některé interakce těchto závitnicových struktur s biomolekulami, jež jsou analogické s interakcemi peptidů s biologicky významnými molekulami. Získané poznatky naznačují, že by tyto chirální závitnicové komplexy mohly nalézt uplatnění v medicíně, mimo jiné jako látky s protinádorovými účinky. Dosavadní výzkum v chemických vědách však zatím neposkytl vhodné struktury s vlastnostmi umožňujícími aplikaci tohoto objevu v klinické praxi.

Fyzika | Biologie | Hlavní město Praha | Akademie věd

"Writing Competitive Proposals: How to Succeed in FP7 Út 22.11.2011

Realizační tým Promote zve na kurz "Writing Competitive Proposals: How to Succeed in FP7", který se uskuteční dne 28. 11. 2011 od 9:00 hodin v Brně. Cílem tohoto semináře je naučit vědecko - výzkumné pracovníky napsat profesionální a úspěšný návrh projektu do 7. Rámcového programu.

Biologie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Multiferroics: Wide-bandgap semiconductors with challenging applications Út 22.11.2011

Přednášející: Prof. Dr. Lukas M. Eng (Institute of Applied Photophysics, TU Dresden) Místo: Přednáškový sál Fyzikálního ústavu, Pod vodárenskou věží 1, Praha 8. Multiferroics, i.e. functional materials that combine ferromagnetic (FM) and ferroelectric (FE) ordering within one and the same element are very rare at room temperature (RT).

Fyzika | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Dozvíte se, co umějí slitiny s tvarovou pamětí Út 15.11.2011

Co uměji a jak se chovají slitiny s tvarovou pamětí, poodhalí doktor Heller z fyzikálního ústavu AVČR v další z přednášek semináře doktorandů, která proběhne 15.11. od 12:30 v učebně F12 za podpory projektu KITTOP.

Druhý Pražský zeolitový den Po 14.11.2011

Oddělení katalýzy a syntézy ÚFCH JH spolu s Katedrou fyzikální a makromolekulární chemie PřF Univerzity Karlovy v Praze zve všechny zájemce v oboru katalýzy na 2. Pražský Zeolitový den, který se bude konat 18. listopadu 2011 v Brdičkově posluchárně ÚFCH J. Heyrovského AV ČR, v.v.i., Dolejškova ulice 3, Praha 8.

Astrofotografie měsíce října: Ganymed a jeho stín St 9.11.2011

Mimořádné postavení planety Jupiter na noční obloze svým jasem a majestátným pohybem po ekliptice, který zajišťuje pozorovatelnost této planety vždy déle než půl roku, způsobilo, že u všech velkých kultur v historii byla tato planeta spojována s nejvyšším božstvem, od babylonského Marduka, přes egyptského Amona a řeckého Dia až po římského Jupitera, a toto jméno od té doby přijala i astronomie jako oficiální název této planety. Jupiter je největší planeta Sluneční soustavy. Je 317,8 krát hmotnější než Země, jeho poloměr je 11,2 krát větší než u Země, jeho úhlová rychlost rotace 2,5 krát převyšuje zemskou a projevuje se ve zřetelném zploštění planety.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha |

O nebezpečných biogenních aminech v potravinách Út 1.11.2011

Věděli jste, že v některých potravinách mohou vznikat takzvané biogenní aminy, které ovlivňují zdraví a v některých případech působí třeba jako hormony? Proč tomu tak je, jak tomu lze předcházet nebo jaká jsou kontrolní opatření v České republice?

O uhlíkatých materiálech v listopadovém Science Café Pá 28.10.2011

Pokud vás zajímá, jaké materiály by mohly v budoucnu hrát klíčovou roli v medicíně nebo při konstrukci elektronických přístrojů, nenechte si ujít Science Café o uhlíkatých materiálech, které se uskuteční 1. 11. 2011 v HUB Prague (Drtinova 10, Praha 5) od 19:30. Vystoupí na něm dva špičkoví čeští vědci – Martin Kalbáč a Otakar Frank z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, kteří budou mimo jiné přímo na místě demonstrovat přípravu grafenu.

Nanotechnologie | Avízo | Hlavní město Praha |

Přírodovědný klokan v Olomouci Út 18.10.2011

Soutěž pro studenty základních a středních škol. Propagace přírodních věd formou „multiple−choice“ soutěže, která je zařazena do soutěží vyhlašovaných MŠMT a garantována Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci. Soutěžní otázky jsou vybírány nejen z oblasti matematiky, fyziky, biologie, vědy a techniky, ale též z chemie, historie, geografie a lingvistiky. Pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Místo konání: Přírodovědecká fakulta UP, tř. 17. listopadu.

Největší vědecký festival startuje prvního listopadu Út 18.10.2011

Největší vědecký festival v ČR nabídne 300 akcí po celé republice. Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v České republice, který pořádá Akademie věd ČR spolu s partnerskými organizacemi. Letošní jedenáctý ročník se uskuteční ve dnech 1.–11. listopadu a jeho program se rozprostře po celé republice.

Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Studium ohniskového procesu ničivého zemětřesení L'Aquila Čt 13.10.2011

Pozvánka na 33. setkání členů fyzikálního oddělení pražské pobočky Jednoty českých matematiků a fyziků Na tomto setkání budou hosty RNDr. František Gallovič, Ph.D., prof. RNDr. Jiří Zahradník, DrSc., Matematicko-fyzikální fakulta UK v Praze. Setkání se uskuteční ve středu 19.října v 17:30 hod. v posluchárně Václava Dolejška na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze 2, Ke Karlovu 5, 1. patro (F2). Po setkání následuje neformální posezení v Restauraci U Gráffů.

Matematika | Fyzika | Avízo | Hlavní město Praha |

Univerzita Palackého vybuduje Pevnost poznání Út 11.10.2011

Chystá se propojení nejmodernějších technologií s historií města Olomouce a jeho fortových opevnění z dob rakousko-uherské monarchie. Po vzoru interaktivních muzeí v zahraničí se také v Olomouci delší dobu pracuje na vzniku návštěvnického centra, ve kterém by byla zábavnou a hravou formou prezentována sféra vědy a výzkumu. Pevnost poznání by se v samém srdci města měla veřejnosti otevřít v roce 2014. Před časem získala Univerzita Palackého v areálu Korunní pevnůstky objekt starého dělostřeleckého skladu. Za účelem vybudovat v tomto objektu Pevnost poznání ji se souhlasem statutárního města Olomouc prodalo UP za symbolickou jednu korunu občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti. Stalo se tak se společným cílem všech tří jmenovaných subjektů: zřídit v centru města vzdělávací a zábavné centrum, které by sloužilo široké veřejnosti.

Inovace | Podpora vědy | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Čeští vědci odhalují příčinu srdeční hypertrofie Pá 7.10.2011

„Endonukleáza G jako nová genetická determinanta hypertrofie levé srdeční komory a mitochondriálních funkcí“ je název objevné publikace v časopise Nature, o kterou se zasloužili i čtyři vědci z Fyziologického ústavu AV ČR – Michal Pravenec, Václav Zídek, František Papoušek a František Kolář. Práce je výsledkem široké mezinárodní spolupráce. Navazuje na grantové projekty řešené v 6. a 7. rámcovém programu EU – EURATools a EURATRANS, na nichž se podílejí i laboratoře dalších spoluautorů článku, především z Imperial College v Londýně.
Hypertrofie levé komory srdeční vzniká jako kompenzace zvýšené hemodynamické zátěže, například při systémové hypertenzi, přičemž náchylnost ke vzniku hypertrofie je podmíněna do značné míry geneticky. Chronická hypertrofie zvyšuje riziko srdečního selhání a předčasné smrti. Celogenomové asociační studie u lidí zatím neodhalily geny odpovědné za geneticky podmíněnou predispozici k hypertrofii, a proto se vkládají naděje do studia zvířecích modelů.

Medicína | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nová laboratoř SAFMAT ve Fyzikálním ústavu Pá 7.10.2011

Špičkové, ve svém oboru nejlépe vybavené pracoviště ve střední a východní Evropě otevírá pod názvem SAFMAT v pátek 7. října 2011 ve 14 hodin v Praze Na Slovance Fyzikální ústav Akademie věd ČR. Tajemná zkratka skrývá Středisko analýzy funkčních materiálů, schválené pražským zastupitelstvem jako nejlépe hodnocený projekt v rámci 2. výzvy Operačního programu „Praha – Konkurenceschopnost“.

Fyzika | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nobelova cena za chemii míří letos do Izraele St 5.10.2011

Výbor Nobelovy ceny ocenil v oblasti chemie v tomto roce izraelského vědce Daniela Shchtmana. Ten cenu získal za objev takzvaných kvazikrystalů, které podle královské švédské akademie věd zásadně změnily pohled na pevnou hmotu.

Chemie | Ocenění |

Nobelovu cenu za fyziku letos získali tři američtí astrofyzici Út 4.10.2011

Držiteli Nobelovi ceny za fyziku v letošním roce se staly Američané Saul Perlmutter, Brian Schmidt a Adam Riess. Nobelův výbor ocenil jejich odhalení zrychleného rozpínání vesmíru, které se trojici podařilo objevit díky sledování vzdálených supernov.

Fyzika | Astronomie | Ocenění |

Objev principu časování aktivace vzpomínek v mozku Út 4.10.2011

Jak probíhá aktivace příslušné vzpomínky v mozku? Právě publikovaná práce v odborném časopise Nature (viz zde) nabízí odpověď. Doktor Karel Ježek z Fyziologického ústavu AV ČR ve spolupráci s týmem badatelů z Norské univerzity vědy a technologie v Trondheimu (NTNU) a Mezinárodního institutu pro pokročilá studia v Terstu (SISSA), vedeným prof. Edvardem Moserem, nalezl metodu umožňující detailní popis procesu aktivace paměti na úrovni jednotlivých neuronů.

Medicína | Inovace | Hlavní město Praha | Akademie věd

První letošní Nobelovy ceny dostala trojice imunologů Po 3.10.2011

První letošní Nobelovu cenu dostala trojice imunologů - Bruce Beutler, Jules Hoffmann a taky Ralph Steinmann, který zemřel v pátek 30.9. Společně se jim podařilo učinit objev, který je spojený s aktivací přirozené imunity, a taky objevili dendrické buňky, které aktivují imunitní systém.

Medicína | Ocenění |

Astrofotografií měsíce září jsou hustá hvězdná mračna Labutě Po 3.10.2011

Na 804 čtverečních stupních se za letních nocí nad našimi hlavami rozprostírá souhvězdí Labutě, tak bohaté na hvězdy. Máchnutím velkých křídel se plaví stříbřitým tokem Mléčné dráhy vstříc letícímu Orlu. Hvězd je tu tolik, že se pouhým okem nedají rozlišit. Jejich spojený svit vytváří na obloze dojem zářící opony, byť místy poněkud potrhané. Právě do hustých hvězdných mračen souhvězdí Labutě zamířil Eduard Kouřil, autor vítězného zářijového snímku soutěže „Česká astrofotografie měsíce“, svůj objektiv. Právě do míst hustých hvězdných mračen souhvězdí Labutě zamířil autor vítězného snímku soutěže "Česká astrofotografie měsíce" svůj objektiv. Spolu s ním se díváme podél místního galaktického ramene, na jehož okraji se nachází i naše Země se Sluneční soustavou. Mléčná dráha je zde proložena obrovským komplexem červených vodíkových mlhovin, zdánlivě tvořících tělo Labutě. Ta nejznámější se díky svému tvaru jmenuje Severní Amerika a na obrázku ji nalezneme poblíž levého dolního rohu. Temným zářezem stínící prachové mlhoviny je oddělena od menšího útvaru zvaného Pelikán.

Noc vědců v Olomouci zavede do světa nočního hmyzu Čt 22.9.2011

Dobrodružné chytání nočního hmyzu,  zkoumání světa rostlin a zvířat pod mikroskopem, matematickou kavárnu i simultánní šachový turnaj nabídne v pátek v Olomouci Noc vědců, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého.

Biologie | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Univerzita dětského věku znovu přivítá nové studenty Čt 22.9.2011

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci uspořádá letos na podzim ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc již pátý ročník Univerzity dětského věku (UDV).  Zájemci ze škol v Olomouci i okolí se mohou hlásit na webové adrese  http://www.projektmedved.eu/UDV/. Akce je určena pro především nové posluchače. Fakulta se svým projektem zařadila do evropské sítě dětských univerzit.

Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

7. neuroimunologické sympozium: tématem i roztroušená skleróza Út 20.9.2011

Lékařská fakulta UP v Olomouci ve spolupráci s Neuroimunologickou sekcí ČNS ČLS JEP pořádají 7. neuroimunologické sympozium ve dnech 22.-23. září 2011. Témata: Roztroušená skleróza, neuromyelitis optica Devic, likvorová diagnostika neuroimunologických onemocnění, sesterská sekce.

Medicína | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Novinky v kvantové fyzice zajistly olomouckým vědcům ocenění Po 19.9.2011

Jedním ze čtyř oceněných badatelů se stal docent Radim Filip z Katedry optiky PřF UP. Uznání sklidil za projekt „Elektro-optická kontrola kvantového šumu“. Hlavním výsledkem jeho projektu je soubor nových metod elektro-optické kontroly kvantového šumu světla, především kvantových zesilovačů a převodníků.

Fyzika | Ocenění | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Role nanotechnologií v budoucnosti fotovoltaiky Po 19.9.2011

„Nanotechnologie na čtverečních kilometrech – aneb o budoucnosti fotovoltaiky“ – takové bude téma říjnového Science Café v Brně. Hostem v Literární kavárně knihkupectví Academia (nám. Svobody 13) bude RNDr. Antonín Fejfar, CSc. z Fyzikálního ústavu AV ČR. Večer se uskuteční tradiční první středu v měsíci, tedy 5. října od 18:30 h.

Nanotechnologie | Inovace | Jihomoravský kraj |

Ceny Akademie věd ČR převezmou významní vědci St 14.9.2011

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš předá ve čtvrtek 22. září 2011 ve 14 hodin v pražské vile Lanna vynikajícím českým badatelům Ceny Akademie věd ČR. Ocenění spojené s finanční odměnou se uděluje za ukončené vědecké výsledky excelentního a kvalitního výzkumu strategicky orientovaného na společenské priority.

Ocenění | Hlavní město Praha | Akademie věd

RAGtime 13: workshop on black holes and neutron stars Ne 11.9.2011

RAGtime 13 je pokračování pravidelné série mezinárodních konferencí věnovaných relativistické astrofyzice a pořádaných Ústavem fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Letošní ročník se koná ve dnech 14.-16. září 2011. Veškeré další informace jsou dostupné v angličtině na webové stránce http://www.physics.cz/ragtime/ Akce se koná v budově na Hradecké ulici 17.

Fyzika | Avízo | Moravskoslezský kraj | Slezská univezita v Opavě

Souboj o zdroje v globálním a firemním měřítku Pá 9.9.2011

Nenechte si ujít Souboj o zdroje mezi Václavem Cílkem a Radomilem Bábkem! Jedinečné setkání se dvěma výjimečnými osobnostmi proběhne již 14. září v Praze. Tam nesmíte chybět! RNDr. Václav Cílek, CSc., český klimatolog, geolog a spisovatel, a Radomil Bábek, generální ředitel společnosti Everesta, s.r.o., budou 14. září v Praze hosty manažerského setkání na téma Souboj o zdroje v globálním a firemním měřítku.

Avízo | Hlavní město Praha |

Srpnovou astrofotografií je Jupiter a Ganymed Čt 8.9.2011

Již i při náhodném pohledu na půlnoční hvězdnatou oblohu nás v těchto měsících zaujme jasná "hvězda" nad východním obzorem. Ovšem v dalekohledu nebo na vítězném snímku srpnového kola soutěže "Česká astrofotografie měsíce" zjistíme, že se nejedná o objekt vzdálený desítky či stovky světelných roků od nás.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Chemické chránění DNA před enzymatickým štěpením Po 5.9.2011

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AVČR (tým doc. Michala Hocka) vyvinuli novou metodiku, jak lze chemickou cestou regulovat stříhání řetězců DNA selektivními enzymovými nůžkami. Štěpení DNA tzv. restrikčními endonukleázami je základním postupem při klonování DNA, bez kterého si nelze představit moderní molekulární biologii a genomiku.Tato metodika by mohla usnadnit řadu aplikací v molekulární biologii vyžadující štěpení velkých úseků DNA. Vědci z týmu doc. Michala Hocka vyvinuli postup přípravy „obalené" DNA, která sice obsahuje genetickou informaci, ale zvenku je pokrytá objemnými chránícími skupinami, a není tedy rozpoznatelná pro štěpící enzymy (restrikční endonukleázy). Po jednoduché chemické reakci takto ochráněné DNA s amoniakem se objemné chránící skupiny odštěpí a nově vzniklou „obnaženou" DNA je opět možné štěpit endonukleázami.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Věda vyrazí v září do pražských ulic Po 5.9.2011

„Týdnem vědy Open Air“ pokračuje po letních prázdninách v září projekt Discovery Weeks v Praze. Týden zahrnuje jednodenní akce Hlavičkiáda (19. září), Věda v ulicích (20. září) a také Chemický jarmark (23. září).

Fyzika | Chemie | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Soutěž pro středoškoláky: sestav robota a vyhraj Po 29.8.2011

Soutěž je určena pro tříčlenné středoškolské týmy z České republiky. Úkolem každého týmu bude sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak aby plnil zadanou soutěžní úlohu a to co možná nejlépe. Týmy své síly změří při společné soutěži sestrojených robotů dne 5.12.2011 a tři nejlepší týmy pak mají možnost zúčastnit se finálové soutěže v rámci předmětu A3B99RO Roboti konané dne 9.12.2011.

Informatika | Avízo | Hlavní město Praha | České vysoké učení technické Praha

Novinka českých vědců: bezlopatková odvalovací turbína Pá 19.8.2011

Precesní kapalinová turbína je novým patentovaným vynálezem Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR. Představuje významné zdokonalení tzv. odvalovacího tekutinového stroje, v praxi rozšířeného pod názvem mikroturbína Setur. Na jeho vzniku se podíleli prof. František Maršík, DrSc., z ÚT AV ČR, Ing. Miroslav Sedláček, CSc., ze Stavební fakulty ČVUT v Praze a jejich slovenský kolega doc. Stanislav Hostina, Ph.D.

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nové poznatky českých vědců přispěly k boji s alergiemi Po 15.8.2011

K dalším možnostem v boji s alergiemi a jinými nebezpečnými zánětlivými stavy přispěl výzkum badatelů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, jenž ukazuje na nové zásahové místo pro léčbu těchto onemocnění. Vědcům se podařilo prokázat, že aktivace tzv. žírných buněk vede k tvorbě doposud nepopsaných mikrotubulárních výběžků, a na molekulární úrovni objasnit, jak vznikají. Klíčovou roli mají výrazné změny ve vnitrobuněčné koncentraci vápenatých iontů.

Biologie | Medicína | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Úspěch amerických vědců: přestavěli genetický kód živočicha Pá 12.8.2011

Server BBC píše o tom, že vědci vytvořili vůbec prvního živočicha, který obsahuje umělou informaci ve svém genetickém kódu. Podle vědců to umožňuje, aby biologové řídili atomovou stavbu jednotlivých molekul v žijících organismech. Zpráva o výzkumu vědeckého týmu Univerzity v Cambgridge je zveřejněna v Journal of the American Chemical Society.

Biologie | Inovace |

Vítězná astrofotografie č. 7: "LBN 134 - temná mlhovina v Lištičce" St 10.8.2011

Červencové kolo soutěže "Česká astrofotografie měsíce" opět zamíchalo československým astrofotografickým nebem. Autor vítězného snímku "LBN 134 - temná mlhovina v Lištičce", který nejvíce oslovil porotu, namířil svůj dalekohled do míst oblohy, kde kromě éterického závoje Mléčné dráhy téměř nice není. Tedy - z hvězd jasnějších čtvrté hvězdné velikosti zde nenalezneme žádnou.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Jak čtou buňky informace v DNA? St 10.8.2011

Nové poznatky vědců z AV ČR přispívají k léčbě závažných onemocnění. Návod, jak postavit lidské tělo, je uložen v dlouhých vláknitých „molekulách dědičnosti“, v DNA. Tak, jako je složité naše tělo, je i složitý tento návod. Způsob, jakým ho buňky čtou, není dosud zcela objasněn. Jeden z krůčků k porozumění této velmi složité záhady udělali nedávno vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Po dlouhou dobu se věřilo, že základní genetickou jednotkou jsou geny a že každý gen nese informaci pro tvorbu jedné bílkoviny. Nicméně v posledních letech se ukazuje, že většina genů může sloužit k výrobě více než jedné bílkoviny v závislosti na tom, v jaké části lidského těla je daný gen „čten“.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Vědci sestavili podrobnou mapu genů ječmene Po 1.8.2011

Výsledky dosud nejrozsáhlejší genetické analýzy ječmene zveřejnil mezinárodní tým biologů. Vědci vytvořili detailní „genovou mapu“ všech chromozomů této obilniny, obsahující informace o poloze téměř 22 000 genů. Nové poznatky urychlí čtení kompletní dědičné informace ječmene, a tak usnadní jeho šlechtění. Na projektu se významně podíleli čeští odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Ječmen je velmi důležitá obilnina v Česku i celosvětově. Používá se hlavně k přípravě sladu v pivovarnictví, při výrobě destilátů a také jako krmivo pro hospodářská zvířata. U nás se ječmen pěstuje asi na 450 000 hektarech půdy, což je po pšenici druhá největší osevní plocha ze všech plodin (údaje za rok 2009 ze statistiky FAO, Organizace OSN pro výživu a zemědělství).

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Jedinečná šance - astronaut Feustel bude v Praze Čt 28.7.2011

Akademie věd ČR vás zve na setkání s americkým astronautem Andrew Feustelem, které se uskuteční 1.8.2011 od 18 hodin v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Beseda se uskuteční v místnosti 206, do místnosti 205 pak bude přenášen audiovizuální přenos. Na tuto besedu je možné zajistit rezervaci míst (kontakt: Karina Nováková, z,c,.,s,a,c,.,c,s,s,#,a,v,o,k,a,v,o,n,k)

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Nové a levnější biologické čištění půdy a vody St 13.7.2011

Čištění chemicky kontaminované vody a zejména půdy je velmi nákladné. Hledají se proto technologie, které by tento proces zlevnily. Jednou z nadějných cest dekontaminace je použití mikroorganismů a rostlin. Takovými možnostmi se nyní zabývají vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Biologická degradace škodlivých chemikálií je proces pomalý a dosud málo účinný. Existují však metody genového inženýrství, jimiž lze tyto organismy vybavit vlastnostmi, které by celý proces zlepšily. Výzkum badatelů z ÚMG AV ČR vychází z bakterií izolovaných z kontaminovaných půd a podzemních vod v oblastech několika vojenských újezdů a chemických průmyslových podniků.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Bezpečnost potravin a precizní zemědělství Po 11.7.2011

Hlavním zaměřením jednání je využití moderních informačních a komunikačních technologií pro bezpečnost potravin, udržitelný rozvoj a precizní zemědělství. Jedná se o největší akci tohoto druhu v roce 2011. Účastnit se bude 400 vědeckých pracovníků z 61 zemí.

Biologie | Konference | Hlavní město Praha | Česká zemědělská univerzita v Praze

Nový mikroskop odhaluje molekulární procesy v buňkách St 6.7.2011

„Dvoufotonová polarizační mikroskopie odkrývá strukturu a funkci proteinů“ je název článku, jenž uveřejnil v Nature Methods badatelský tým dr. Josefa Lazara z Ústavu nanobiologie a strukturní biologie Centra výzkumu globální změny AV ČR v Nových Hradech (ÚNSB) a z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (JU). Spoluautory výsledků, publikovaných v internetové on-line verzi 3. 7. 2011 a zařazených do srpnového vydání tohoto prestižního odborného měsíčníku, jsou Alexey Bondar (JU), Štěpán Timr (ČVUT) a Stuart Firestein (Columbia University, USA). Nový druh optického mikroskopu, vyvinutý pod vedením výzkumných pracovníků z ÚNSB a z Jihočeské univerzity, umožní sledovat v živých buňkách různé pochody, jež dosud nebylo možné vidět. Vyvinutá technologie staví na pokročilém druhu optického, tzv. dvoufotonovém mikroskopu, kde je biologický vzorek osvětlován pomocí silného infračerveného laseru způsobem, který umožňuje trojrozměrnou prostorovou lokalizaci fluoreskujících molekul.

Inovace | Ústavy Akademie věd

Deváté setkání matematických fyziků se odehraje v Ostravě Ne 3.7.2011

Česká fyzikální společnost, odborná skupina matematické fyziky a Katedra matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity pořádají 9. setkání matematických fyziků. To se koná 9. a 10. září 2011 v Budově A Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Matematika | Fyzika | Avízo | Moravskoslezský kraj |

Polární expedice na Svalbard 2011 z So 2.7.2011

V době od 3. července 2011 do 3. října 2011 se uskuteční další polární expedice Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích na Svalbard. Expedice pod vedením doc. Josefa Elstera se účastní celkem 27 pracovníků, kteří se na stanici v půběhu letní sezóny vystřídají.

Jiný obor | Avízo | Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Astrofoto června zachycuje červeného veleobra Antara Pá 1.7.2011

Šest set světelných let od nás se nachází šestnáctá nejjasnější hvězda na obloze, červený veleobr Antares. My pozemšťané máme velké štěstí, že se nenachází na místě našeho Slunce. To bychom tu totiž vůbec nebyli. Nebyl by tu ani autor tohoto vítězného snímku "České astrofotografie měsíce", ani my, kdo se nyní těšíme jeho úžasnou barevnou krásou. Hvězda Antares, ač pouze dvacetkrát těžší než naše Slunce, převyšuje jeho průměr sedmsetkrát a jeho zářivý výkon dosahuje dokonce jedenácti tisíc výkonů naší domovské hvězdy. Pokud bychom Antarese umístili na místo Slunce, naše Země by se nacházela hluboko v jeho řídkém tělese, stejně jako dokonce i ještě vzdálenější Mars.

Astronomie | Ocenění | Ústavy Akademie věd

Akademickou prémii získali prof. Martin Hof a doc. Jiří Homola Čt 30.6.2011

Prestižní Akademickou prémii – Praemium Academiae – udělil ve čtvrtek 30. 6. 2011 v sídle Akademie věd ČR její předseda prof. Jiří Drahoš dvěma významným českým vědcům – prof. Martinu Hofovi z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., a doc. Jiřímu Homolovi z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i.

Letní přírodovědná škola zve středoškoláky už po šesté So 25.6.2011

Letní škola chemie, fyziky, biologie a matematiky zve letos již po šesté středoškoláky z celé republiky na prázdninový týden do Jevíčka. Tradiční akce, kam míří talentovaní studenti středních škol, začíná 3. července. Lektoři z Přírodovědecké fakulty UP Olomouc slibují účastníků zajímavou akci.

Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Efficient Drug Lead Optimization... Čt 23.6.2011

Efficient Drug Lead Optimization Guided by Free-Energy Calculations. Přednášet bude prof. William L. Jorgensen, Department of Chemistry, Yale University, New Haven, USA. Přednáška se koná ve čtvrtek 30. června 201.

První Pražský zeolitový den St 22.6.2011

1.Pražský Zeolitový den se bude konat 1. července 2011 v Ústavu fyzikální chemie J.Heyrovského AV ČR, v.v.i. (Dolejškova ul. 3 v Praze 8). V rámci tohoto dne budou předneseny dvě přednášky špičkových badatelů v oboru zeolitů a molekulových sít. Řečníky budou Prof. Ryong Ryoo (KAIST, Daejeon, Korea) a Dr. Wieslaw J. Roth (Sewell, USA, v současný době Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, AV ČR).

  

Úlovek českých astronomů: Meteorit s rodokmenem Mason Gully St 22.6.2011

Vědci z Astronomického ústavu AV ČR se podílejí na skvělém výsledku spolupráce mezinárodního badatelského týmu, jenž se zabývá výzkumem bolidů a meteoritů v jihozápadní Austrálii. Na základě systematických pozorování se jim v Nullarborské poušti podařilo nalézt velmi zajímavý meteorit a určit jeho původ ve Sluneční soustavě (tzv. meteorit s rodokmenem).

Astronomie | Jiná kategorie | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Tatry po 7 letech: jak Češi pomohli jejich přirozené obnově Út 21.6.2011

Před sedmi lety se přes Vysoké Tatry přehnal ničivý vítr, který zpustošil čtvrtinu rozlohy Tatranského národního parku a jeho další čtvrtinu poškodil.  V sobotu 11. června 2011 proběhlo nedaleko Štrbského plesa slavnostní otevření naučného chodníku Rakytovské plieska.  Chodník umožňuje návštěvníkům Tater seznámit se s odstupem času s dopadem kalamity na tatranský les a různými možnostmi jeho obnovy. Otevření se zúčastnili nejen ředitel Tatranského národního parku a slovenští odborníci, ale také zástupci české Nadace Partnerství, která hned po kalamitě zorganizovala v ČR na pomoc postiženým Tatrám veřejnou sbírku.

Biologie | Věda v praxi |

Zelené stavění pro budoucnost Po 20.6.2011

Představení brněnského projektu poradenského a vzdělávacího centra Otevřená zahrada pražské odborné veřejnosti. Seminář pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s MŽP, SFŽP a Nadací České spořitelny. Koná se ve středu 22. 6. 2011, 13:00 - 15:30 hod, v České spořitelně a.s. Mramorový sál, Rytířská 29, 110 00 Praha 1.


Jiný obor | Avízo | Hlavní město Praha |

Přírodovědný jarmark s atrakcemi pro malé i velké So 18.6.2011

S nabídkou zábavy i ponaučení pro děti, studenty i dospělé přichází opět po roce tradiční Přírodovědný jarmark, který ve svých prostorách na třídě 17. listopadu a v botanické zahradě pořádá Přírodovědecká fakulta UP Olomouc. Tentokrát čeká návštěvníky program ve dvou dnech, v pátek 22. a v sobotu 23. června.

Matematika | Fyzika | Chemie | Biologie | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Pokroky a novinky v neurosonologii se dozvíte v Olomouci So 18.6.2011

VII. Olomoucký workshop cevní neurologie se koná ve dnech 23. a 24. června 2011. Hlavními tématy je využití ultrazvuku u cerebrovaskulárních onemocnění, u neurodegenerativních onemocnění, u demyelinizačních onemocnění a v neurochirurgii.

Medicína | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

O odborníky Západočeské univerzity je zájem v USA Pá 17.6.2011

Na přelomu května a června navštívila Spojené státy americké delegace ČR, vedená prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem. Součástí delegace byl rovněž pětičlenný tým zástupců české sítě jaderného vzdělávání CENEN (Czech Nuclear Education Network). Západočeskou univerzitu v Plzni v něm reprezentovali Roman Kužel z Fakulty aplikovaných věd a Jana Jiřičková z Fakulty elektrotechnické.  

Fyzika | Podpora vědy | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Hrajeme si i hlavou - akce pro milovníky přírodních věd Čt 16.6.2011

Akce Hrajme si i hlavou se koná 16.-17.června a přináší pro všechny příznivce nejen přírodovědných disciplín mnoho zajímavostí přímo až na ulici. Pořádá ji katedra fyziky Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Hradec Králové a je určena pro žáky a studenty základních a středních škol, pro jejich rodiče a pro všechny, kteří si rádi hrají, přemýšlejí a bádají nad záhadami světa kolem nás.

Avízo | Královéhradecký kraj | Univerzita Hradec Králové

Týden vědy na Jaderce Čt 16.6.2011

Týden vědy, který navazuje na tradici Fyzikálního týdne z let 1999 až 2009, bude pořádán již třináctým rokem pro cca 200 studentů středních škol České republiky na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze.

Fyzika | Avízo | Hlavní město Praha | České vysoké učení technické Praha

Novinky v oblasti kvantové fyziky navrhli vědci Univerzity Palackého Čt 16.6.2011

Cenu předsedy Grantové agentury ČR za řešení grantového projektu s názvem Elektro-optická kontrola kvantového šumu světla převezme v Praze 13. září docent Radim Filip z Přírodovědecké fakulty UP. Při této slavnostní příležitosti přednese prezentaci, ve které shrne výsledky projektu, a převezme také finanční odměnu. Články o vědeckých úspěších týmu kolem doc. Filipa figurují v mnoha renomovaných vědeckých časopisech včetně Nature Physics a Nature Photonics. Ohlasy získaly také na řadě mezinárodních konferencí. Do práce týmu se zapojili mladí vědci a studenti, kteří tak získali potřebné zkušenosti pro svou budoucí práci. Výsledkem projektu je soubor nových, a v mnoha případech již experimentálně prověřených metod kontroly kvantového šumu světla. Zcela zásadní je návrh nových kvantových zesilovačů a kvantových převodníků určených pro nové kvantové optické komunikace a ultra citlivá kvantová měření.

Fyzika | Ocenění | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Zážitková akce Chemie na hradě 2011 se blíží! Út 14.6.2011

Akce Chemie na hradě 2011 proběhne ve dnech 24. a 25. června 2011 v prostorách Slezskoostravského hradu. Hlavním cílem akce je ukázat chemii a další přírodní vědy jako atraktivní obory, přiblížit je dětem, mládeži i široké veřejnosti, umožnit všem na vlastní oči uvidět a vlastníma rukama si vyzkoušet zajímavé experimenty.

Ve středu 15. června večer nastane úplné zatmění Měsíce Po 13.6.2011

Ve středu 15. června 2011 nastane v pozdních večerních hodinách úplné zatmění Měsíce. V České republice bude pozorovatelné v podstatné části svého průběhu. Neobvykle rudý či až nahnědlý Měsíc najdeme nevysoko nad jihovýchodním obzorem.

Astronomie | Avízo | Ústavy Akademie věd

Chemický jarmark v univerzitním kampusu ještě před prázdninami Ne 12.6.2011

O tom, že chemie není nudná, se mohou všichni zájemci přesvědčit ještě před prázdninami ve středu 22. června v areálu Univerzity Pardubice. Univerzita Pardubice ve spolupráci s Českou chemickou společností a akciovou společností Unipetrol připravila na konec června populárně-naučný “happening” plný her, zábavy a pokusů pod názvem CHEMICKÝ JARMARK.

Chemie | Avízo | Pardubický kraj | Univerzita Pardubice

21. Brdičkova přednáška: Ca rbon Materials and Graphenes" Pá 10.6.2011

Prestižní v pořadí již 21. výroční přednáška na počest fyzikálního chemika Rudolfa Brdičky bude proslovena 14.června 2011 od 14 hodin v budově ÚFCH J. Heyrovského AV ČR profesorem Klausem Müllenem z Max-Planck-Institutu v Mainzu an téma " Ca rbon Materials and Graphenes".

Fyzika | Chemie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Přednáška Ing. Suka na téma "Symetrie" Čt 9.6.2011

Obsahem přednášky bude přehled různých druhů symetrií a jejich kombinací, zejména v geometrii. Definice symetrie, popis symetrie pomocí grup, symetrie v 1D, ve 2D i ve 3D, zrcadlové, rotační, translační, škálovací, kluzné, podobnostní a jiné souměrnosti. Vlysová a tapetová symetrie, symetrie vůči úhybu, projektivní a Moebiově transformaci.

Matematika | Avízo | Hlavní město Praha | České vysoké učení technické Praha

Olomouc Biotech 2011 - Plant Biotechnology: Green for Good Út 7.6.2011

Mezinárodní konference, která se zaměří na výzkum, rozvoj a inovace na poli biotechnologií. Společnosti a instituce zde budou mít příležitost setkat se s vědci a studenty a prezentovat před nimi své nejnovější technologie. Součástí bude také workshop za účelem posílení spolupráce mezi akademickou a aplikační sférou. Konference se koná 19.-22.června.

Biotechnologie | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Úplné zatmění měsíce uvidíte 15. června - krátce po západu Slunce Po 6.6.2011

Toto zatmění nastane ve středu 15. června ve večerních hodinách krátce po západu Slunce. Půjde o jedno z nejočekávanějších měsíčních zatmění v tomto desetiletí, neboť Měsíc bude procházet přímo středem zemského stínu a fáze úplného zatmění potrvá přes 1 hodinu a 40 minut.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha |

Astrofotografie května zachycuje mlhovinu Roseta - ve 3D Po 6.6.2011

V květnu 2011 učinila porota České astrofotografie měsíce neobvyklou volbu. Vítěznou fotografií se stal zvláštní, podivně vybarvený a navíc dvojitý snímek. Tento zvláštní pocit náhle zmizí, nasadíme-li si na oči také zvláštní a navíc dvoubarevné brýle - červené na levém a zelené či modré na oku pravém. Hned poté nás obrázek Pavla Pecha přivede do hlubin plastického nitra emisní mlhoviny NGC 2237, zvané též "Roseta", nebo po česku "Růžice".Tato 5000 světelných let vzdálená mlhovina plná vodíku ukrývá ve svém nitru čtyři milióny let starou hvězdokupu. Její hvězdy svým světlem a hvězdným větrem vlastně určují tvar a rozervanost mlhoviny. Ultrafialová část tohoto záření pak má za následek vlastní svit plynu tvořícího mlhovinu. Horký vítr částic, které proudí pryč z hvězdokupy, doplňuje stále materiál do plynné kulové slupky, zatímco nitro mlhoviny se stále více vyčišťuje a umožňuje nám tak pohled na mladé jasné hvězdy zde ukryté. Nalezneme zde hvězdy nejen mladé, ale i velmi mladé, s výtrysky typickými pro objekty typu Herbig-Haro.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha |

Prémii Otto Wichterleho získalo 23 mladých vědců Pá 3.6.2011

Prémii Otto Wichterleho převzalo z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše ve středu 1. června v pražské Lannově vile 23 mladých badatelů, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť AV ČR. Při této příležitosti byla ve stejné profesní i věkové kategorii udělena i Cena časopisu 21. století spojená s prémií 100 000 Kč.

Ocenění | Hlavní město Praha | Akademie věd

Tajemství laboratorních myší Čt 2.6.2011

Na stránkách Nature Genetics byla v neděli 29. 5. 2011 zveřejněna publikace o původu laboratorních myší, na které se podílel promovaný biolog Jaroslav Piálek, CSc., z Ústavu biologie obratlovců AV ČR (ÚBO) v Brně. Práce je výsledkem mezinárodní spolupráce Jacksonovy laboratoře v Bar Harboru, Severokarolínské univerzity v Chapel Hill, Arizonské univerzity v Tucsonu, Michiganské University v Ann Arbor, Univerzity v Montpellier, Tchajwanské národní univerzity v Taipei a ÚBO.

Biologie | Inovace | Ústavy Akademie věd

Objev českých fyziků: nový fyzikální princip magnetické rezonance St 1.6.2011

Relativistické chování elektronů umožňuje využití magnetické rezonance v elektronických nanosoučástkách. Tento objev je dalším z řady společných výsledků dlouholeté spolupráce vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a britských laboratoří v Cambridge a Nottinghamu. Práce byla zveřejněna 22. 5. 2011 v prestižním odborném časopise Nature Nanotechnology. Ve fyzice představuje magnetická rezonance základní metodu pro studium nových magnetických látek. Při použití známých magnetických  prvků pak může sloužit jako neocenitelný diagnostický nástroj, například v medicíně. Zmíněná vědecká práce představuje nový fyzikální princip magnetické rezonance.

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Mechanismy zachování genomové integrity Po 30.5.2011

Přednáška na téma Mechanismy zachování genomové integrity jako dynamická bariéra proti nádorům a stárnutí se uskuteční 6. červen 2011 od 15 hodin. Přednášet bude významný absolvent UP Prof. MUDr. Jiří Bártek, DrSc.

Medicína | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Jarmark věd a umění Po 30.5.2011

Jarmark věd a umění se uskuteční v úterý 31.5. Jedná se o propagace přírodních věd formou jarmarku interaktivních činností na náměstí ve stylových slováckých stáncích. Akce je pořádána ve spolupráci se ZŠ Čtyřlístek v Uherském Hradišti a dalšími partnery. Jarmark je doprovázen vystoupeními hudebních a pěveckých souborů zejména ze škol Uherského Hradiště. Organizátorem je rovněz Přírodovědecká fakulta UP.

Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Self-Assembly of Azahelicenes on AG (1,1,1): STM & computational study Ne 29.5.2011

We studied self-organization of azahelicenes ((+)-(P)-2-aza[6]helicene) on Ag(1,1,1) surfaces. Combined scanning tunneling microscopy (STM) and tuning-fork-based noncontact atomic force microscopy (NC-AFM) were used to explore the system experimentally. Regular flower-like cyclic aggregates consisting of six azahelicenes were observed.

Fyzika | Seminář | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Vítězové Soutěže ve studentské vědecké a odborné činnosti Ne 29.5.2011

Vítězové třetího ročníku Soutěže ve studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) na technických fakultách TUL jsou známi.  Odborné komise ocenily 15 z 26 soutěžících. Soutěžilo se ve třech sekcích: Textil, Strojírenství a Technická sekce - bakaláři. Součástí prezentace byla odborná rozprava s členy hodnotící komise.

Jiný obor | Ocenění | Liberecký kraj | Technická univerzita v Liberci

Mezinárodní letní škola Physics at Nanoscale So 28.5.2011

Škola je součástí série letních škol konaných každé 3 roky a je určena především pro doktorandy a mladé vědecké pracovníky. Pořádá ji konsorcium několika organizací, především Fyzikálního ústavu AV ČR a Vysokého učení technického v Brně.

Fyzika | Avízo | Ústavy Akademie věd

Evropská jarní škola o klíšťatech a jimi přenášených nemocech Pá 27.5.2011

V Českých Budějovicích na Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR, v.v.i., a Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity je výzkum klíšťat a jimi přenášených původců infekčních onemocnění vskutku jako doma. Nepřekvapí proto, že po třech letech se do Českých Budějovicích opět vrací evropská škola zaměřená na biologii a ekologii klíšťat a jimi přenášených patogenů.

Biologie | Avízo | Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Botanická vycházka do okolí Olomouce St 25.5.2011

Exkurze pro studenty i veřejnost. Na vycházkách budou demonstrovány mechorosty, cévnaté rostliny a rostlinná společenstva vybraných biotopů. Vezměte s sebou určovací klíče, lupy a svačinu. Účast je zcela dobrovolná. Exkurze poběží za každého počasí! Délka exkurze do odpoledne/večera. Dopravu si hradí každý účastník sám! Sraz na nádraží/zastávce vždy 10 minut před odjezdem nebo přímo na místě (zde bez záruky vzájemného nalezení).

Biologie | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Glycomic and Glycoproteomic Strategies in Search for... St 25.5.2011

Dne 27. května se od 8 hodin koná přednáška Prof. Miloše V. Novotného (Director of National Center for Glycomics and Glycoproteomics Director of Institute for Pheromone Research The Lilly Chemistry Alumni Chair Indiana University, Department of Chemistry) Akce se koná v Kulaté posluchárně Dětské klinity LF UP a FN v Olomouci.

Medicína | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Věda zábavně, přístupně a názorně – v ulicích a na jarmarku St 25.5.2011

Akcemi „Věda Open Air“ pokračuje v červnu projekt Discovery Weeks ve Středočeském kraji. Týden zahrnuje akce „Poznej naši Zemi“ (1. a 2. června), Chemický jarmark (6. června), Hlavičkiádu (8. června) a také Vědu v ulicích (10. června). „Zejména studentům zdejších základních a středních škol, ale v případě Chemického jarmarku a Vědy v ulicích i kolemjdoucím, chceme představit přírodní a technické vědní obory zábavnou a atraktivní formou. Proto jsme ke spolupráci přizvali například Národní technické muzeum, Technickou univerzitu Liberec, Vysokou školu chemicko technologickou či třeba Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy nebo například společnost EKO-KOM, “ popisuje akci její regionální manažer Václav Marek.

Avízo | Středočeský kraj |

Moderní matematické metody v inženýrství (3μ) Út 24.5.2011

Na semináři se seznamují s výsledky své práce převážně matematici moravskoslezského regionu, v posledních letech se však semináře účastní ve velké míře i kolegové z celé České republiky, Slovenska a Polska.

Science Café Brno: 1. června o jedlých vakcínách Po 23.5.2011

Červnové brněnské Science Café má název „Jedlé vakcíny z rostlin: dočkáme se někdy?“. O svém výzkumu bude hovořit Mgr. Tomáš Moravec, Ph.D., z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Diskusní večer proběhne jako vždy první středu v měsíci, tj. 1. června 2011 od 18:30 h v Literární kavárně knihkupectví Academia na nám. Svobody.

Medicína | Avízo | Jihomoravský kraj | Ústavy Akademie věd

Solar Fuels: Light Capture and Electron Flow Pá 20.5.2011

Ústav fyzikální chemie pořádá ve dnech vědecké setkání na téma solární energie. Akce se koná od 23. do 26. května v prostorách Ústavu, a to v Brdičkově přednáškové místnosti.

Fyzika | Chemie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

10. evropské fórum vědy a techniky v Praze Čt 19.5.2011

Desáté fórum se koná na univerzitní půdě Vysoké školy ekonomické v Praze, a to 19. května od 9 hodin. Veškeré podrobnosti o akci naleznete v přiloženém dokumentu.

Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Electron Microscopy and Stereology in Cell Biology Čt 19.5.2011

Letošní ročník praktického EMBO kurzu Electron Microscopy and Stereology in Cell Biology, který se bude konat v termínu 14.-24. června 2011 v Imaging Centre of the IGBMC, v Illkich ve Francii, bude doprovázen jednodenním sympoziem.

Avízo | Hlavní město Praha |

11th Dresden Microelectronics Academy St 18.5.2011

Are you fascinated by the latest innovations in the semiconductor industry? Want to gain first-hand expert knowledge on research, development and manufacturing? Then apply and experience Dresden - the leading center for microelectronics in Europe.

XVth Symposium on Chemistry of Nucleic Acid Components Út 17.5.2011

Symposium se koná v Českém Krumlově 5.-10. června. Více informací naleznete na stránkách http://www.scnac.com.

Chemie | Avízo | Ústavy Akademie věd

Učená společnost ocenila vědce s největším přínosem na rozvoji vědy Út 17.5.2011

Dvě samostatné tematické části dělily v pondělí 16. 5. první den XVII. valného shromáždění Učené společnosti České republiky, jehož program byl ve Velké aule pražského Karolina otevřen i pozvaným hostům. Již od rána se nesl v slavnostním duchu, neboť se udělovala významná ocenění, odpoledne se diskutovalo o klimatických změnách a jejich dopadech na život celého lidstva. Valné shromáždění pokračuje v úterý 17. 5. uzavřeným pracovním zasedáním v sídle AV ČR v Praze.

Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

International Colloquium on the Late Cenozoic mammals Po 16.5.2011

Mezinárodní seminář o svrchnokenozoických savcích: fosilní záznam a biostratigrafie se bude konat 16.-18.5. v Praze v budově Geologického ústavu AV ČR. Seminář bude uspořádán na počest 80. narozenin prof. Oldřicha Fejfara, zakladatele moderního studia fosilních savců a mammalostratigrafie v ČR.

Intracellular molecular delivery in mammalian cells by a single-cell electroporation chip Po 16.5.2011

Přednáška z oblasti molekulární onkologie se koná 18. května ve 14 hodin. Přednáší Prof. Stefano Vassanelli, University of Padova, Dept. of Human Anatomy and Physiology. Pořadatelem je Laboratoř experimentální medicíny, Dětská klinika při LF UP a FN v Olomouci, Komplexní onkologické centrum Olomouc. Místem konání je Kulatá posluchárna Dětské kliniky LF UP a FN v Olomouci, Puškinova 6.

Medicína | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Nad šálkem kávy vážně i nevážně o současné vědě Pá 13.5.2011

Lidský dech jako možný zdroj diagnostiky závažných onemocnění, vývoj „chemických robotů“ a jejich využití v současné praxi, potenciály vodíkové ekonomiky nebo zemětřesení nejen jako obrovská přírodní katastrofa, ale i jako významný zdroj poznání naší planety či voda známá i neznámá. To je pět témat setkání vědců s širokou veřejností v rámci „vědeckých kaváren“, dalšího z akcí projektu Discovery Weeks, které se budou konat od pondělí 16. května do pátku 20. května vždy od 17 hodin ve vybraných kavárnách po středočeských městech.

Avízo |

Zkoumání vesmíru: role pro Evropu? Pá 13.5.2011

Přednášku pro veřejnost přednese 17.5.2011 od 13:30 v EP 110 pan Richard Bonneville - zástupce ředitele Národního centra kosmického výzkumu (CNES) pro oblast prognostik, strategií a programů vesmírného výzkumu.

Astronomie | Avízo | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Zajímavá přednáška na téma: "Od kvadrantu k GPS" Pá 13.5.2011

Chcete se dozvědět víc, než jen výsledky posytnuté "černou krabičkou"? Zajímavá, co bylo mezi tím? K čemu nám bude nový evropský systém Galileo? Odpovědi vám dá sobotní přednáška.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

29. mezinárodní kolokvium o řízení vzdělávacího procesu Čt 12.5.2011

Univerzita obrany pořádá 29. kolokvium o řízení vzdělávacího procesu zaměřené na aktuální problémy vědy, výchovy, vzdělávání a rozvoje tvůrčího myšlení. Akce se koná 19. května 2011 v Brně.

Avízo | Jihomoravský kraj |

Konference Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí Čt 12.5.2011

Hvězdárna v Úpici ve spolupráci s mnoha dalšími insitucemi uspořádá ve dnech 17. -19. května 2011 32. ročník konference Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí.

ELECTROMOBILITY 2011: Electromobility & Human Development St 11.5.2011

1. ročník mezinárodního kongresu o elektromobilitě pořádaný Fakultou dopravní ČVUT v Praze ve spolupráci se Sdružením pro dopravní telematiku. Akce se koná 12. - 13. 5. 2011 v Národní technické knihovně v Praze.

Fyzika | Konference | Hlavní město Praha | České vysoké učení technické Praha

Nanostrukturní křemík jako materiál pro fotovoltaické články Po 9.5.2011

Fyzikální oddělení Pražské pobočky JČMF vás zve na přednášku, která se koná v Posluchárně Václava Dolejška na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Adresa je Ke Karlovu 5 a přednáška se odehraje v prvním patře budovy F2, a to od 17:30.

Matematika | Fyzika | Avízo | Hlavní město Praha | Univerzita Karlova v Praze

Co (ne)dokáže genetika - téma semináře v Science Café Po 9.5.2011

Zajímá vás, jak se identifikují kosterní pozůstatky a jak spolehlivá je forenzní genetika? Nebo pátráte po genetických kořenech svého rodu? Pak je květnové Science Café určeno právě pro vás.

Medicína | Seminář | Hlavní město Praha |

Astrofotografie dubna zachycuje okolí "Planoucí hvězdy" Po 9.5.2011

Tak jako v dubnu 2011 opět zaplál pomyslný astronomický souboj našich astrofotografů, svítí na obloze v souhvězdí Vozky "Planoucí hvězda". A právě tu si vybral za svůj cíl vítěz dubnového kola soutěže "Česká astrofotografie měsíce" Ondřej Podlucký. Na rozdíl od naprosto precizní a hlavně reálné vítězné fotografie je "Planoucí hvězda" objektem mírně řečeno fabulujícím. Předně to není pouze hvězda a také nehoří ani neplane. Tyto "plameny" vytváří téměř umělecká kombinace mezihvězdného vodíku svítícího díky energetickému záření přicházejícímu z modré velmi horké hvězdy AE Aurigae s temnými prachovými mlhovinami plnými uhlíku. Celá mlhovina má průměr přibližně 5 světelných roků a díváme se na ni do vzdálenosti asi 1500 světelných roků. Pro své katalogy ji astronomové označili poněkud strohým IC 405.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha |

Analytický nástroj pro vědeckovýzkumnou práci InCites Ne 8.5.2011

Přednáška se koná 9. května od devíti hodin. Přednášejícím je David Horký, zástupce Thomson Reuters pro Českou republiku.

Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

O neúplnosti teorií So 7.5.2011

Přednáška profesora Jiřího Cihláře bude komentářem k výsledkům logiky z období okolo poloviny minulého století (Gödel, Tarski, Church a další). Připomeneme si problematiku bezespornosti a úplnosti teorií, odvoditelnosti formulí a jejich pravdivosti v modelech, existenci nestandardních modelů Peanovy aritmetiky, rozhodnutelnosti teorií a další zajímavosti.

Matematika | Fyzika | Avízo | Liberecký kraj |

2. ročník Ceny V. Hanuše a P. Sedmery za molekulární strukturu látek So 7.5.2011

Spektroskopická společnost Jana Marka Marci vyhlašuje Cenu Vladimíra Hanuše a Petra Sedmery za molekulární strukturu látek (2011). Cena je vyhlašována ve dvou kategoriích: hmotnostní spektrometrie (sponzorováno pro rok 2011 firmou Bruker Daltonics s.r.o, Brno) a nukleární magnetická rezonance (sponzorováno firmou Scientific Instruments Brno).

Fyzika | Chemie | Avízo | Hlavní město Praha |

Prague Will Become a World Centre of Speech Processing in 2011 So 7.5.2011

The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) is an organization of over 350,000 Electrical and Computer Science engineers in ~150 countries worldwide. IEEE is publishing more than 100 periodicals and an important number of books (over 25% of the scientific and technical literature in electrical engineering and computer science originates from IEEE).

Fyzika | Konference | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Zrod moderní logiky Pá 6.5.2011

Za skutečný počátek moderní logiky můžeme považovat Fregův spisek Begriffsschrift, ve kterém Frege navrhl cestu, jak reformovat přirozený jazyk, který je médiem naší argumentace, opodstatňování a dokazování (včetně matematického), do podoby přesně vymezené struktury, v jejímž rámci by bylo možné inventarizovat přípustné kroky důkazů.

Matematika | Fyzika | Seminář | Pardubický kraj |

Studentská konference Fakulty mechatroniky 2011 Pá 6.5.2011

Konference je určena pro studenty magisterského studia FM (zejména pro ty, kteří chtějí pokračovat v doktorském studiu). Publikovat zde ale mohou také studenti prvního ročníku doktorského studia FM. Termín přihlášek prodloužen do 9.5.2011. Více informací v příloze.

Informatika | Konference | Liberecký kraj | Technická univerzita v Liberci

Kombinatorické aspekty rozkladů binárních matic Čt 5.5.2011

P5ednáška Prof. RNDr. Radima Bělohlávka, DSc. v rámci Informatického semináře se koná 5. května 2011, 11:30. Pořadatelem je Katedra informatiky, Přírodovědecká fakulta UP (Učebna 5.006, nová budova Přírodovědecké fakulty UP). Více informací na stránkách katedry.

Matematika | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Nano- a mikrotechnologie pro domácnost, úsporu a ukládání energie Čt 5.5.2011

Přednáška se soustředí na nové, dosud exotické tepelně izolační materiály, jakou jsou speciální keramiky, mikro- a nanocelulární pěny či aerogel – tzv. zmrzlý dým. Aerogel představuje dosud nejlehčí (a přitom značně pevný) materiál, blok velikosti člověka váží jen půl kilogramu.

Nanotechnologie | Seminář |

Odborný seminář o možnostech databází Scopus a Science Direct St 4.5.2011

Na přednášce budou prezentovány nástroje a možnosti databáze Scopus pro hodnocení vědecké práce. Součástí prezentace bude také krátká ukázka nabízených možností databáze časopisů Science Direct.

Jiný obor | Avízo | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Evropské dny slunce v České republice St 4.5.2011

V současnosti jsou Evropské dny Slunce organizovány každoročně v prvních květnových týdnech. V ČR je připraveno 40 akcí pro veřejnost, které mají demonstrovat možnosti využití sluneční energie. Jednou z nich je i exkurze do Miniparku obnovitelných zdrojů energie, který vybudovalo a neustále inovuje oddělení Technické ekologie katedry elektroenergetiky a ekologie FEL.

Astronomie | Avízo | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Čeští fyzici odkryli atomární strukturu uhlíkových materiálů St 4.5.2011

K pochopení, jak mikroskopy s rastrující sondou zobrazují atomární strukturu uhlíkových materiálů, přispěl zásadním způsobem tým vědců z Fyzikálního ústavu AV ČR a ze španělské Universidad Autonóma de Madrid. Výsledky bádání publikoval koncem dubna prestižní časopis Physical Review Letters.Výzkum podpořily Grantová agentura České republiky a Program podpory projektů mezinárodní spolupráce AV ČR. Unikátní vlastnosti uhlíkových materiálů, např. uhlíkové nanotrubičky nebo grafen, přinášejí lidstvu stále větší pokrok v mnoha sférách života.

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nanostrukturní křemík jako materiál pro tenkovrstvé fotovoltaické články Út 3.5.2011

Fyzikální oddělení Pražské pobočky JČMF vás zve na přednášku RNDr. Antonína Fejfara, CSc. (FZÚ AV ČR Praha)

Matematika | Avízo | Hlavní město Praha |

Přednáška prof. Heleny Illnerové o časovém systému a denním rytmu Po 2.5.2011

Univerzita Pardubice, Regionální koordinátor pro Pardubický kraj, IPN Podpora technických a přírodovědných oborů zve na popularizační přednášku z cyklu Hovory VaT aneb Exempla trahunt „Časový systém: Denní rytmy". Akce se koná v úterý 3.5. od 14 hodin.

Biologie | Avízo | Pardubický kraj | Univerzita Pardubice

Role inovací v rozvoji regionů Ne 1.5.2011

Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty OU a Centrum městského a regionálního managementu vás zve na přednášku Dr. Davida Uhlíře na téma Role inovací v rozvoji regionů. Akce se koná 5. května od 14 hodin.

Avízo | Moravskoslezský kraj | Ostravská univerzita v Ostravě

M. Reynolds alias Architekt odpadu na Jihočeské univezitě Ne 1.5.2011

Na Přírodovědecké fakultě JU se v úterý 3. 5. 2011 od 14 hodin uskuteční přednáška Michaela Reynoldse Zemělodě a umění žít bez karbonové stopy.

Vědy o Zemi | Seminář | Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Technická univerzita Liberec na veletrhu FOR INDUSTRY So 30.4.2011

Svoji vědeckovýzkumnou činnost bude Technická univerzita v Liberci prezentovat na 10. ročníku mezinárodního  veletrhu FOR INDUSTRY 2011 ve dnech 3. až  5. května v Pražském veletržním areálu v Letňanech .

Jiný obor | Věda v praxi | Liberecký kraj | Technická univerzita v Liberci

Věda i legálně - seminář o právních aspektech Pá 29.4.2011

Seminář o právních aspektech vědecké a tvůrčí činnosti trochu jinak - konkrétní modelové situace a praktické znalosti. Seminář se koná 31.5. v Útvaru transferu technologií VUT, Kounicova 67a, Brno.

Seminář | Jihomoravský kraj | Vysoké učení technické Brno

Mezinárodní konference: Ecology of Soil Microorganisms Čt 28.4.2011

We welcome you to the conference Ecology of Soil Microorganisms to be held in spring 2011 in Prague. The conference is planned as an interdisciplinary platform where data from different experts can be linked and new strategies for further research topics can be defined. This includes questions addressing microbial communities and (meta)genomes in soils and their role in soil quality and soil health.

Biologie | Konference | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Astrofotografie měsíce zachycuje mlhovinu Roseta Čt 28.4.2011

Snad všichni jsme si již zvykli na úžasné obrázky, které ze sebe neuvěřitelným tempem a neuvěřitelně dlouho chrlí Hubbleův kosmický teleskop, obíhající na oběžné dráze Země. Kromě záplavy vědeckých dat, nedocenitelných zejména vědeckou astronomickou komunitou, přináší plnou obrazárnu nejrůznějších tvarů, barev a fantastických kreací, které vytvářejí nebeské objekty. Jsou tak krásné a úžasné, že se nám zdají být úplně nedostižné.

Astronomie | Ocenění |

Náklady na údržbu domu si každý spočítá předem sám St 27.4.2011

Olomoucká společnost TESCO SW bude společně s ČVUT rozvíjet informační systém Buildpass, který navrhuje a optimalizuje náklady na obnovu a údržbu objektů po dobu jejich životnosti.

Matematika | Inovace | České vysoké učení technické Praha

Supervýkonný laser ELI dostal zelenou St 27.4.2011

Unikátní projekt supervýkonného laseru Extreme Light Infrastructure (ELI) ve středočeských Dolních Břežanech definitivně schválila ve středu 20. 4. Evropská komise. Jde o první z tzv. velkých projektů v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

Fyzika | Středočeský kraj | Akademie věd

Čeští entomologové: Původ „průmyslového melanismu“ odhalen Út 26.4.2011

Nové zásadní poznatky o genetické mutaci můry Biston betularia přinesl v těchto dnech článek v prestižním časopisu Science. V rámci mezinárodní spolupráce dvou vědeckých týmů jsou jeho spoluautory prof. RNDr. František Marec, CSc., a Mgr. Martina Dalíková z Biologického centra AV ČR. Již samotný titulek této objevné publikace „Průmyslový melanismus u britských drsnokřídleců březových má původ v jediné nedávné mutaci“ jasně vypovídá o podstatě výzkumného projektu (výtah článku na http://www.sciencemag.org/content/early/2011/04/13/science.1203043.abstract).

Od elementárních částic k pevným látkám Po 4.4.2011

Fyzikální seminář pořádaný ve spolupráci s Univerzitou Pardubice v rámci projektu Podpora technických a přírodovědných oborů MŠMT ČR. Seminář je určen pro odbornou i laickou veřejnost a všechny zájemce o nejnovější pokroky ve fyzice. Vstup volný.

Fyzika | Seminář | Pardubický kraj | Univerzita Pardubice

Den Země 2011 s Akademií věd vyvrcholí v Geoparku Pá 1.4.2011

Čeká na vás program akcí sestavený u příležitosti Dne Země 2011, jenž se každoročně po celém světě oslavuje 22. dubna. Můžete se těšit na přednáškový cyklus, výstavy a interaktivní Geopark.

Vědy o Zemi | Avízo | Akademie věd

Arkos Forum: Sustainable Architecture & Construction Čt 31.3.2011

Na počátku měsíce dubna se uskuteční mezinárodní diskusní fórum zaměřené na otázky trvale udržitelné architektury a udržitelné výstavby, reagující na problematiku stále omezenějších zdrojů naší planety.

Konference | Hlavní město Praha | České vysoké učení technické Praha

Studenti, seznamte se s předními českými vědci! St 30.3.2011

Dana Drábová, Václav Pačes nebo Pavel Klener – jména, která studenti znají jen z médií, a přitom to jsou vědci, kteří se ve svých oborech řadí k evropské špičce.

Avízo | Hlavní město Praha |

Pouště uprostřed oceánů St 30.3.2011

Na přednášku zve Středisko společných činností AV ČR společně s Geofyzikálním ústavem AV ČR a Mikrobiologickým ústavem AV ČR. Přednáška se koná v úterý 12. dubna 2011 od 14:00 hodin v Praze, v Akademii věd ČR. Vstup je volný do vyčerpání kapacity sálu. Místo je nutné si předem rezervovat.

Vědy o Zemi | Seminář | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Žeň objevů 2010 St 30.3.2011

České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská vás zve na přednášku pořádanou v rámci Fakultního kolokvia.  RNDr. Jiří Grygar,CSc. (Fyzikální ústav AV ČR).

Fyzika | Seminář | Hlavní město Praha | České vysoké učení technické Praha

DNA technologie Út 29.3.2011

MUDr. Ing. Vítězslav Kříha, Ph.D. bude 31. března 2011 přednášet na téma "DNA technologie". Přednáška se koná ve čtvrtek 31. 3. 2011 v posluchárně B3 Univerzity Pardubice (budova Dopravní fakulty Jana Pernera), začátek v 17:00. Vstup volný.

Medicína | Seminář | Pardubický kraj | Univerzita Pardubice

Člověk, energie a jaderná energetika Po 28.3.2011

Besedu  s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou na téma Člověk, energie a jaderná energetika pořádá 1. dubna v posluchárně E9  Fakulta mechatroniky., informatiky a a mezioborových studií ve spolupráci se společností ČEZ a.s. a SÚJB. Začátek je 8:45 hodin a  přednášku bude možno shlédnout i v online přenosu na internetu.

Fyzika | Seminář | Liberecký kraj | Technická univerzita v Liberci

Velké setkání České astronomické společnosti Po 28.3.2011

Pozvánka na velké setkání vedení složek a kolektivních členů ČAS a dalších astronomických institucí v Žebráku 16. dubna 2011

Astronomie | Avízo |

Kdy a kde bude další pohroma? Aneb sopky a zemětřesení v Asii Pá 25.3.2011

Na přednášku zve Středisko společných činností AV ČR společně s Geofyzikálním ústavem AV ČR. Přednáška se koná v úterý 5. dubna 2011 od 10:00 hodin v Praze, v Akademii věd ČR. Vstup je volný do vyčerpání kapacity sálu. Místo je nutné si předem rezervovat u Hany Kůrkové. Kontaktní informace: Hana Kůrková, tel.: 221 146 385, e-mail:

Chytré inovace studentů pro životní prostředí Pá 25.3.2011

Pět studentských týmů zvítězilo v jednotlivých kategoriích soutěže. Ministerstvo životního prostředí teď tyto technologicky nejzajímavější projekty ocení částkou 5 x 100 000 Kč, která studentům umožní ověřit tyto nápady i prakticky.

O matematickém modelování a také o podpoře vědy a výzkumu Čt 24.3.2011

V úterý 12. dubna 2011 se v kavárně Potrvá uskuteční už 28. pražské Science Café. Hostem bude tentokrát Karel Janeček, majitel firmy RSJ, který bude hovořit o tom, kterak mu znalosti matematiky, matematického modelování a logiky pomohly v byznysu.

Matematika | Avízo | Hlavní město Praha |

Nositel Nobelovy ceny Douglase Osheroff přednášel na VÚT Út 22.3.2011

Společnost Honeywell (NYSE: HON) dnes představila nový celosvětový program v oblasti vědeckého, technologického, technického a matematického vzdělávání nazvaný Honeywell Initiative for Science and Engineering (HISE). Premiérovou akci programu hostilo Vysoké učení technické v Brně v areálu Fakulty informačních technologií.

Čeští fyzici spoluobjeviteli nové cesty ve spintronice Po 21.3.2011

Zásadní průlom ve výzkumu materiálů využívaných ve spintronice – elektronice blízké budoucnosti – se podařilo skupině badatelů z Fyzikálního ústavu AV ČR, kterou vede Tomáš Jungwirth. Objev, na němž se v rámci dlouhodobé mezinárodní vědecké spolupráce podíleli i vědci z Matematicko-fyzikální fakulty UK a zahraniční kolegové z Velké Británie a Japonska, představuje nový princip spintronické součástky založené na antiferomagnetu.

Fyzika | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Tiskové středisko vědy slaví výročí Út 15.3.2011

Již čtyři roky „operuje“ na trhu s informacemi o vědě, výzkumu a propagaci aktivit v těchto oblastech tiskové středisko vědy. Internetový portál spravovaný Univerzitou Palackého v Olomouci od března roku 2007 vytváří ve virtuálním prostředí místo, kde si široké spektrum lidí včetně odborníků, novinářů i laické veřejnosti mohou jednoduchým způsobem najít články, tiskové zprávy, avíza a výstupy z výzkumů z celé republiky.

Olomoucký kraj |

13. Mezinárodní konference Aplikovaná mechanika 2011 Út 15.3.2011

Ústav fyziky materiálů Akademie věd České republiky a Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně pořádají 13. ročník mezinárodní vědecké konference. Koná se 18. - 20. dubna 2011, hotel Akademie, Velké Bílovice, Česká republika.

Fyzika | Avízo | Jihomoravský kraj | Ústavy Akademie věd

Evropský týden mozku St 9.3.2011

V týdnu od 14. března 2011 se v Evropě i v USA každoročně setkávají odborníci zabývající se výzkumem činnosti mozku, aby o nových poznatcích informovali širokou veřejnost. Pořádání této akce v Evropě koordinuje European Dana Aliance for the Brain (EDAB) a na americkém kontinentě Dana Aliance for Brain Initiatives.

Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Astrofotografie měsíce února zachycuje gravitační čočku Út 8.3.2011

Únorové kolo "České astrofotografie měsíce", probíhající pod patronací České astronomické společnosti, posunulo soutěžní pohled opět hluboko do vesmíru. Autor vítězné fotografie, pan Alexander Kupčo, namířil objektiv svého dalekohledu do hlubin vesmíru ve směru souhvězdí Velké Medvědice. Jeho cílem však nebyla galaxie NGC 3097, která snímku dominuje. Naopak, objekt zájmu je mnohem slabší a také leží mnohem, mnohem dál. Zatímco světlo od zmiňované galaxie putuje k Zemi padesát miliónů let, od hlavního cíle snímku, kvasaru Q0957+561 trvá jeho cesta 8,7 miliard roků. Na obloze se nám jeví jako slabý objekt téměř sedmnácté hvězdné velkosti.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha |

Význační čeští vědci se vydají za studenty do škol Po 21.2.2011

Dana Drábová, Václav Pačes a další – jména, která studenti znají jen z médií. V týdnu od 21. do 25. února se však ve vybraných středočeských školách budou moci s některými špičkovými českými vědci setkat osobně a debatovat s nimi.

Podpora vědy | Středočeský kraj | Akademie věd

Kometa Tempel jedna podruhé a na 100 procent Čt 17.2.2011

15. února ráno našeho času provedla "recyklovaná" sonda NASA - Stardust průlet ve vzdálenosti 178 km od jádra komety 9P/Tempel. Jednalo se o druhou návštěvu této komety, neboť v červenci 2005 ji poprvé navštívila sonda Deep Impact. Ta provedla experiment, při kterém na jádro komety vystřelila impaktor, který uvolnil materiál jádra. Bohužel se NASA nepovedlo nasnímat vzniklý kráter, a tak bylo rozhodnuto o přesměrování jiné sondy k této kometě, sondy Stardust.

Astronomie |

Čeští vědci spoluvytvářejí evropskou síť technologií v biomedicíně Čt 17.2.2011

Česká republika se zapojila do přípravné fáze evropského projektu „Euro-BioImaging“, který byl oficiálně zahájen dne 10. prosince 2010. Partnerem se stalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Projekt poskytne vědcům v Evropě otevřený přístup k nejmodernějším zobrazovacím technologiím na všech úrovních biologického a biomedicínského výzkumu.

Medicína | Inovace | Hlavní město Praha |

Na cestě k novým materiálům pro elektroniku budoucnosti Út 15.2.2011

Stává se jen zřídka, aby se první ohlas na publikovanou práci objevil téměř okamžitě po jejím zveřejnění. Ještě méně časté je, aby tímto ohlasem byla propagace práce pro její průkopnický charakter. Právě toto se podařilo skupině vědců z Fyzikálního ústavu AV ČR, Matematicko-fyzikální fakulty UK, University v Nottinghamu a Hitachi laboratoře v Cambridge. Skupina představila novou třídu materiálů pro spinovou elektroniku, která by měla umožnit ovládání magnetických momentů látky za vysokých teplot pomocí elektrického pole. Redakce časopisu Physical Review Americké fyzikální společnosti, ve které je práce týmu vedeného T. Jungwirthem z FZÚ AV ČR publikována [1], otiskla zároveň ve své rubrice Viewpoint podrobný komentář profesora Roberta J. Cavy z Princetonské university [2].

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Vše o inteligentních budovách Út 15.2.2011

Kavárna Potrvá (Srbská 2, Praha 6) bude v úterý 8. března od 19 hodin hostit další pražské Science Café. Tématem tentokrát budou inteligentní budovy a asistovaný život v nich.

Jiný obor | Avízo | Hlavní město Praha |

52. ročník fyzikální olympiády na Univerzitě Palackého Po 14.2.2011

Ve dnech 1. – 4. 3. 2011 proběhne v Olomouci celostátní kolo 52. ročníku fyzikální olympiády. Akce probíhá pod záštitou hejtmana olomouckého kraje Ing. Martina Tesaříka a děkana Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého prof. RNDr. Juraje Ševčíka, Ph.D.

Fyzika | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Astrofotografie měsíce ledna zachytila přehlíženou mlhovinu M42 Po 7.2.2011

Ten, kdo za zimních mrazivých nocí pohlédl na souhvězdí Oriona, patrně nepřehlédl mlhavou skvrnku pod jeho pásem v místech, kde má tento bájný lovec zavěšen svůj pomyslný meč. Tento obláček, známý jistě již dávno ve starověku, září tu nyní před námi v podobě vítězného snímku soutěže Česká astrofotografie měsíce. Jeho autor, pan Libor Richter, si zvolil pro svou fotografii obtížné téma. Svůj objektiv zamířil k mlhovině, se kterou si sice většina pozorovatelů oblohy \"téměř tyká\", všichni ji znají a i když se k ní chovají někdy až poněkud přezíravě, pravidelně však do jejích rudých hlubin obracejí objektivy svých dalekohledů. Zdálo by se tedy, že nás na ní nemůže už nic překvapit.
Téměř ji zavrhl i slavný autor ještě slavnějšího katalogu, francouzský astronom Charles Messier. Pro něho a zejména pro katalog zahrnující objekty zaměnitelné s kometami byla až moc jasná a známá. Tvrdí se dokonce, že ji do něho nakonec pod označením 42 zahrnul pouze proto, aby překonal 42 objektů katalogu mlhovin jižní oblohy, vydaného v roce 1755 astronomem Nicholasem Louisem de la Caille. Tak se prý do prvního vydání Messierova katalogu dostala i otevřená hvězdokupa M 45 Plejády v Býku, stejně jako M 44 Jesličky v Raku. Samostatné označení M 43 dostala dokonce i slabá severovýchodní část "Velké mlhoviny" v Orionu, opticky oddělená v popředí se rozprostírajícím temným prachovým mračnem.

Nejnovější novinky v mikroskopii Po 7.2.2011

Československá mikroskopická společnost pořádá v Hotelu SKI v Novém Městě na Moravě mikroskopickou konferenci ve dnech 17. - 18. února 2011. Hlavní témata...

Konference | Kraj Vysočina |

Výkonnost české vědy - seminář organizovaný Hradem a Akademií Po 7.2.2011

Prezident republiky Václav Klaus přijal na Pražském hradě předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. Předseda akademie seznámil Václava Klause s právě probíhajícím hodnocením vědecko výzkumných pracovišť Akademie věd.

Seminář | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Tomáš Jungwirt získal nejcennější evropský grant Po 31.1.2011

Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR získal prestižní Grant pro pokročilé vědecké pracovníky od Evropské výzkumné rady (ERC), jež podporuje významné vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Jde o první tzv. „Advanced“ grant, který byl udělen českému žadateli na projekt z oblasti věd o neživé přírodě. Pětiletý grant je spojen s částkou 2,5 milionu eur. Tomáš Jungwirth jej získal na vědecký program studia spintronických součástek.

Irremediable complexity? Český článek, který ve světě vzbudil rozruch St 26.1.2011

Autoři, jedním z nichž je Julius Lukeš, argumentují, že ne všechny procesy a struktury v živých buňkách lze vysvětlit pouze selekcí a adaptací. Na několika příkladech ukazují, jak může narůstat složitost aniž by přinášela jakoukoli selekční výhodu a navrhují pro tyto procesy zavést pojem „nevyléčitelná složitost“. Článek vyšel v prestižním Science a ihned po publikování vzbudil značný zájem a kontroverzi.

Biologie | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

V Liberci vyrostly laboratoře pro vývoj nanovláken Út 25.1.2011

Společnost Elmarco dokončila výstavbu výzkumného a vývojového centra nanovláken, na který získala 75 milionů korun od MPO.

Nanotechnologie | Inovace | Liberecký kraj |

Zábavná chemie poučí studenty pražských škol Út 25.1.2011

Netradiční výuka chemie pro studenty vybraných středních škol odstartovala v Praze. Od pondělí 24. ledna až do pátku 28. ledna navštíví lektoři z Vysoké školy chemicko-technologické a představí jim pohled na chemii netradiční a velmi atraktivní formou.

Chemie | Podpora vědy | Hlavní město Praha | Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Projekt studentů VUT zachraňují lidské životy na Haity Čt 20.1.2011

GINA, projekt studentů VUT zachraňující lidské životy na Haiti, který se během dvou let změnil v úspěšnou začínající firmu, včera vstoupil do inkubačního programu Jihomoravského inovačního centra. Firma GINA Software s.r.o. vzešla z programu MIC Akcelerátor, do jehož dalšího ročníku se do 10. února 2011 mohou hlásit podnikaví studenti s inovativními nápady.

Informatika | Jihomoravský kraj | Vysoké učení technické Brno

Kaleidoskop chce získat středoškoláky pro přírodní vědy Út 18.1.2011

Odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého pořádají letos již po deváté Olomoucký fyzikální kaleidoskop. Cílem akce pro středoškoláky, která se odehraje ve čtvrtek 20. ledna v budově PřF na třídě 17. listopadu  je představit fyziku jako zajímavý i dobrodružný obor a přilákat nové studenty. Návštěvníci se mohou zúčastnit netradičních experimentů a navštívit specializované laboratoře a přednášky.

Biologie | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Astrofoto měsíce prosince zachytila "hlavu čarodejnice", hvězdu Rigel Čt 13.1.2011

Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako ochrana před zlými démony a čarodějnicemi. Podle starých pohanských zvyků je tak možno uchránit se temným silám během této podivné noci uvolněných. Jednu čarodějnici ovšem zahnat nemůžeme. Nespadá totiž do sféry pozemské a naše síly na ni nestačí. Její spatření navíc není vůbec jednoduché. Je slabounká, éterická, spíše jako víla. Pokud bychom ji chtěli zahlédnout, musíme zaměřit své zraky hluboko do vesmíru, až k modravé hvězdně Rigel. Tato po většinu času nejjasnější hvězda souhvězdí Oriona a šestá nejjasnější hvězda oblohy, vzdálená od nás přibližně osm set světelných let a patřící mezi modré superobry, je sedmnáctkrát hmotnější než naše Slunce a svítí osmdesát pět tisíckrát jasněji. Pokud bychom ji položili na místo našeho Slunce, svítila by nám na obloze jako oslnivě jasná koule o úhlovém průměru třicet pět stupňů.

Astronomie | Ocenění | Ústavy Akademie věd

Objev ve výzkumu spinových tranzistorů Út 11.1.2011

Mezinárodní tým vědců, který tvoří fyzici z Akademie věd České republiky a Univerzity Karlovy, Hitachi Cambridge Laboratory a University of Cambridge a University of Nottingham ve Velké Británii, a Texas A&M University ve Spojených státech, představil experimentální realizaci tranzistoru, jehož funkce je založena na spinu elektronu. Práce byla publikována 24. prosince 2010 v časopise Science.

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Čeští a ruští vědci o omské hemoragické horečce v The Lancet Čt 23.12.2010

Autorský kolektiv českých a ruských vědců shrnuje aktuální stav poznatků o omské hemoragické horečce (OHH), závažném virovém onemocnění, jež se endemicky vyskytuje v oblastech západní Sibiře. Virus OHH je přenášen klíštětem Dermacentor reticulatus, ale řada pacientů onemocní na základě kontaktu s infikovanými ondatrami, jež slouží jako rezervoár viru v přírodě.

Biologie | Ústavy Akademie věd

Výzkum ryb možná promění naše vodní nádrže v ekooázy Čt 23.12.2010

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích vyvíjejí metodologii, která má umožnit monitorování českých vodních nádrží tak, aby v nich mohly být nastoleny a trvale udržovány přirozené ekosystémy. Na své dva výzkumné projekty získali v předchozích dvou letech celkovou dotaci téměř 370 tisíc eur.

Biologie | Inovace | Ústavy Akademie věd

Roj prastarých hvězd Ne 19.12.2010

V naší Galaxii známe asi 150 kulových hvězdokup – početných skupin starých hvězd, které společně obíhají kolem jejího středu. Tento nový snímek pořízený kamerou Wide Field Imager na 2,2 metrovém dalekohledu MPG/ESO (La Silla, Chile) zachycuje strukturu kulové hvězdokupy M 107 v nevídaných detailech. Studium těchto ‚hvězdných rojů‘ odhaluje mnoho důležitých informací o historii naší galaxie a vývoji hvězd.

Astronomie |

Astrofotografie listopadu zachycuje galaxie s polárním prstencem St 8.12.2010

Galaxie NGC 660. Poněkud strohé pojmenování, které nezasvěceného spíše odradí. Astronom však ví, že se za tímto katalogovým číslem skrývá zajímavý a vzácný objekt vzdáleného vesmíru - galaxie s polárním prstencem. V této galaxii totiž nenalezneme pouze obvyklý plochý galaktický disk plný hvězd, prachu a plynu, nýbrž i disk druhý, obíhající téměř kolmo. I když mechanismus vzniku tohoto bizarního tvaru není ještě plně objasněn, předpokládá se, že druhý prstenec je tvořen materiálem další galaxie, který prochází plochým diskem této galaxie. Tento hvězdný ostrov není ovšem zajímavý pouze svým tvarem, nýbrž slouží i k zajímavým výpočtům a úvahám. Z pozorování vzájemné rotace prstence a disku lze odhadnout gravitační vliv temné hmoty obklopující tuto galaxii.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Startují Discovery Weeks, svět přírodních a technických věd Út 7.12.2010

Zábavně–naučnou sérii devíti programů zaměřených na nejrůznější oblasti přírodních a technických věd, určených jak pro studenty základních, středních a i vysokých škol, stejně jako pro širokou veřejnost přináší projekt pod souhrnným názvem Discovery Weeks.

Avízo | Akademie věd

Mezinárodní sympozium o toxicitě nanomateriálů startuje Po 29.11.2010

Na 50 zahraničních a více než 100 českých odborníků se začátkem příštího týdne v Praze zúčastní mezinárodního nanotoxikologického sympozia nazvaného „Bezpečnost nanotechnologií je velký úkol“. O bezpečnosti a toxicitě nanomateriálů přijedou do naší metropole diskutovat špičkoví vědci z 16 evropských zemí a z USA. Konference se koná ve dnech 29.–30. 11. 2010 v konferenčním centru Ústavu molekulární genetiky v Praze-Krči.

Nanotechnologie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nová analytická technika: Frakcionace tokem v asymetrickém poli St 24.11.2010

Vzdělávací a informační středisko ÚMCH AV ČR srdečně zve všechny zájemce na přednášku pořádanou v rámci pravidelného přednáškového cyklu ÚMCH. Přednáší: Ing. Jiří Horský CSc.

Chemie | Seminář | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nanovlákna v regenerativní medicíně Út 23.11.2010

Medical Caffe Scientifique v Praze úspěšně odstartovalo poslední říjnové úterý, a tak vás zveme na další z cyklu medicínských Science Café. Organizátoři ze studentského spolku 2. lékařské fakulty Motolák a česká pobočka IFMSA pro vás tentokrát připravili téma „Nanovlákna v regenerativní medicíně“.

Medicína | Avízo | Hlavní město Praha |

Plynní a ledoví obři Po 22.11.2010

Daleko ve Sluneční soustavě se nacházejí světy, které jsou zcela odlišné než planety ve vnitřní části Sluneční soustavy. Jsou to obrovské, plynné planety bez pevného povrchu - plynní a ledoví obři. Ačkoliv se nacházejí na periferii Sluneční soustavy, ovlivnili její podobu a vývoj zcela zásadním způsobem.

Astronomie | Seminář | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Medaily Josefa Hlávky získali filozof i odborník na kosmickou fyziku Pá 19.11.2010

Na zámku v Lužanech u Přeštic se v úterý 16. listopadu udělovaly Medaile Josefa Hlávky. Na návrh předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, který se osobně slavnostního předávání zúčastnil, byl mezi odměněnými také významný český filozof Milan Sobotka, bývalý vědecký pracovník Ústavu termomechaniky Československé akademie věd Cyril Höschl a manželé Třískovi, odborníci na kosmickou fyziku.

Ocenění | Hlavní město Praha | Akademie věd

Čeští vědcu odhalili unikátní vlastnosti hvězdy δ Orionis St 17.11.2010

Kolektiv badatelů z Astronomického ústavu MFF UK v Praze odhalil unikátní vlastnosti hvězdy δ Orionis, jedné z nejjasnějších hvězd v souhvězdí Orion a jedné ze tří hvězd známého Orionova pásu viditelného na zimní obloze.

Astronomie | Hlavní město Praha | Univerzita Karlova v Praze

Astrofotografie měsíce října zachycuje Orionův pás Čt 11.11.2010

Krása může mít mnoho podob, od sličných žen na přehlídkových molech přes zdobné ornamenty barokních památek až k romantickým výjevům přírodních scenérií. Příroda je vůbec jedním z nejnadanějších umělců, pro něhož je tvorba neopakovatelných mistrovských děl takříkajíc denním chlebem. Přesvědčivých důkazů o schopnostech přírody najdete spoustu a nejen na Zemi. Už jen při pohledu na hvězdnou oblohu se člověku tají dech. Pokud se však podívá na oblohu podrobněji s použitím dalekohledu, elektronického detektoru a obrní se trochou trpělivosti, odhalí se mu svět plný roztodivných tvarů, barev a odvážné kompozice. Vesmír plný galaxií, otevřených či kulových hvězdokup, mlhovin různého druhu a nepřeberného množství hvězd, vše jakoby neuspořádáno a přesto dodržující určitý řád.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha |

TEDx, světoznámá konference TED, míří do Prahy Po 1.11.2010

V sobotu 20. listopadu se v Praze bude konat netradiční konference TEDx, nezávisle organizované setkání založené na principech světoznámé konference TED (Technology, Entertainment, Design), která po světě šíří inspiraci, informace, zážitky a zábavu.

Avízo | Hlavní město Praha |

Startuje Týden vědy a techniky Po 1.11.2010

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je nejrozsáhlejší vědecký festival v České republice. Letos se koná už jeho 10. ročník a potrvá ode dneška až do neděle. Studenti a učitelé středních škol i široká veřejnost mají možnost nahlédnout do mnohých laboratoří a knihoven a poznat „jak se dělá věda“.

Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Aplikace meteorologie na zabezpečení leteckého provozu Út 26.10.2010

V úterý 2. listopadu v 19 hodin se koná Science Café - tentokrát jako součást Týdne vědy a techniky pořádaného Akademií věd. A téma? „Aplikace klasické meteorologie na zabezpečení leteckého provozu“, přednášet budou RNDr. Jacek Kerum a RNDr. Zuzana Chládová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Akce se koná v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6)

Fyzika | Avízo | Hlavní město Praha |

Dětská leukémie: diagnostika a příčiny. Út 26.10.2010

K síti Science Café Czech Republic se připojuje další Science Café, konkrétně Medical Café Scientifique pořádané studentským spolkem Motolák ve spolupráci s pobočkou IFMSA. První medicínský večer se uskuteční v úterý 26. října 2010 v klubu K4 v Celetné ulici.

Medicína | Avízo | Hlavní město Praha |

Ústav fyzikální chemie otevírá špičkové nanocentrum Po 25.10.2010

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. pořádá  v úterý 26.října 2010 v 11:00 hodin tiskovou konferenci Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechologií u příležitosti  zprovoznění prostor nového Nanocentra a zahájení jeho činnosti. Konference se uskuteční v Brdičkově posluchárně v Praze 8, Dolejškova 2155/3. Po skončení konference budou mít zájemci možnost prohlédnout si prostory budovaného centra.

Chemie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

42th Symposium on Catalysis Po 18.10.2010

The Symposium covers all topics of homogeneous and heterogeneous catalysis. Contributions on related subjects are also welcome.The Symposium Program consists of invited plenary lectures, oral contributions (20 minutes) and posters.

Fyzika | Chemie | Avízo | Ústavy Akademie věd

Radiochirurgie jako synergie lékařských a technických věd Út 12.10.2010

Zveme vás na říjnové Science Café v Praze – v úterý 12. 10.  bude naším hostem v kavárně Potrvá doc. Ing. Josef Novotný, CSc., vedoucí oddělení lékařské fyziky Nemocnice Na Homolce. Řeč bude o radiochirurgii jako synergii lékařských a technických věd.  Startujeme jako vždy v 19 hodin, vstup volný. Přijďte diskutovat s předním českým odborníkem z praxe!

Medicína | Avízo | Hlavní město Praha |

Astrofotografie září zachytila dvě otevřené hvězdokupy Út 12.10.2010

Schován pod přilbicí v bujné kštici bájného Persea se na obloze skví slabý obláček. Z centra města jej sice neuvidíme, ale již za vesnickými humny jej spatříme v plné kráse. Jako první tuto "mlhovinku" do hvězdného katalogu již 130 let před naším letopočtem zahrnul astronom Hipparcos. Ten, po kterém byla pojmenována astronomická družice určená k měření přesných poloh hvězd na obloze. Jistě však nebyl první, kdo ji spatřil. O tom kdo to byl, se však můžeme pouze dohadovat. Nevíme, zda to byl člověk neandrtálský, odpočívající na vysoké skále ukryt před nočními dravci nebo snad až egyptský astronom, hledající nebeský objekt vhodný pro zaměření pyramid. Nebo někdo jiný? V každém případě však jistě neznal jeho podstatu.

Astronomie | Ocenění |

Praha centrem světové kosmonautiky Po 27.9.2010

Logo kongresu Praha se konečně dočkala a po více než 30 letech se zde bude opět konat Mezinárodní astronautický kongres (IAC), který uvítá na 2000 špičkových vědců z celého světa a celkově se očekává více než 3000 návštěvníků.

Astronomie | Konference | Hlavní město Praha |

Prestižní Praemium Academiae P. Pyškovi a P. Jungwirtovi Ne 12.9.2010

Prestižní ocenění Praemium Academiae neboli Akademickou prémii, kterou každoročně uděluje předseda Akademie věd ČR mimořádným vědeckým osobnostem působícím v rámci Akademie, letos získal profesor Petr Pyšek z Botanického ústavu a docent Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie.

Schizofrenie jako porucha zpracování informací. Ne 12.9.2010

Otevíráme, o. s. Vás po letní přestávce zve na další z diskuzních večerů s vědci Science Cafe. V úterý 14. zářá 2010 od 19 hodin proběhne v kvaárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6).

Jiný obor | Avízo | Hlavní město Praha |

12. konference experimentální biologie rostlin Po 6.9.2010

Ve dnech 14. až 17. září 2010 se v areálu České zemědělské univerzity v Praze 6-Suchdole koná 12. konference experimentální biologie rostlin (dříve Fyziologické dny).

Biologie | Avízo | Hlavní město Praha |

Vnitřní koróna Slunce při úplném zatmění 11. 7. 2010 Pá 20.8.2010

Slunce, náš nejbližší hvězdný soused, jehož životadárné paprsky nám zpříjemňují letní čas, je bezesporu naší nejsledovanější hvězdou. Sluneční astronomové z různých koutů světa studují sluneční aktivitu s pomocí různorodých přístrojů a to jak na Zemi tak ve vesmíru takříkajíc každý den. Mohlo by se tak zdát, že nás nemůže již ničím překvapit. Opak je však pravdou. Stačí pouhý pohled na vítězný snímek koróny, pořízený během slunečního zatmění na atolu Tatakato, abychom pochopili, jak daleko jsme od úplného pochopení dynamických procesů odehrávajících se v této nejvrchnější části sluneční atmosféry. Ohromující složitost útvarů, od koronálních smyček, koronálních děr až po velké koronální výtrysky, vše zachyceno do nejmenších detailů.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha |

Studenti VŠB-TUO naučili Visual Studio „mluvit“ česky Pá 6.8.2010

Visual Studio je vývojové prostředí pro tvorbu softwarových aplikací. Pomocí nástroje Visual Studio tak vznikají aplikace pro různá odvětví lidské práce a to jak kancelářské či ekonomické, ale také pro internetové obchody a jiné.

Informatika | Inovace | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Trendy v biomedicíně: v Brně se potkají špičkoví vědci a firmy Pá 6.8.2010

Setkání se uskuteční 21. října 2010 v Brně jako součást doprovodného programu Mezinárodního veletrhu zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví Medical Fair Brno Central Europe 2010. Naváže tak na předchozí tři úspěšné ročníky konané v letech 2006, 2007 a 2008, které každý rok navštívilo téměř 150 účastníků z České republiky i zahraničí.

Biotechnologie | Avízo | Jihomoravský kraj |

Astrofoto července: Vnitřní koróna Slunce při úplném zatmění St 4.8.2010

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2010 obdržel snímek "Vnitřní koróna Slunce při úplném zatmění 11. 7. 2010 ", jehož autorem je Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. z Brna. Zajímavostí je, že na snímku lze rozpoznat nejen koronální útvary, ale také nádhernou protuberanci, povrch Měsíce a také hvězdy, pravda trošku rozmazané díky pohybu.

Astronomie | Ocenění |

Problém přípravy katalyticky aktivních materiálů... Út 3.8.2010

Problém přípravy selektivních katalyticky aktivních materiálů pro tento typ procesů vyřešil tým řízený vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i. Výsledky výzkumu, na kterém se
podíleli Valery Petrykin, Kateřina Macounová, Oleg Shlyakhtin a Petr Krtil, byly publikovány v časopisu Angewandte Chemie Int. Edition (49 (2010), 4813).

Chemie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Objev nového materiálu pro stálé elektronické paměti Út 27.7.2010

Skupina S. Kamby z Fyzikálního ústavu Akademie věd společně s řadou amerických spolupracovníků teoreticky navrhla a také experimentálně využila mechanického napětí ve velmi tenkých vrstvách EuTiO3 k umělé přípravě feroelektrika, které je zároveň silným umělým magnetem.  

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Materiálový výzkum pomáhá částicové fyzice Čt 22.7.2010

Před dvěma lety byla udělena Nobelova cena za teoretické vysvětlení spontánního narušení symetrie u elementárních částic. Tato teorie mimo jiné objasňuje, proč je ve vesmíru více hmoty než antihmoty. Podle této teorie by měly mít částice jako elektron, neutron atd. elektrický dipólový moment. To je zdánlivě nesmyslné, protože neutron nemá žádný elektrický náboj a elektron má jen záporný náboj. Dipólový moment částic zatím nebyl pozorován, protože jeho velikost má být velmi malá.

Fyzika | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Simulacie vesmírného světa v expozici Národního technického muzea St 21.7.2010

V jižním křídle budovy Národního technického muzea (NTM) vzniká na více jak dvou stech metrech čtverečních unikátní expozice astronomie, která ukáže rozsáhlou sbírku přístrojů, dokumentů a map od 16. století až po současnost. Hlavní myšlenkou celé expozice týmu architekta Romana Brychty je struktura vesmíru a jeho vzájemně propojené prostory, díry a ovály. Mezi exponáty bude například téměř metrákový meteorit z Argentiny.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha |

400 let od objevu Saturnových prstenců Čt 15.7.2010

Na nočním nebi existuje nepřeberné množství objektů, jež jsou vhodné i pro malý dalekohled. Pouze u některých z nich však zažijeme pocit naprostého úžasu. Mezi takové vděčné cíle bezesporu patří povrch Měsíce, planeta Jupiter se svými měsíčky nebo prstencem opásaná planeta Saturn. Tiskové prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu.

Astronomie | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Informatici se budou učit vytvářet umělý život Čt 15.7.2010

Jako první univerzita v Česku nabízí Masarykova univerzita na fakultě informatiky ucelené vzdělání v systémové biologii. Umožnila to téměř pětimilionová dotace z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Díky ní se studenti mohou už od bakalářského stupně studia specializovat na tuto perspektivní disciplínu, která vede například k přípravě nových léčiv nebo k vývoji biotechnologií.

Informatika | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Astrofotografie června: neopakovatelný vzhled komety McNaught Pá 2.7.2010

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2010 obdržel snímek  „Kometa C/2009 R1 McNaught “, jehož autorem je Ing. Martin Myslivec.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

55 podniků si rozdělilo inovační vouchery v hodnotě 7,2 milionu korun Pá 2.7.2010

Celkem 55 firem z celé České republiky si včera v Brně mezi sebe rozdělilo dotaci v hodnotě 7,2 mil. korun v rámci projektu „inovační vouchery“ financovaného statutárním městem Brnem a organizovaného Jihomoravským inovačním centrem. Firmy mohly žádat o dotaci do výše 150 tis. korun na nákup znalostí od čtyř brněnských vysokých škol a participujících ústavů Akademie věd ČR.

Podpora vědy | Jihomoravský kraj |

Sklon k úrazům ovlivňují stresové události prožité v dětství St 30.6.2010

Negativní zážitky a stres prožitý v dětství mají vliv na množství úrazů, které se lidem v životě stanou. Sklon k úrazům v produktivním věku dále ovlivňují i dispozice zděděné po rodičích. Vyplývá to z výsledků rozsáhlé mezinárodní studie ELSPAC, na které se v uplynulých dvaceti letech podílelo Výzkumné pracoviště preventivní a sociální pediatrie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. V České republice bylo sledováno více než 5000 párů a jejich potomků v Brně a na Znojemsku.

Medicína | Věda v praxi | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Výzkum potvrdil negativní vliv kouření rodičů na zdraví jejich dětí St 30.6.2010

Negativní zážitky a stres prožitý v dětství mají vliv na množství úrazů, které se lidem v životě stanou. Sklon k úrazům v produktivním věku dále ovlivňují i dispozice zděděné po rodičích. Vyplývá to z výsledků rozsáhlé mezinárodní studie ELSPAC, na které se v uplynulých dvaceti letech podílelo Výzkumné pracoviště preventivní a sociální pediatrie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. V České republice bylo sledováno více než 5000 párů a jejich potomků v Brně a na Znojemsku.

Výsledky studie potvrdily, že kouření těhotných nepříznivě ovlivňuje průběh těhotenství a vývoj plodu. Průměrná hmotnost novorozenců u žen, které kouřily i v těhotenství, byla v průměru o 107 g nižší, průměrná délka o 1,3 cm kratší, obvod hlavy byl průměrně o 0,2 cm menší než u nekuřaček. Kuřačky mnohem častěji udávaly větší obavy a neklid při začátku porodních bolestí i po návratu z porodnice, kdy se také častěji bezdůvodně rozčilovaly a pociťovaly vnitřní napětí.

Medicína | Věda v praxi | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Vědci z MU patentovali způsob určení prognózy lymfatické leukémie Čt 24.6.2010

Tým vědců z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity získal český patent na nový způsob stanovení prognózy chronické lymfatické leukémie za pomoci molekulárně-genetické analýzy specifických genů v biologickém vzorku odebraném z těla pacienta. Díky ní budou lékaři v konkrétních případech schopni určit závažnost nádorového onemocnění a vybrat správnou léčbu. Práva k užívání patentu již zakoupila česká biotechnologická společnost GENERI BIOTECH, která chce s využitím nového objevu připravit diagnostické soupravy.

Medicína | Věda v praxi | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Nový způsob stanovení prognózy chronické lymfatické leukémie Čt 17.6.2010

Masarykova univerzita si Vás dovoluje pozvat na tiskovou konferenci k udělení patentu na nový způsob stanovení prognózy chronické lymfatické leukémie a zahájení spolupráce na vývoji diagnostické soupravy s firmou GENERI BIOTECH. TK se uskuteční ve čtvrtek 24. června 2010 v 11:00 v zasedací místnosti děkana Lékařské fakulty, Komenského nám. 2, Brno.

Medicína | Avízo | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Poslední místa na letním soustředění matematiků a fyziků Čt 17.6.2010

Bezmála padesátiletou tradicí se může pochlubit Letní soustředění mladých matematiků a fyziků, které každoročně pořádá Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky a deskriptivní geometrie Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

Matematika | Fyzika | Avízo | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Čeští vědci vedou nadané studenty Pá 11.6.2010

Dlouhodobý trend poklesu zájmu studentu o obory prírodovedných a technických ved již pocitují mnohá vedecko-výzkumná pracovište, jimž se nedostává mladých vedeckých pracovníku. Vzdelávací projekt Strediska spolecných cinností AV CR, v. v. i., s názvem se snaží vzbudit zájem o prírodovedné obory prostrednictvím vedeckých stáží pro stredoškoláky.

Podpora vědy | Hlavní město Praha | Akademie věd

Firmy z inkubátoru představily novinku pro přepis spontánní řeči Pá 11.6.2010

Firmy Phonexia a OptimSys z Jihomoravského inovačního centra dnes uvedly na trh v České republice zcela unikátní technologii v oblasti přepisu spontánní telefonní řeči na text. Systém umí zpracovat nekvalitní záznam signálu, okolní ruchy, šumy, nekvalitní vyslovování atd., což doposud žádný software pro češtinu neumožňuje.

Informatika | Věda v praxi | Jihomoravský kraj |

Astrofotografie května zachycuje galaxie M 81 a M 82 Út 8.6.2010

Pohled na galaxie - hvězdné ostrovy ukryté v nesmírných hlubinách vesmíru - nám dává tušení o titěrnosti Země či celé Sluneční soustavy. Ztrácíme při něm iluzi o jedinečnosti našeho světa. Kolik světů podobných tomu našemu se asi nachází v jejich útrobách?

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Rekord VAVeMOBILu: 107 km na jedno nabití Po 7.6.2010

Od roku 2009 je na půdě Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava vyvíjena pohonná jednotka elektromobilu KAIPAN. Tento vysoce sofistikovaný vývoj a výzkum navazuje na dlouholeté zkušenosti v oblasti elektropohonů a alternativních zdrojů energií a je pro roky 2009-2012 realizován i s pomocí veřejných prostředků podporou projektu agenturou MPO ČR TIP pod kódovým označením TIP FR TI1/223 VAVEMOBIL.

Jiný obor | Věda v praxi | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Science Cafe o geneticky modifikovaných rostlinách Po 7.6.2010

Jake je vyuziti geneticky modifikovanych rostlin? Na jakych projektech v teto oblasti pracuji cesti vedci? Jakym zpusobem se rostliny zkoumaji a geneticky modifikuji?

Biologie | Avízo | Hlavní město Praha |

EMBO Young Scientists Forum Ne 30.5.2010

June 8-10, 2010, Institute of Molecular Genetics AS CR, Prague, Czech Republic. Topics: Cell biology, Immunology, Cancer biology, Neurobiology, Computational biology.

Biologie | Konference | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Kdo získá Prémii O. Wichterleho? 22 perspektivních vědců Pá 28.5.2010

Akademie věd ČR uděluje Prémii Otto Wichterleho vybraným, mimořádně kvalitním a perspektivním vědeckým pracovníkům AV ČR, kteří přispívají vynikajícími výsledky k rozvoji vědeckého poznání, jsou nositeli vědeckých hodností nebo titulů (CSc., Dr., Ph.D., DrSc., DSc.) a v kalendářním roce podání návrhu dosáhnou věku nejvýše 35 let. Předání prémií se bude konat 2. června 2010 ve vile Lanna, v Praze 6.

Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Aerosoly – velká neznámá Čt 27.5.2010

Atmosférické aerosoly významně ovlivňují kvalitu ovzduší i zemské klima, jsou však zároveň jednou z nejméně prozkoumaných složek atmosféry. V práci nedávno publikované v prestižním mezinárodním vědeckém časopise přichází mezinárodní tým vědců z Kalifornské univerzity v Irvine, Ohioské státní univerzity v Columbusu a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR s novým ‘vylepšeným’ modelem částic mořského aerosolu doplněným o kation Mg2+, jehož přítomnost v mořské vodě dosavadní modely nebraly v úvahu. Vědci na základě studia roztoků chloridu hořečnatého pomocí spektroskopie a počítačových simulací ukázali, že zvláštní chování kationtů hořčíku Mg2+ ve vodě ovlivňuje výskyt chloridových aniontů Cl na povrchu roztoku, a může tak zvyšovat reaktivitu slaných mořských aerosolů rozptýlených v zemské atmosféře.

Chemie | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Ochutnávka hmyzu v Brně Po 24.5.2010

Ve dnech 25-27.5. 2010 se Vám na brněnském výstavišti v rámci Ekologických veletrhů na stánku č. 164A v pavilonu P naskytne zdarma jedinečná příležitost ochutnat vybrané hmyzí speciality.

Biologie | Jiná kategorie | Jihomoravský kraj |

Spolupráce univerzit s průmyslem: Jak překonat krizi Po 24.5.2010

Datum a místo: 25. 5., Ostrava - Poruba, Nová aula VŠB - TU Ostrava, místnost NA 2. Záštita: Rektor VŠB - TUO a prezident SP ČR. Moderátor: Dr. Otakar Fojt, vědecký atašé Britské ambasády v Praze

Jiný obor | Avízo | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Astronomický den v Jizerské oblasti tmavé oblohy Pá 21.5.2010

Podobně jako jarní "otevírání studánek" se v sobotu 22. května 2010 "otevře" pro turistickou sezónu Jizerská oblast tmavé oblohy. Na Jizerce proběhne Astronomický den s programem od 13 hodin hluboko do noci, určeným všem zájemcům, od těch vážných se zájmem o astronomii a vesmír až po rodiny s dětmi - počítá se i s programem pro děti. Mezi přednášejícími se objeví Dr. Jiří Grygar s přednáškou Pohledy do nebe. Vše zdarma!

Astronomie | Avízo | Liberecký kraj | Ústavy Akademie věd

Crustaceana aneb Svět korýšů pod drobnohledem Út 18.5.2010

Výstava mikrofotografií je pořádána pod záštitou časopisu Živa a Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Nabídne svět rozličných korýšů z pohledu v elektronovém mikroskopu. Na dvaceti velkoformátových snímcích budou představeny běžné perloočky, svijonožci, lasturnatky, škeblovky, různonožci, poustevníčci, ale také zástupci nedávno objeveného řádu Mictacena z Bermudských zatopených jeskyní.

Biologie | Jiná kategorie | Hlavní město Praha | Univerzita Karlova v Praze

1. seminář z cyklu HOVORY S INFORMATIKY Út 18.5.2010

Přijměte prosím srdečné pozvání na 1. seminář z cyklu HOVORY S INFORMATIKY,
který se koná v pondělí 7. června 2010 od 9:30 v posluchárně S5 (2. patro) budovy MFF UK na Malostranském nám. 25, Praha .

Informatika | Avízo | Hlavní město Praha | Univerzita Karlova v Praze

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově. Po 17.5.2010

Po celé tři dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale např. i pro rodiny s dětmi. Vstup zdarma.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Kick-off meeting projektu EURIPIDES-INTEX Po 17.5.2010

Katedra technologií a měření Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a TESLA Blatná pořádá ve dnech 17. – 19. 5. 2010 kick-off meeting společného evropského projektu EURIPIDES-INTEX s názvem INTELLIGENT SENSING AND COMMUNICATING TEXTILE. Projekt patří do skupiny OE-EUREKA Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Jiný obor | Avízo | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy So 15.5.2010

Ve čtvrtek 13. května 2010 byla v prostorách Knihovny Akademie věd ČR předána již počtvrté tři Stipendia L’Oréal Pro ženy ve vědě ve výši 200 000 Kč. Získaly je RNDr. Marie Kalbáčová, Ph.D., doc. Ing. Gabriela Holubová, Ph.D. a Mgr. Jana Humpolíčková, Ph.D. Stipendia tvoří součást mezinárodního programu For Women In Science na podporu žen pracujících ve vědě.
Slavnostní večer proběhl za účasti předsedy Akademie věd ČR prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., pana Ing. Milana Kuny, vedoucího tajemníka Sekretariátu České komise pro UNESCO a pana Marco Fabiena, generálního ředitele společnosti L’Oréal Česká republika.  Předsedkyně odborné poroty prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. ocenila všech rekordních 52 přihlášených vědeckých prací mladých badatelek, z nichž některé byly dle mínění porotců na opravdu špičkové světové úrovni. V letošním roce obdržely laureátky stipendium ve výši 200 000 Kč.

Podpora vědy | Hlavní město Praha | Akademie věd

Pohled do mikrosvěta pomocí elektronového mikroskopu Po 10.5.2010

Přírodovědná společnost Dr. Antonína Bečváře při Gymnáziu J. S. Machara Vás zve na přednášku doc. RNDr. Františka Weydy, CSc. (Biologické centrum Akademie věd České Budějovice) Přednáška se koná ve čtvrtek 13. května 2010 v 15.30 hod. v brandýském muzeu.

Superpočítače a vědecké GRIDy Po 10.5.2010

Co dokazi dnesni superpocitace? Jake jsou priklady instalaci superpocitacu v Ceske republice? Jakym zpusobem superpocitace zpracovavaji data? Odpovědi v květnovém Science Café.

Informatika | Avízo | Hlavní město Praha |

Projekty studentů z Brna ovládly Imagine Cup 2010 St 5.5.2010

4. května 2010 byly vyhlášeny výsledky národního kola studentské soutěže Imagine Cup 2010, kterou celosvětově pořádá firma Microsoft. První místa s přehledem ovládly projekty studentů z Brna – GINA, GTD a 3D ImageViewer. Vítěznému týmu pomohla k úspěchu i účast v projektu MIC Akcelerátor, jehož jsou součástí.

Informatika | Ocenění | Jihomoravský kraj |

Firmy mohou žádat opět o inovační vouchery Po 26.4.2010

Úspěšný brněnský projekt na podporu spolupráce vědy a průmyslu pokračuje. Mezi podnikatele budou rozděleny inovační vouchery v celkové hodnotě 7,2 milionu korun.

Podpora vědy | Jihomoravský kraj |

V Ostravě vyroste centrum vývoje nových materiálů Čt 22.4.2010

Finanční prostředky z operačních programů Evropské unie jsou v době ekonomické krize jednou z možností jak podpořit českou vědu. Celkem čtyři a půl miliardy korun si rozdělí výzkumné projekty, jedním z nich je Regionální materiálové technologické výzkumné centrum při ostravské univerzitě.

Jiný obor | Podpora vědy | Moravskoslezský kraj |

Tisková konference o přípravě projektu BioCev Po 19.4.2010

Akademie věd ČR a Univerzita Karlova v Praze srdečně zvou na tiskovou konferenci o přípravě společného projektu Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy v úterý 30. března 201, 10:00 h.

Biotechnologie | Tisková konference | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Vědci z Akademie věd hledají cílovou molekulu pro vývoj chemoterapeutik St 14.4.2010

Schopnost živočišných buněk přijímat různé tvary, udržovat vnitřní uspořádání organel a vykonávat koordinované pohyby závisí na buněčné kostře, tzv. cytoskeletu - složité síti vláken, která prostupuje vnitřek buňky. Na rozdíl od kostry lidského těla je cytoskelet vysoce dynamická struktura, která dokáže rychle změnit svoji stavbu, když buňka reaguje na podněty z okolí. Cytoskelet je vystavěn ze tří typů vláken: mikrotubulů, mikrofilament a středních filament, která se liší svou architekturou a stavebními proteiny. Mikrotubuly jsou tvořeny dimery alfa- a beta-tubulinu a v buňce vyrůstají ze specializovaných organizačních center, tzv. centrosomů, ve kterých se nachází další člen tubulinové „rodiny“, gama-tubulin.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

1. Letní škola proteinového inženýrství Čt 8.4.2010

Akce se uskuteční 5.-8. září v Brně. Letní škola je určena středoškolákům i vysokoškolákům.

Biotechnologie | Avízo | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Mineralogické setkání na VŠB-TU Ostrava Út 6.4.2010

V sobotu 10. dubna 2010 pořádá Hornicko-geologická fakulta již tradiční Mineralogické setkání. Akce se uskuteční v prostorách nové Auly v areálu VŠB-TUO v Ostravě-Porubě od 9:00 do 16:00 hodin.

Vědy o Zemi | Avízo | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Jak se léčí poraněná buňka? Út 30.3.2010

Buňky i v tak složitém organismu, jakým je lidské tělo, jsou vystaveny různým atakům. Mezi ně patří například při bakteriální infekci poškození buněčné membrány toxiny. Nejvíce zranitelné jsou buňky, které přichází přímo do kontaktu s vnějším prostředím (kůže, sliznice) a slouží v obraně organismu proti patogenům vnějšího okolí. Poškození plasmatické membrány buňky by mohlo vést k vylití obsahu buňky a k buněčné smrti.

Medicína | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Projekt zapojený do programů MIC zachraňuje životy na Haiti Po 29.3.2010

Ve dnech 26. až 28. března 2010 proběhly v prostorách Microsoft inovačního centra Brno úvodní semináře vzdělávacích projektů pro začínající firmy a studenty s inovačními nápady Microsoft Business Academy a MIC Akcelerátor. Jedním z přihlášených projektů je inovativní software GINA. Tento produkt v současné době testují záchranáři na katastrofou postiženém ostrově Haiti.

Informatika | Věda v praxi | Jihomoravský kraj |

Česká astronomická společnost udělila cenu Zdeňka Kvíze Čt 25.3.2010

Česká astronomická společnost ocenila Kvízovou cenou za rok 2010 Martina Lehkého z Hradce Králové. Cena Zdeňka Kvíze za rok 2010 byla udělena Martinu Lehkému především za jeho přínos v oboru studia meziplanetární hmoty.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Univerzitní finále – závod autíček s vlastní inteligencí St 24.3.2010

Několik desítek studentů z univerzit České republiky, Slovenska a Rumunska se v posledních měsících snaží vymyslet řízení modelů autíček tak, aby porazila konkurenci. Fakulta elektrotechnická ZČU v Plzni se do mezinárodní soutěže FRC2010 zapojila podruhé. Středa 24. března 2010 od 9:00 hod, Fakulta elektrotechnická – 5. patro

Jiný obor | Avízo | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Role kyseliny sírové v atmosférické nukleaci Po 22.3.2010

Roli kyseliny sírové v atmosférické nukleaci prokázal mezinárodní tým s účastí Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR.

Chemie | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Další krok v poznání příčin některých neurologických onemocnění Po 22.3.2010

Moderní vědecké metody umožňují postupně objasňovat molekulární podstatu mnohých geneticky podmíněných chorob. To je nezbytnou podmínkou pro racionální hledání případných léků či moderních léčebných postupů, ale také prenatální diagnostiky a preventivní medicíny. V poslední době se daří takto poznávat i příčiny některých neurologických a psychiatrických onemocnění, jejichž patogeneze byla neznámá.

Biologie | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Solární energie v ČR: současný stav a další výhledy Čt 18.3.2010

Rada pro popularizaci vědy Akademie věd ČR si Vás dovoluje pozvat na tiskovou konferenci Solární energie v ČR: současný stav a další výhledy, v pondělí 22. března 2010 v 10:00 hodin, budova Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206, 2. patro

Jiný obor | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Mezi nádorem a zdravou tkání – stroma jako třetí hráč Út 16.3.2010

Zhoubné nádory hlavy a krku tvoří 5. nejčastější skupinu maligních nádorů člověka. Jejich biologické chování je typické agresivním lokoregionálním šířením, vysokou tendencí k recidivám a častým  výskytem mnohočetných nádorů. Celosvětově se incidence dlaždicobuněčných karcinomů hlavy a krku pohybuje okolo 500 000, v České republice je zjištěno zhruba 3000 nových případů za rok. Pětileté  přežití pacientů se přitom pohybuje jen mezi 50–60 %. Léčebné výsledky této skupiny nádorů se výrazně nezlepšují, a to navzdory značným pokrokům, kterých bylo v posledních desetiletích dosaženo v chirurgii a onkologii. Je to dáno zejména tím, že stále ještě neznáme podstatu vzniku a šíření nádorů v organismu. Nemáme zatím genetickou diagnostiku schopnou zhoubný nádor odhalit včas (nejlépe před manifestací klinických symptomů). Pro určení celkové prognózy pacienta je rozhodující genetická analýza.

Medicína | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Kariéra 2010+: 90 firem nabídne práci studentům Pá 5.3.2010

Nejrozsáhlejší veletrh pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji. Už příští týden v úterý na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava.

Jiný obor | Podpora vědy | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Unikátní databáze pro spolupráci firem a vědců v Evropě St 3.3.2010

V souvislosti s jednáním expertů z regionu CENTROPE byla dnes ve Vídni představena jedinečná databáze obsahující 1800 vědecko-výzkumných institucí ze čtyř zemí Evropy. Jejím cílem je napomoci účinnější komunikaci a lepší spolupráci vědecko-výzkumných center s malými a středními firmami z České republiky, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Databáze je jedním z výstupů mezinárodního projektu centrope_tt.

Jiný obor | Podpora vědy | Jihomoravský kraj |

Postavte si vlastní motokáru, EkoCar ukáže jak Ne 21.2.2010

V rámci projektu Popularizace technických oborů u žáků ZŠ - EkoCar proběhne další kurz na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava, který je šitý na míru žákům 7. a 8. tříd základních škol a který je zaměřen na stavbu automobilů.

Jiný obor | Podpora vědy | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Antarktická expedice na stanici J. G.Mendela Po 18.1.2010

V pořadí pátá vědecká expedice na stanici J.G.Mendela započala 6. ledna 2010 v jihoamerickém přístavu Punta Arenas. V 9 hodin ráno místního času se vydal chilský ledoborec Almirante Oscar Viel na čtyřdenní plavbu přes Draekův průliv, na jehož palubě se nacházelo 14 vědců a techniků směřujících na českou stanici nacházející se na ostrově Jamese Rosse.

Jiný obor | Věda v praxi | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Science café: Jak rostliny čístí životní prostředí? Po 8.6.2009

Naposled před prázdninovou přestávkou se příznivci Science Café sejdou v pražské kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6). Tématem červnového Science Café je fytoremediace – schopnost rostlin čistit životní prostředí.

Biologie | Avízo | Hlavní město Praha |

Čeští vědci vyvinuli látku zpomalující stárnutí kůže So 6.6.2009

Společná laboratoř Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého vyvinula látku, která zpomaluje stárnutí kůže a zlepšuje vzhled pleti. Objev nyní komerčně využívá firma Senetek z USA. Na americký trh uvedla produktovou řadu kosmetických přípravků, které tuto látku obsahují. Zajímavé je, že prvním impulzem k vývoji sloučeniny byl základní výzkum rostlinných hormonů. V tomto případě se tedy podařilo úspěšně převést vědecké poznatky do praxe. Nová látka omezující stárnutí pleti má obchodní název Pyratine-6. Byla vyvinuta v Laboratoři růstových regulátorů, kterou vede profesor Miroslav Strnad. Jde o společné pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky, v. v. i., (ÚEB) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Biologie | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Dny otevřejných dveří na observatoři v Ondřejově So 16.5.2009

22. až 24. května 2009, vždy 9 až 17 hodin. Po celé tři dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! V pátek a sobotu večer navíc doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale např. i pro rodiny s dětmi, pro děti máme připraven program. Vstup zdarma, naopak si ještě něco odnesete.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Mladí vědci dostanou finanční prémie Otto Wichterleho So 16.5.2009

Akademie věd České republiky si Vás dovoluje pozvat na slavnostní předání Prémií Otto Wichterleho mladým vědeckým pracovníkům AV ČR, které se uskuteční ve čtvrtek 21. května 2008 ve 14:00 ve vile Lanna, V Sadech 1, Praha 6. Diplomy k uděleným prémiím předá předseda AV ČR  Jiří Drahoš v přítomnosti místopředsedů Vladimíra Marečka, Miroslava Tůmy, Jaroslava Pánka a dalších členů Akademické a Vědecké rady AV ČR.

Ocenění | Hlavní město Praha | Akademie věd

Experimentální výzkum dynamiky Země a jejího povrchu So 16.5.2009

Výzkumné centrum dynamiky Země, společné pracoviště Výzkumného ústavu geodetického, kartografického a topografického, v. v. i., Stavební fakulty ČVUT v Praze, Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. a Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, v. v. i., organizuje ve dnech 14.–16. září 2009 na zámku AV ČR v Třešti odborný seminář.

Vědy o Zemi | Seminář | Hlavní město Praha | Akademie věd České vysoké učení technické Praha

Brněnské VUT získalo prestižní certifikáty Evropské komise St 13.5.2009

Vysoké učení technické v Brně získalo prestižní certifikáty Evropské komise  ECTS Label a DS Label na období 2009 – 2013 jako ocenění kvality vysokoškolské instituce.

Jiný obor | Ocenění | Jihomoravský kraj | Vysoké učení technické Brno

Konference Evropské platformy pro výzkum biodiverzity St 13.5.2009

Botanický ústav AV ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR zvou zástupce médií na tiskovou konferenci, která bude uspořádána na závěr konference Evropské platformy pro výzkum biodiverzity. Tisková konference se koná ve čtvrtek 21. května od 16.00 v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Biologie | Konference | Hlavní město Praha | Akademie věd

Studenti VUT v Brně mezi pěti finalisty světové soutěže St 13.5.2009

Firma Airbus, přední světový výrobce dopravních letadel, vyhlásila na podzim roku 2008 mezinárodní studentskou soutěž Fly Your Ideas. Cílem soutěže je motivovat studenty technických oborů všech zaměření k podílení se na snižování ekologických dopadů letecké dopravy. Soutěž je koncipována jako tříkolová.

Ekologie | Jiná kategorie | Jihomoravský kraj | Vysoké učení technické Brno

Světový úspěch výzkumného centra RECETOX St 13.5.2009

Výzkumné centrum RECETOX Masarykovy univerzity Brno bylo na 4. Konferenci smluvních stran Stockholmské úmluvy v Ženevě oficiálně jmenováno Regionálním POPs centrem pro státy střední a východní Evropy. Jde o velký úspěch pro Českou republiku i Jihomoravský kraj. Konference proběhla ve dnech 4-8. května 2009 v Ženevě.

Vědy o Zemi | Ocenění | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Odborný seminář u příležitosti 200. výročí narození Louise Braille Pá 8.5.2009

Celostátní odborný seminář u příležitosti 200. výročí narození Louise Braille,  se uskuteční v aule Fakulty so¬ciálních studií Masarykovy univerzity ve středu 13. května 2009,  v Joštově ul. č. 10., v Brně  od 10:00 do 16:30.

Jiný obor | Seminář | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Květnové Science Café o exoplanetách a hledání nové Země Čt 7.5.2009

V úterý 12. května 2009 proběhne v Praze sedmé Science Café, jehož hlavním tématem budou exoplanety – vesmírná tělesa ležící mimo naši Sluneční soustavu. Debatní večer s hosty Jakubem Rozehnalem ze Štefánikovy hvězdárny a Stanislavem Poddaným z Astronomického ústavu UK bude od 19:00 hodin hostit kavárna „Potrvá“ v Srbské ulici 2 v Praze 6 (kavárna je dvě minuty chůze od zastávky Hradčanská).

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha |

Astrofotografie dubna zachycuje přes 100 tisíc hvězd Čt 7.5.2009

V roce 1714 ji v Anglii objevil Edmond Halley, 1. června 1764 ve Francii pojmenoval Charles Messier a v roce 2009 ji v Čechách vyfotografoval Jiří Linet. S věkem okolo 10 miliard let to není již žádná teenagerka, ale jistě je stejně sledovaná jako kterákoliv modelka na Zemi. Každou noc se k ní desítky let obracejí objektivy astronomických přístrojů, aby polapily něco málo fotonů, které ji opustily před 25 tisíci lety. Před 35 lety se ji lidstvo dokonce pokusilo kontaktovat depeší radiového teleskopu v Arecibu. Zatím neodpověděla. Svou krásu skrývá pod obyčejné označení M 13 vyjadřující pozici v katalogu páně Messiera. Zasvěcenci ji pak důvěrně říkají „kulovka v Herkulovi“. A tak jsme již prozradili téměř vše podstatné. To hlavní však ještě chybí. S jejím portrétem pořízeným v Havířově zvítězil astrofotograf Jiří Linet v dubnovém kole soutěže „Česká astrofotografie měsíce“.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Future Emerging Technologies 2009: Science beyond Fiction Ne 3.5.2009

Ve dnech 21.-23. dubna 2009 se konala mezinárodní konference The European Future Technologies FET 2009, která byla věnována budoucím technologiím v Evropě, zejména hraničním mezioborovým vědecko-výzkumným aktivitám a nově vznikajícím informačním technologiím.

Jiný obor | Konference | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

METPOPULI aneb novinky v popularizaci vědy Út 28.4.2009

Konferenci pořádá Projektový servis Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Českou společností chemickou. Akce se uskuteční 10. – 11. 9. 2009 v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci, Univerzitní ul. 3, Olomouc.

Jiný obor | Konference | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Klíčové projekty Jihomoravského kraje měly úspěch Pá 24.4.2009

České předsednictví ve středu 22. dubna 2009 za účasti místopředsedy Evropské komise Güntera Verheugena a Alexandra Vondry hostilo setkání národních lisabonských koordinátorů.

Jiný obor | Věda v praxi | Jihomoravský kraj |

Spolehlivost konstrukcí: nová generace norem So 18.4.2009

Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i. (ÚTAM), ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) pořádá 10. ročník konference „Spolehlivost konstrukcí: K nové generaci norem odpovídající netradičnímu pravděpodobnostnímu pojetí posudku spolehlivosti SBRA“. Konference se uskuteční ve dnech 20.–21. 4. 2009 v budově ÚTAM AV ČR, Prosecká 76, Praha 9.

Fyzika | Konference | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

20. duben: Světová noc ochrany noční oblohy So 18.4.2009

Chceme přijít o krásu vesmíru, která je součástí lidské civilizace od jejího počátku? Tma začíná být ohrožena. Ačkoli stále ještě najdeme místa s přirozenou tmou neovlivněnou umělým osvětlováním lidí, v některých místech Země se noc vytrácí velmi nápadně, v jiných sice velmi nenápadně, zato vytrvale.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Fyzikální cirkus letos přistane na Venuši So 18.4.2009

Napínavé dobrodružství a velké drama čeká brněnskou Kraví horu poslední dubnovou sobotu 25. dubna. Za účasti prvního československého kosmonauta pana Vladimíra Remka se před tamní hvězdárnou a planetáriem odehraje třetí ročník soutěže středoškolských a vysokoškolských studentských týmů v experimentální fyzice „Fyzikální cirkus 2009“.

Fyzika | Avízo | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Česko-japonská konference o výzkumu pokročilých materiálů So 18.4.2009

V pondělí 20. dubna se na Univerzitě Pardubice, v posluchárnách nového areálu Fakulty chemicko-technologické, uskuteční jednodenní česko-japonská konference zaměřená na výzkum pokročilých materiálů.

Chemie | Konference | Pardubický kraj | Univerzita Pardubice

Sjednocení pravidel v molekulární diagnostice zlepší výzkum Pá 17.4.2009

Biotechnologický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i. (BTÚ AV ČR) a Americká asociace klinické chemie (AACC) společně oznámily uveřejnění sjednocených pravidel (standard) pro klíčovou laboratorní metodu nazývanou qPCR (kvantitativní polymerázová řetězová reakce).

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Olomoucký fyzik získal jako recenzent prestižní vyznamenání So 11.4.2009

Ve vybrané vědecké společnosti, po boku několika nositelů Nobelovy ceny,  se ocitl  proděkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a člen tamní katedry optiky Tomáš Opatrný.

Fyzika | Ocenění | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Astrofoto března: Unikátní záběr Saturnu s pěti měsíci Čt 9.4.2009

Když v červenci 1610 zaměřil Galileo Galilei svůj malý dalekohled ke žlutavě zářící bludné hvězdě na rozhraní Kozoroha a Vodnáře zvané Saturn, byl překvapen tím, co uviděl: „…hvězda Saturn není samostatnou, nýbrž ze tří se skládá, jež se téměř dotýkají, nikdy nemění svoji vzájemnou polohu a srovnány jsou do řady podél zvěrokruhu, uprostřed je jedna třikrát větší než obě postranní a jejich umístění má tuto podobu oOo….“ V roce 1612 jej však čekalo další překvapení. Saturnovy „uši“ zmizely. I když Galileo předpověděl, že se opět objeví, což v roce 1616 znovu pozoroval, záhadě na kloub nepřišel.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Seminář u příležitosti 70. narozenin profesora Michla Út 31.3.2009

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, v.v.i. Akademie věd České republiky zve všechny zájemce na ústavní seminář. Laudacio na profesora Josefa Michla přednese profesor Rudolf Zahradník. Se svými krátkými příspěvky po té vystoupí kolegové a dlouholetí přátelé.

Chemie | Seminář | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Pět let práce českých zoologů v Senegalu Út 31.3.2009

Ústav biologie obratlovců AV ČR a Odbor mediální komunikace AV ČR
Vás zvou na tiskovou konferenci, na které se představí projekt Druhová diverzita a ekologie vybraných skupin obratlovců západní Afriky.

Biologie | Tisková konference | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Objevena vzácná nepárová produkce top kvarku Čt 26.3.2009

Vědci z experimentů CDF a DZero ve Fermiho národní urychlovačové laboratoři, provozované americkým ministerstvem pro energetiku, pozorovali srážky částic s nepárovou produkcí top kvarku, tzv. ,single top kvark'. Tento objev nepárové produkce top kvarku potvrzuje důležité parametry fyziky částic a je významný i pro pátrání po Higgsově bosonu na fermilabském urychlovači Tevatron, v současnosti největším provozovaném urychlovači částic na světě.
Až dosud byl top kvark pozorován pouze při vzájemném působení mezi sledovanými jevy zprostředkovaném silnou jadernou interakcí. V těchto interakcích top kvark vždy vzniká v párech. Nepárová produkce top kvarku, která je umožněna slabou jadernou interakcí a hůře se experimentálně detekuje, byla pozorována až nyní, téměř 14 let po objevu top kvarku v roce 1995.

Fyzika | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Inhibitory angiogeneze: konstrukce, syntéza a využití Čt 26.3.2009

Mikrobiologický ústav pořádá 3.-4. dubna 2009 mezinárodní konferenci Princip využití antiangiogenních látek v terapii nádorů spočívá v tom, že se zabrání vývoji cévního zásobení tumorů, a tím se buď zabrání jejich šíření nebo jsou zničeny v důsledku nedostatku živin a kyslíku.

Biologie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Ostrava: konference o energetice a inovačních technologiích Čt 26.3.2009

Ve dnech 1. a 2. dubna 2009 se uskuteční v pořadí třetí ročník mezinárodní putovní konference mladých výzkumných pracovníků a doktorandů ERIN 2009. Konference ERIN navazuje na dva velmi úspěšné ročníky konané v Bratislavě, odkud se předáním putovního kalibru přesunula na půdu Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava.

Jiný obor | Konference | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Zítra začíná v Pardubicích festival vědy a techniky Po 23.3.2009

Ve dnech 24. a 25. března se v Domě techniky v Pardubicích uskuteční krajské kolo 2. ročníku soutěže „Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji“, soutěže řešení technických a vědeckých projektů, které mají podpořit zájem mládeže o studium a technické obory.

Jiný obor | Avízo | Pardubický kraj | Univerzita Pardubice

8. Evropské fórum vědy a techniky Čt 19.3.2009

Dovolujeme si Vás pozvat na Evropské fórum vědy a techniky, jenž se uskuteční 28. května 2009 v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze na Žižkově od 9:00 do 15:30 hod.

Jiný obor | Avízo | Hlavní město Praha |

Globe at Night: mapujte světelné znečištění nad domem Čt 19.3.2009

Světelné znečištění jako důsledek nehospodárného nakládání se světlem ruší přirozenou noční tmu a biorytmy  všech  živých  organismů  (včetně člověka), které  tmu  potřebují k efektivnímu spánku nebo naopak k nočnímu životu.

Jiný obor | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Na 80 soutěžících změří síly při matematické olympiádě Čt 19.3.2009

Ve dnech 22. - 27. března 2009 organizuje katedra matematiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, jako jeden z hlavních pořadatelů, celostátní kolo 58. ročníku Matematické olympiády.

Matematika | Avízo | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Do vesmíru vzlétla družice pro výzkum gravitačního pole St 18.3.2009

Po řadě odkladů byla 17. března 2009 v 15: 21 h středoevropského času z ruského kosmodromu Plesetsk vypuštěna družice Evropské kosmické agentury ESA GOCE.

Astronomie | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

V Plzni vznikne znalostní centrum pro síťové technologie St 11.3.2009

Západočeská univerzita v Plzni a společnost Cisco se předběžně dohodly na spolupráci při několika projektech. Patří mezi ně vytvoření znalostního centra, rozšíření výuky o kurzy Cisco zaměřené na vzdělávání síťových specialistů nebo spolupráce při budování moderní síťové infrastruktury univerzitního kampusu.

Jiný obor | Podpora vědy | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Evropský týden mozku (ETM) 16.–22. března 2009 Po 9.3.2009

V týdnu od 16. března se v Evropě i v USA každoročně setkávají odborníci zabývající se výzkumem činnosti mozku, aby o nových poznatcích informovali širokou veřejnost. Pořádání této akce v Evropě koordinuje European Dana Alliance for the Brain (EDAB) a na americkém kontinentě Dana Alliance for Brain Initiatives.

Jiný obor | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Družice Kepler hledá ve vesmíru obyvatelné planety So 7.3.2009

Jsme ve vesmíru sami? Stejnou nebo podobnou otázku si alespoň jednou položil snad každý. Lidstvo se v těchto dnech chystá udělat doposud největší krok k zodpovězení této otázky.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Astrofotografie února: snímek Bílého býka Čt 5.3.2009

Je prosincový večer roku 1519. Admirál Fernão de Magalhães vyšel na záďovou nástavbu karavely Trinidad. Další čtyři lodě se kolébají opodál. Dva měsíce pršelo a obloha byla pokryta těžkými oblaky, které znemožňovaly přesnou navigaci. Před dvěma dny zahlédli námořníci daleko na pravoboku obrysy pevniny. Šeří se a admirál si chystá měřičské pomůcky a tabulky. Obloha se po dlouhé době vyjasnila a Magalhães chce konečně zjistit přesnou polohu výpravy. Zaměří první hvězdu a chystá se údaj nadiktovat zapisovateli. V tom ho zaujme cosi podivného na obloze.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Středoevropský technologický institut - podpis dohody Po 2.3.2009

TK se koná v úterý  3. března 2009 v 11:30 v salónku č.4 hotelu International, Husova 16, Brno.

Jiný obor | Tisková konference | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Brněnští vědci představí unikátní výsledky své práce Ne 22.2.2009

Masarykova univerzita si Vás dovoluje pozvat na tiskovou konferenci
k patentu vynálezu a unikátním výsledkům vědců Masarykovy univerzity. TK se uskuteční v pondělí  23. února 2009 v 9:30 v pavilonu A3, zasedací místnost 1.17, Univerzitní kampus, Kamenice 5,  Brno-Bohunice.

Biologie | Tisková konference | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Astrofotografie ledna: modravě zářící podobr v mlhovině Út 3.2.2009

Titul obdržel snímek mlhoviny NGC 7023 pořízený Milošem Hrochem. Svět hvězd, a to nyní nemyslíme hvězdy filmové, nám kromě nebeských těles, řekněme standardních, přináší i přehlídku těch nejpodivnějších objektů, jaké si vůbec můžeme představit.  Patří mezi ně i poměrně vzácní a velmi mladí hvězdní podobři spektrální třídy Ae či Be. Jejich vzácnost je způsobena zejména tím, že se v této fázi vývoje nacházejí jen po astronomicky velmi krátkou  dobu.  Jedná  se o období  jejich gravitačního smršťování a přípravy na vstup do středních a nejdelších let pobytu na tzv. „hlavní posloupnosti“.  

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Přes 80 expetrů z celého světa na virtuální realitu v Plzni Po 26.1.2009

Konference, které se zúčastní přes 80 expertů z celého světa, se již tradičně věnuje počítačové grafice multimediálním systémům, systémům pro zobrazování složitých dat a virtuální reality, počítačového vidění a systémům CAD/CAM.  

Informatika | Avízo | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

IQpark: experimentujte s výrobou zelené energie Čt 22.1.2009

Ve středu 17. prosince byla v prvním českém science centru iQpark slavnostně otevřena expozice věnovaná výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. První watty zelené elektřiny vyrobila vlastní silou statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje paní Lidie Vajnerová.

Jiný obor | Jiná kategorie | Liberecký kraj |

Včasné varování při katastrofách: cesta k lepším řešením Ne 18.1.2009

Včasné varování veřejnosti před nebezpečím a krizové řízení při katastrofách jsou hlavními tématy mezinárodního symposia, které se uskuteční ve dnech 19. až 22. ledna v Praze.

Jiný obor | Konference | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Nejnovější poznatky a vývoj ve strojírenství Ne 18.1.2009

Ve dnech 21. až 22. ledna pořádá Fakulta strojní 3. ročník mezinárodní konference Strojírenská technologie Plzeň- 2009.

Jiný obor | Konference | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Trnová koruna chrání korýše před odvěkým nepřítelem St 14.1.2009

Pozoruhodný vztah mezi obyvateli vysychajících tůní objevený díky genetickým metodám.
Dr. Adam Petrusek z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze s německými kolegy publikuje tento týden v prestižním vědeckém časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA) studii o obranném mechanismu, jenž umožňuje drobným korýšům perloočkám vzdorovat predaci ze strany listonohů – korýšů, kteří nezměnili svůj vzhled od doby dinosaurů. Přežít navzdory dravcům je prvořadým úkolem pro většinu živočichů ve volné přírodě, a mnozí z nich vyvinuli neobvyklé mechanismy, aby se predaci bránili.

Biologie | Jiná kategorie | Hlavní město Praha | Univerzita Karlova v Praze

(R)evoluce: Od Darwina k evolučním algoritmům St 14.1.2009

Pod osobní záštitou rektora Západočeské univerzity doc. ing. Josefa Průši, CSc. ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků pořádá Západočeská univerzita v Plzni jubilejní 10. ročník výjezdního interdisciplinárního semináře v Nečtinech

Matematika | Fyzika | Biologie | Avízo | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

Astrofotografie prosince: horká bílá a namodralá záře hvězd St 14.1.2009

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2008 obdržel snímek „Chi a h“, jehož autorkou je Kateřina Onderková z Ostravy.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Nová metoda pro studium molekul v reálném čase So 3.1.2009

Mezioborovou spoluprací na pomezí chemie, biologie a fyziky se vědcům z Heyrovského ústavu fyzikální chemie Akademie věd a Masarykovy univerzity podařilo vyvinout novou metodu pro studium chování biomolekul v reálném čase. Moderními technikami molekulární biologie zkonstruovali biochemici z Ústavu experimentální biologie Masarykovy univerzity mutantní proteiny, které je možné velmi specificky označit molekulární sondou. Mutace vnesené do proteinů genovým inženýrstvím zajišťují pevné ukotvení sond, které lze přirovnat k zasouvání klíče do zámku.

Fyzika | Chemie | Biologie | Věda v praxi | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Rok 2009 bude patřit astronomii So 3.1.2009

Slavnostní zahájení Mezinárodního roku astronomie v Evropské unii na Staroměstském náměstí v Praze.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Čeští vědci vezou na antarktickou stanici nové přístroje Po 22.12.2008

Nové přístrojové vybavení vezou čeští vědci na antarktickou stanici Johana Gregora Mendela, kterou postavila Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse. Na v pořadí již třetí vědeckou sezónu odletí většina týmu z Prahy 25. prosince 2008.

Jiný obor | Jiná kategorie | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Univerzita dětského věku v Olomouci má další absolventy Čt 18.12.2008

Slavnostní promocí skončilo pro necelou stovku žáků základních škol studium Univerzity dětského věku (UDV) v Olomouci, kterou druhým rokem pořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v rámci projektu Medializace vědy (MedVěd) ve spolupráci s Moravským divadlem.

Jiný obor | Podpora vědy | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Stovka dětí Univerzity dětského věku promuje So 13.12.2008

Ve středu 17. prosince se uskuteční slavnostní promoce absoloventů 2. ročníku Univerzity dětského věku, kterou ve spolupráci s projektem MedVěd pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity UP.

Jiný obor | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Češi umí připravit kmenové buňky pro těžce nemocné Po 8.12.2008

Využití kmenových buněk v humánní medicíně, a obzvláště pak embryonálních kmenových buněk (ESC), zahrnuje nejen vědecké ale i etické aspekty. Možnosti, které nabízí technologie využívající kmenové buňky jak pro regenerativní medicínu, farmakoterapii, tak i další výzkum, jsou však enormní a vkládají do nich velké naděje vědci po celém světě. Předchozí navrhované přístupy přípravy immunokompatibilních buněk s pacientem, například přenosem jader somatických buněk, jsou kromě technických problémů zatíženy také etickými otázkami. Výzkumy v posledních letech potvrdily možnost zvrátit osud buněk a „přinutit“ tak diferencované buňky, aby se vrátily do pluripotentního (nediferencovaného) stavu.

Medicína | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Červená záře Kalifornie zachycená z balkónu Pá 5.12.2008

Vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce za listopad 2008, jehož autorem je Jan Hovad, nese název NGC 1499 - mlhovina Kalifornie. Jistě by si zasloužil ještě drobný podtitulek: „… kam se můžeme podívat z balkónu rodinného domu“. Ten si autor snímku vybral jako stanoviště svého fotografického přístroje, jímž neúnavně prozkoumává krásná místa noční oblohy. Tentokrát skleněné oko jeho dalekohledu zamířilo k hvězdě Menchib v souhvězdí Persea.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Brněnské vysoké učení navazuje spolupráci s Tatrou Pá 5.12.2008

Dovolujeme si Vás pozvat na tiskovou konferenci u příležitosti oznámení vzájemné spolupráce společnosti Tatra, a. s, a Vysokého učení technického v Brně.

Jiný obor | Tisková konference | Jihomoravský kraj | Vysoké učení technické Brno

Pražská chemie odhalí bustu nositeli Nobelovy ceny St 3.12.2008

Vladimir Prelog 1906–1998 Nositel Nobelovy ceny z pražské chemie se narodil v Sarajevu. Vyrůstal v Záhřebu. Studoval v Praze. Působil v Curychu.Tak by se dal shrnout osud muže, který svůj život s oblibou nepočítal na léta, ale na semestry (prožil jich 146).

Chemie | Avízo | Hlavní město Praha | Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Setkání odborníků na rentgenovou optiku v astronomii Út 2.12.2008

Kosmické agentury Evropy, USA a Japonska se spojily v novém velkém společném projektu IXO – International X-ray Observatory, projektu obřího kosmického rentgenového dalekohledu, který výrazně posune naše poznání vesmíru.

Astronomie | Konference | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Evropská astronomie má "cestovní mapu" na 20 let St 26.11.2008

Evropa má nejmodernějšími dalekohledy a radioteleskopy a to ji staví do čela astronomického výzkumu. Evropští astronomové se proto snaží spojit své síly, aby definovali vědecké výzvy blízké budoucnosti.

Astronomie | Jiná kategorie | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Čeští vědci objasňují chemii atmosferických aerosolů Út 25.11.2008

V  renomovaném časopise Physical Chemistry Chemical Physics (PCCP) vyšel článek Enhanced surface photochemistry in chloride–nitrate ion mixtures. Jeho autorem je skupina vědců z mezinárodního výzkumného týmu Institutu environmentálních molekulárních věd (AirUCI) se sídlem na Kalifornské univerzitě v Irvine, který  vede profesorka Barbara J. Finlayson-Pitts. Mezi autory článku je také RNDr. Martina Roeselová, Ph.D., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i.  Článek informuje  o překvapivých výsledcích studie zaměřené na chemii slaných mořských aerosolů během jejich transportu v atmosféře.
Autoři studie ukázali, že přítomnost chloridových iontů (Cl–) na povrchu aerosolových kapek ovlivňuje fotochemii dusičnanových iontů (NO3–) a vede ke zvýšenému uvolňování oxidů dusíku zpět do ovzduší. Pomocí počítačového modelu se podařilo vysvětlit mechanismus tohoto experimentálně pozorovaného efektu na molekulární úrovni.

Chemie | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Mimořádný úspěch studenta brněnské VUT ve Vídni So 22.11.2008

Na Technické univerzitě ve Vídni se konala konference Junior Scientist Conference. Letos se konference zúčastnilo 175 studentů z 15 univerzit a výzkumných institucí z devíti zemí.

Informatika | Ocenění | Jihomoravský kraj | Vysoké učení technické Brno

Vychází kniha o rostlinách a živočiších zavlečených do Evropy Čt 20.11.2008

Na vydání knihy se podíleli vědci z Botanického ústavu Akademie věd. Kniha mapuje 11 tisíc druhů nepůvodních rostlin a živočichů.

Biologie | Jiná kategorie | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Cena Josefa Hlavky míří do Ústavu experimentální botaniky Čt 20.11.2008

Ceny Josefa Hlávky pro mladé vědce a studenty získali letos kromě jiných i dva studenti spojení s Ústavem experimentální botaniky Akademie věd ČR.

Biologie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Fotodynamický efekt zabíjí nádorové buňky Út 18.11.2008

Nádorová onemocnění jsou jedním z nejzávažnějších medicínských problémů moderní společnosti. Jednou z perspektivních metod léčby je použití fotodynamického efektu, to je zabití nádorových buněk osvitem světla vhodné vlnové délky poté, co byly senzitizovány vhodnými chemickými látkamitzv. fotosensitizéry), které jsou přednostně pohlcovány nádorovými a nikoli normálními buňkami.
Po osvícení laserovým světlem určité vlnové délky dojde k aktivaci těchto fotosensitizérů a následnému přenosu absorbované energie molekulám kyslíku. Vzniknou reaktivní látky, které mohou spustit buněčný mechanismus vedoucí k „sebevraždě“, programované buněčné smrti, resp. apoptóze postižené buňky.

Medicína | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Využití limbálních kmenových buněk k léčbě oka Čt 13.11.2008

Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR zkoušejí limbální kmenové buňky. Lidské oko je jedním z nejdůležitějších smyslových orgánů a poškození nebo zničení jeho funkce silně snižuje kvalitu života. Na vnějším povrchu odděluje oko od vnějšího prostředí rohovka. Rohovka je ovšem vystavena škodlivým vlivům vnějšího prostředí, a tak často dochází k jejímu poškození nebo úplnému zničení: mechanické poškození, poleptání, ozáření apod. Poškozená rohovka má schopnost reparace z tzv. kmenových buněk, které sídlí v tenkém pásu mezi rohovkou a spojivkou.

Biologie | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Ocenění za významný výzkum malých těles sluneční soustavy Čt 13.11.2008

Česká astronomická společnost udělila čestnou Kopalovu přednášku 2008
doc. RNDr. Davidu Vokrouhlickému, DrSc., z Astronomického ústavu UK Praha.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Česká hlava i hlavička putují na olomouckou přírodovědu St 12.11.2008

Nejvyšší tuzemské vědecké ocenění získal  Pavel Hobza, který vedle Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR působí  jako profesor na Katedře fyzikální chemie PřF UP.

Chemie | Ocenění | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Nové možnosti pro základní a aplikovaný výzkum Po 10.11.2008

ELI (Extreme Light Infrastructure): ve středu 19. listopadu 2008 ve 14:00 h v místnosti  č. 10 v přízemí budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.

Fyzika | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Astronomové ocení za celoživotní dílo Ivana Hubeného Čt 6.11.2008

Nušlova cena České astronomické společnosti je nejvyšší ocenění, které uděluje ČAS badatelům, jež se svým celoživotním dílem obzvláště zasloužili o rozvoj astronomie.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Změna klimatu a inovace: Nové cesty z labyrintu Út 4.11.2008

Pořádá British Council ve spolupráci s Britským velvyslanectvím v Praze, Akademií věd ČR a Respekt Institutem, o.p.s.

Jiný obor | Inovace | Hlavní město Praha | Akademie věd

Další krok k výzkumu polárních oblastí Po 3.11.2008

Podpis dohody o spolupráci při výzkumu polárních oblastí Země v rámci Národního centra výzkumu polárních oblastí se uskuteční ve čtvrtek  6. listopadu  2008 ve 12:00 v refektáři Mendelova muzea Masarykovy univerzity,  Mendlovo náměstí 1a,  Brno.

Vědy o Zemi | Avízo | Jihomoravský kraj | Masarykova univerzita v Brně

Nejlepší fotografie soutěže Rostlina s příběhem Po 3.11.2008

Ze stovek došlých fotografií, doplněných zajímavými informacemi o zobrazených rostlinách, vybrala porota 18 nejlepších.

Biologie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Astrofotografie října nahlíží do živého srdce galaxie Po 3.11.2008

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2008 obdržel snímek Pohled do živého srdce galaxie M 31 pořízený Kamilem Hornochem, Peterem Kušnirákem a Pavlem Cagašem.
Kdesi daleko ve vesmíru, astronomicky však téměř „za humny“, ve vzdálenosti necelých  tří miliónů světelných let leží očima slabě viditelný mlhavý obláček obří galaxie M 31. Známe ji též prostě jako galaxii v Andromedě, nebo již archaicky mlhovinu v Andromedě. To ještě z dob, kdy se nevědělo, že tato a jiné „mlhoviny“ nejsou mlhovinami, ale hvězdnými ostrovy s miliardami hvězd spolu s plynnými i prachovými mračny.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Evropský komisař pro vědu se setká s českými vědci Po 3.11.2008

Setkání se uskuteční ve čtvrtek 6. listopadu 2008 od 15:30 h do 17:30 h v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Flemingovo nám. 2, Praha 6.

Chemie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Záhada Tunguzské exploze vyřešena? Pá 31.10.2008

Symetrie je základní vlastností světa, ve kterém žijeme. Proto je zarážející, že některé základní elementy našeho světa zákony symetrie porušují.

Jiný obor | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

22. mezinárodní konference o savčím genomu Čt 30.10.2008

Praha, 2.–5. listopadu 2008. Konferenci pořádá každoročně International Mammalian Genome Society, která pověřila organizací letošního setkání prof. Jiřího Forejta z Ústavu molekulární genetiky.

Biologie | Konference | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Poznejte náš vesmír a naučte se základy astronomie Po 20.10.2008

Ústav celoživotního vzdělávání a Hvězdárna a planetárium Plzeň  pořádají kurz ZÁKLADY ASTRONOMIE Blízký vesmír, který je určen pro širokou veřejnost.

Astronomie | Avízo | Plzeňský kraj | Západočeská univerzita v Plzni

V pátek startuje Týden vědy a techniky Po 20.10.2008

Letošní 8. týden vědy a techniky se  uskuteční v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové,  Ostravě, Plzni a v Praze.

Jiný obor | Tisková konference | Hlavní město Praha | Akademie věd

Vědci umí psát atomy na povrch pevných látek Pá 17.10.2008

V práci publikované v posledním čísle časopisu Sciencee 16. října 2008 mezinárodní tým vědců z Japonska, Španělska a České republiky prezentuje novou metodu atomární manipulace, která umožňuje psát na povrch pevné látky pomocí jednotlivých atomů podobně jako psací pero. Nová metoda umožňuje nejenom zápis, ale i kontrolované vymazání již vytvořených atomárních vzorů.
V článku tým autorů poprvé představil novou metodu a také detailně vysvětlil její mechanismus na základě kvantových výpočtů. Možnosti nové metody mezinárodní vědecký tým demonstroval vepsáním symbolu Si na povrch pevné látky. Symbol Si byl zvolen záměrně, neboť právě atomy křemíku byly použity jako inkoust. Experiment byl proveden při pokojové teplotě, což výrazně rozšiřuje možnosti praktického využití atomární manipulace v oblasti nanotechnologií.
Tato metoda poskytuje mimo jiné úplně nové možnosti při přípravě zcela nových nanostruktur, které se stanou základem pro budoucí generaci čipů, umožní vytváření nových katalyzátorů na atomární úrovni a také významně přispěje k bližšímu pochopení tření na atomární úrovni, neboť poskytuje informace o silách nutných k manipulaci jednotlivých atomů a energetických ztrátách spojených s tímto procesem.  

Fyzika | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Akademie věd

Udělení ceny Littera Astronomica obohatí přednáška o hvězdách Po 13.10.2008

Cena Littera Astronomica České astronomické společnosti je určena k ocenění osobnosti, která svým literárním dílem významně přispěla k popularizaci astronomie u nás.

Astronomie | Ocenění | Kraj Vysočina | Ústavy Akademie věd

Hradecká univerzita s podnikateli založila informatický klastr Pá 10.10.2008

Univerzita Hradec Králové se stala zakládajícím členem sdružení firem působících v oblasti informačních technologií, které nese název Hradecký IT klastr.

Informatika | Věda v praxi | Královéhradecký kraj | Univerzita Hradec Králové

Jedinečná biotechnologická událost - BIOTEC 2008 St 8.10.2008

Třetí mezinárodní biotechnologická konference Gate2Biotech je zaměřena na evropské a mezinárodní trendy v oblasti rozvoje biotechnologických klastrů s názvem „How to Create and Grow a Successful Biotech Cluster".

Biotechnologie | Konference | Jihomoravský kraj |

Unikátní metoda umí číst genetickou informaci pšenice Po 6.10.2008

Mezinárodní tým biologů dnes v časopise Science oznámil dosažení důležitého milníku na cestě za přečtením dědičné informace pšenice. Její znalost v budoucnu usnadní šlechtění výnosnějších a odolnějších odrůd. Nyní se jako první krok podařilo sestavit „mapu“ největšího chromozomu této klíčové plodiny. Výrazný podíl na úspěchu mají vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci. Náročný projekt byl uskutečnitelný pouze díky unikátní technologii třídění chromozomů, kterou vyvinuli.
Pšenice je základní potravinou pro třetinu lidstva. Aby mohla být uspokojena rostoucí poptávka, snaží se šlechtitelé zvýšit výnosy a zlepšit odolnost proti chorobám či nepříznivým podmínkám, například suchu.

Biologie | Inovace | Olomoucký kraj | Ústavy Akademie věd

Slavnostní otevření Inovačního biomedicínského centra Pá 3.10.2008

Dne 7. října 2008 ve 14:30 h otevře předseda vlády ČR Mirek Topolánek za účasti předsedy Akademie věd ČR Václava Pačese, ředitelky ÚEM AV ČR, v. v. i., Evy Sykové a dalších významných hostů z politické, akademické i podnikatelské sféry Inovační biomedicínské centrum Ústavu experimentální medicíny AV ČR (IBC ÚEM ) v areálu výzkumných ústavů AV ČR v Praze 4-Krči.

Biologie | Medicína | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Astrofotografií měsíce září je snímek Souhvězdí Labutě Čt 2.10.2008

Autor vítězného snímku České astrofotografie měsíce za září 2008 Jan Hovad se  svým dalekohledem a fotoaparátem strávil prakticky každou letní jasnou noc pod hvězdnou oblohou a po téměř čtyřicet šest hodin čistého fotografického času nutil fotony přicházející od hvězd a mlhovin v souhvězdí Labutě dopadat na čip fotoaparátu.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Světový kosmický týden připomene mezníky kosmonautiky Čt 2.10.2008

Světový kosmický týden (World Space Week, WSW) vyhlašuje Organizace spojených národů OSN od roku 1999 jako připomenutí dvou významných mezníků v dějinách kosmonautiky – vypuštění první umělé družice světa (4. 10. 1957, Sputnik-1) a podpisu Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání kosmu a kosmických těles (10. 10. 1967).

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Chemik Pavel Jungwirth získal prestižní britskou cenu Čt 2.10.2008

Doc. Mgr. Pavlu Jungwirthovi, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR byla britskou Royal Society of  Chemistry udělena cena Spiers Memorial Award za „Inovativní počítačové simulace povrchových procesů“.

Chemie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Řady olomouckých vysokoškoláků rozšířili malí přírodovědci St 1.10.2008

Univerzitní Olomouc má ode dneška více vysokoškoláků.  Akademickou obec totiž rozšířila stovka studentů, kteří  se účastní Univerzity dětského věku (UDV).

Jiný obor | Jiná kategorie | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Čeští vědci se podíleli na astronomickém objevu Út 30.9.2008

V prvním říjnovém čísle prestižního časopisu Nature vychází článek mezinárodního týmu vědců ze 13 zemí. Mezi nimi jsou také čtyři čeští vědci.

Astronomie | Jiná kategorie | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

V Olomouci startuje druhý ročník Univerzity dětského věku Po 29.9.2008

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého  v rámci projektu Medializace vědy (MedVěd) pořádá ve středu 1. října 2008 tiskovou konferenci u příležitosti zahájení druhého ročníku Univerzity dětského věku, která je určena školákům ve věku od 8 do 11.

Jiný obor | Tisková konference | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Studium lidských genů v parazitických prvocích? Pá 26.9.2008

V zářijovém čísle prestižního časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) publikovali vědci Shaojun Long, Milan Jirků a Julius Lukeš z Parazitologického ústavu AV ČR, v. v. i., a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích spolu s kolegou Franciscem J. Ayalou z Kalifornské univerzity v Irvine článek Mitochondrial localization of human frataxin is necessary but processing is not for rescuing frataxin deficiency in Trypanosoma brucei.

Medicína | Jiná kategorie | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Podpora inovačního podnikání na jihu Moravy slaví 5 let Pá 26.9.2008

Jihomoravské inovační centrum (JIC) patří mezi nejvýznamnější organizace v podpoře inovačního podnikání v České republice. V září uplynulo pět let od jeho vzniku.

Jiný obor | Podpora vědy | Jihomoravský kraj |

Český vědec Antonín Holý převezme čestnou profesuru Pá 26.9.2008

Ústav organické chemie a biochemie a Odbor mediální komunikace AV ČR si vás dovolují pozvat na setkání u příležitosti předání čestné profesury University of Manchester (Honorary Professorship, School of Chemistry) prof. Antonínu Holému.

Chemie | Ocenění | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Noc vědců ve Zlíně plná vědeckých experimentů Čt 25.9.2008

Fakulta technologická a Fakulta aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) pořádají v pátek 26. září v době od 18 do 24 hod. Noc vědců 2008 ve Zlíně. Akce se bude konat v budově Fakulty aplikované informatiky na Jižních Svazích (U5) a je na ni zvána široká veřejnost.

Informatika | Avízo | Zlínský kraj | Univerzita T. Bati ve Zlíně

Olomoučtí optici představí výsledky mezinárodního projektu St 24.9.2008

Olomoučtí odborníci z Katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého představí spolu s dalšími zahraničními partnery počátkem října ve Vídni  výsledky své  čtyřleté práce na mezinárodním projektu Evropské komise SECOQC na poli kvantové kryptografie, tedy bezpečného přenosu informací.  

Fyzika | Věda v praxi | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Evropská noc vědců: nahlédněte pod pokličku astronomie So 20.9.2008

Astronomický ústav v rámci Evropské noci vědců připravil mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Zdarma!

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Letos poprvé se uděluje cena "Inovace Student 2008" Pá 19.9.2008

V letošním roce bude poprvé vyhlášena speciální cena ročníku 2008 – mezinárodní "Cena Inovace STUDENT 2008". Soutěž vyhlašuje Okresní hospodářská komora v Liberci ve spolupráci s Akademickým koordinačním střediskem v ERN (ACC).

Jiný obor | Avízo | Liberecký kraj | Technická univerzita v Liberci

Vynikající vědci dostanou prestižní ocenění Pá 19.9.2008

Akademie věd České republiky udělí letos podruhé Akademickou prémii ─ Praemium Academiae. Akademická prémie je výběrová mimořádná finanční podpora vynikajícím vědeckým pracovníkům Akademie věd ČR.

Jiný obor | Ocenění | Hlavní město Praha | Akademie věd

Akademie věd pokřtí knihu Půlstoletí kosmonautiky Pá 19.9.2008

Křest knihy se koná ve středu 24. 9. 2008 v 16.30 hodin v prostorách Akademie věd, Národní 3, místnost 108.

Astronomie | Avízo | Hlavní město Praha | Akademie věd

Světový problém: invaze nepůvodních rostlin a živočichů Čt 18.9.2008

Botanický ústav Akademie věd Ř pořádá mezinárodní konferenci o biologických invazích - Neobita. Invaze nepůvodních rostlin a živočichů jsou závažným celosvětovým problémem, ohrožují diverzitu původních společenstev, na mnoha místech světa působí značné problémy a velké ekonomické škody. Invaze jsou předmětem mezinárodních smluv (např. Úmluva o biodiverzitě), ke kterým přistoupila i Česká republika.

Biologie | Konference | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

2. ročník Univerzity dětského věku uvítá více posluchačů Čt 11.9.2008

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci uspořádá letos na podzim ve spolupráci s projektem Medializace vědy (MedVěd) druhý ročník Univerzity dětského věku (UDV).

Matematika | Fyzika | Chemie | Avízo | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Evropská "Noc vědců" zboří mýty o vědcích-podivínech St 10.9.2008

Národní koorinátorem evropského projektu je Plzeň. Už počtvrté se na konci září uskuteční po celé Evropě NOC VĚDCŮ – soubor zábavných programů s účastí vědců a veřejnosti.

Jiný obor | Avízo | Plzeňský kraj | Akademie věd

Čeští vědci zkonstruovali nový aerosolový spektrometr St 10.9.2008

Aerosolové částice, tedy vzduchem se pohybující tuhé nebo kapalné částice o rozměrech od 1 nanometru do 100 mikrometrů, jsou trvalou součástí naší atmosféry. Přesto, že jsou takto malé a téměř nic neváží (tvoří jen asi jednu desetimilióntinu hmoty vzduchu), mají na naše životy neobyčejný vliv. Zhruba lze říci, že každá dešťová kapka obsahuje alespoň jednu aerosolovou částici, na které voda zkondenzovala; aerosolové částice jsou tedy nezbytné pro fungování koloběhu vody v přírodě.

Vědy o Zemi | Věda v praxi | Hlavní město Praha | Akademie věd

Japonští odborníci na lomovou mechaniku v Ostravě Pá 5.9.2008

Třetí ročník česko-japonského workshopu „Fracture Damage of Structural Parts“: Ve dnech 8. - 12. září 2008 se na VŠB-Technické univerzitě Ostrava setkají odborníci v oblasti technických aplikací lomové mechaniky a transferu výsledků vědy a výzkumu do technické praxe.

Fyzika | Avízo | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Astrofotografie srpna zachycuje detaily sluneční korony Pá 5.9.2008

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2008 obdržel snímek „Barvy sluneční koróny“  pořízený Miloslavem Druckmüllerem (Česká republika), Peterem Aniolem (Německo) a Vojtechem Rušinem (Slovenská republika) během zatmění Slunce.

Astronomie | Ocenění | Hlavní město Praha | Akademie věd

Třetí cena za aplikace chalkogenidů v optice a optoelektronice Pá 5.9.2008

Dnes odpoledne byly na Francouzském velvyslanectví v Praze předány letošní Ceny za chemii. Třetí CENU RHODIA ZA CHEMII získal Ing. Jiří ORAVA, student doktorského studijního programu Chemie a technologie materiálů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Chemie | Ocenění | Pardubický kraj | Univerzita Pardubice

Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy Pá 5.9.2008

Pod tímto heslem byl vyhlášen již třetí ročník národního kola společného stipendijního projektu L’Oréal Česká republika, České komise pro UNESCO a Akademie věd ČR pro mladé a talentované vědkyně do 35 let z oborů živých nebo materiálních věd nazvaného Pro ženy ve vědě jakožto součásti mezinárodního programu For Women in Science.

Jiný obor | Podpora vědy | Hlavní město Praha | Akademie věd

Čeští vědci se podílí na projektu evropské družice St 3.9.2008

Na projektu GOCE se prostřednictvím Astronomického ústavu podílí i Česká republika. Ústav spolupracuje s ESA na detailech týkajících se výběru dráhy pro měřické fáze letu družice a bude zpracovávat její gradientometrická měření.

Astronomie | Tisková konference | Hlavní město Praha | Akademie věd

Pátý ročník výstavy atraktivních masožravých rostlin St 3.9.2008

Katedra biologie Přírodovědecké fakulty ústecké univerzity pořádá ve dnech 5. až 19. září 2008 pátý ročník atraktivní výstavy masožravých rostlin.

Biologie | Avízo | Ústecký kraj | Univerzita J.E. Purkyně v Ustí n. Labem

Odborníci na medializaci vědy představí své poznatky Po 1.9.2008

Po boku významných chemiků z tuzemska i zahraničí se v úterý 2. září v Olomouci představí na 60. jubilejním sjezdu Asociací českých a slovenských chemických společností řešitelé projektu Medializace a popularizace vědy (MedVěd) Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Chemie | Konference | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

Poznejte lépe nanotechnologie - Nano Ostrava 2008 Po 1.9.2008

Cílem konference Nano Ostrava 2008 je setkání odborníků z oblasti výzkumu, vývoje a aplikací nanomateriálů a nanotechnologií. Rovněž také prezentace výsledků vědy a výzkumu v této oblasti na půdě VŠB-TUO a v Moravskoslezském regionu.

Nanotechnologie | Konference | Moravskoslezský kraj | VŠB-Technická univerzita Ostrava

Do Olomouce míří nositel Nobelovy ceny za chemii Po 1.9.2008

Významní chemici z Česka i zahraničí zamíří na přelomu měsíce do Olomouce na 60. jubilejní sjezd Asociací českých a slovenských chemických společností. Mezi nimi nebude chybět ani jedna z nejvýznamnějších současných kapacit – nositel Nobelovy ceny za chemii, profesor štrasburské univerzity a Collège de France v Paříži Jean-Marie Lehn. Sjezd se koná v Olomouci počtvrté.

Chemie | Konference | Olomoucký kraj | Univerzita Palackého v Olomouci

16. konference českých a slovenských fyziků Po 25.8.2008

Již šestnácté pokračování série konferencí společně pořádaných Českou fyzikální společností (ČFS) a Slovenskou fyzikálnou spoločnosťou (SFS) se koná v září 2008 v Hradci Králové ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové.

Fyzika | Avízo | Královéhradecký kraj | Univerzita Hradec Králové

Letní škola nanomagnetismu a spintroniky Po 25.8.2008

Spintronika je nový obor elektroniky, který využívá k přenosu, zpracování a uchování informace kromě náboje elektronu také jeho spin.

Matematika | Fyzika | Avízo | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Čeští virologové si ochočili retroviry Po 18.8.2008

Co ukázal model retrovirového vektoru odvozeného z virů, které normálně vyvolávají nádory a leukémie u drůbeže? Retroviry jsou laické veřejnosti známy jako původci nebezpečných onemocnění zvířat i lidí, především syndromu získané imunitní nedostatečnosti (AIDS). Retroviry je však možno geneticky upravit tak, aby nevyvolávaly specifická onemocnění, aby se po infekci hostitelské buňky již nemnožily, ale naopak přenášely s sebou užitečné geny, které zabudují do chromosomů hostitele.

Biologie | Inovace | Hlavní město Praha | Ústavy Akademie věd

Přihlásit se k RSS s tímto filtrem.